iskenderun forum

Hoşgeldiniz ( GİRİŞ | KAYIT OLUN )

İSKENDERUN'UN GÜNCEL FOTOĞRAFLARINI FACEBOOK SAYFAMIZDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ. https://www.facebook.com/iskenderunforum.com
  İskenderun Resimleri      İskenderun Genel& Sorunlar& Öneriler     İskenderun kültür,turizm

Reply to this topicStart new topic
> Türbelerimizi tanıtalım ., İskenderun ve çevre bölgeler içinde ( Antakya çevresi de dahil)
iskenderunforum
mesaj 30-11-2006 - 10:47
İleti #1

Grup: AdMiN
Nereden: İskenderun
Üye No: 1
isim: iskenderunforum

Bizim bölge halkı türbeleri ziyaret etmeyi buralarda adaklar adamayı çok sever.
Bu tür mekanlara çok büyük saygıları vardır.
Peki şöyle yapalım mı?
her türbenin resimlerini, kendine özgü hikayesini biliyorsak , büyüklerimizden duymuşsak aktaralım mı?
Bazı türbelerde çeşitli doğa üstü , gerçekleşmiş olduğu söylenen hikayeler anlatılır.
Bazı türbelerin mekanları çok güzel düzenlenmiştir, doğa manzarası harikadır ,oralarda oturup dinlenmek insanı bu dünyevi stresten sıkıntıdan uzaklaştırır.

Konuyu açtım , arkası sizden smile.gif
sevgiler . . . .
Go to the top of the page

+Quote Post
mesaj 30-11-2006 - 10:47
İleti #

Teşekkürler

Grup: Bot

Quote Post
sanilita
mesaj 15-03-2007 - 22:44
İleti #2

Grup: üye
Üye No: 541
isim: yasemin
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: ibni sina a. l.

ALINTI(iskenderun @ 30-11-2006, 09:47 ) *

Bizim bölge halkı türbeleri ziyaret etmeyi buralarda adaklar adamayı çok sever.
Bu tür mekanlara çok büyük saygıları vardır.
Peki şöyle yapalım mı?
her türbenin resimlerini, kendine özgü hikayesini biliyorsak , büyüklerimizden duymuşsak aktaralım mı?
Bazı türbelerde çeşitli doğa üstü , gerçekleşmiş olduğu söylenen hikayeler anlatılır.
Bazı türbelerin mekanları çok güzel düzenlenmiştir, doğa manzarası harikadır ,oralarda oturup dinlenmek insanı bu dünyevi stresten sıkıntıdan uzaklaştırır.

Konuyu açtım , arkası sizden smile.gif
sevgiler . . . .

Anadaolu halıkının türbelere, yatırlara itibar ettiği asırlardır biliniyor... Dünyanın her yerinde toplumların dini inanışlarına göre kutsal sayılan mekanlar mevcut...Tabi bu ne kadar doğru bir inanıştır,tartışılır ama insanların çoğunun kendini böyle yerlerde huzurlu hissettiği kesin.. zaten sizin de belirttiğiniz gibi-özellikle antakya ve samandağ- bu yapılar genelde manzarası hoş, temiz havası bol, doğayla iç içe mekanlara kurulmuş..Biraz şehirin gürültüsünden uzaklaşmak ve temiz hava almak için iyi bir vesile olabilir:)) ama herkes bu kadar masum düşünmüyor...insanların cahilce - sapkınlığa varan hareketlerle böyle mekanlardan medet umması; oradaki taşları duvarları öpüp kendinden geçmesi bu çağda ne kadar kabul edilebilir bilemem..kendini iyi hissetmek adına gidip dua etmek, tütsü yakıp dilek dilemek yalnız dini değil geleneksel ve sosyokültürel bir boyut da içeriyor...yapılan şey ne olursa olsun belli bir farkındalık içeriyorsa anlam kazanır bence. bu konuyu ben de marka etmiştim bir zamanlar, hatta köyümüzdeki şeyhlerden fikrine güvendiğim birine danışmıştım... dini olarak böyle mekanların pek bir anlamı olmadığını söyledi.. geçmişte dini bütün şahsiyetlerin bir şekilde yaşadığı veya ziyeret ettiği, geçip gittiği bazı yerlerde onların izini anmak adına isimleri verilerek yapılan ziyaretlermiş çoğu... büyük çoğunluğu da uydurmaca... ha dozunda bırakılırsa etnik+ kültürel bir zenginliktir; ona bir sözüm yok ama konu gelmişken madalyonun diğer yüzüne dikkat çekmek istedim...Karaağaçın yukarısında, soğukoluğa yakın bir yerde böyle bir türbe vardı mesela.. insanlar bir ara oradaki suyun şifalı olduğu inancıyla oraya akın etmişti.. halbuki doğal olarak güzel olan o yer belediye tarafından bir piknik alanına dönüştürülse, temiz suyu da içme suyu olarak herkese açık zaten..bizim millet işin o boyutundan çok, şifasına takmıştı ne diyeyim..allah müstehakkımız versin:)))

+Quote Post
sezer
mesaj 16-03-2007 - 12:57
İleti #3

Grup: FoRuM YöNeTiCiSi
Üye No: 21
isim: sezer
meslek: .
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: isk lisesi

genel olarak soylediklerinize katılıyorum sanilita. benimde birkac eklemek istediğim husus var ki o da;dinin dogusu ile birlikte yetişen bu turbeler, yatırlar, manastırlar, ... bu tur örnekleri coğaltmak mümkün. halkın maneviyatını güçlendimek, benimsetmek için o bolgede yasayanlar tarafından yaptırılmış mekanlardır..bunu her dinin içinde görmek mümkün...

meneviyatı yukseltmek , iç huzur ve barışı sağlamak, insanın benliğine dönme isteğine bir sekilde katkıda bulunması üzerine düşünülüp yapılan bu mekanların daha sonraları bu amaçlarından saptırılmaları; hakikaten üzücüdür. ve sanırım sizinde karşı cıktığınız nokta budur. o nedenle, bu tür yerlere değil ;daha sonraları farklı şekilde ortaya çıkan cahillikleredir eleştirim... biliyorum ki bu sadece hatay ile sınırlı değildir. türkiye ile hiç sınırlı değildir. dinin olduğu her yerde vardır bu tür cahillikler...
einstein'in da dediği gibi:''dinsiz ilim kör, ilimsiz din topaldır''

bir insan evinde ,işyerinde bu tur ihtiyaçlarını karşılayabiliyorsa; bu tur mekanların değeri azaalcaktır zaten. fakat kişi bu ihtiacının karşılanmasında özel yerler ,özel zamanlar istiyor .farklılık yaratmak istiyor bir anlamda ---sizinde belirttiğiniz gibi.---

insanlar bence bu tür mekanların ihtiyacını hep duyacaklar, özellikle çagımızda yasananlar gozönüne alındıgında bu daha cok farkediliyor.

+Quote Post
bilader
mesaj 16-03-2007 - 19:08
İleti #4

Grup: aktif üye
Üye No: 94
isim: bilader

arkadaşlar bu konu hakkında bildiklerimi yazacağım...

yani türbeler neden ziyaret edilir, nasıl edilir, türbede neler yapılır.ve sayire

ve hatay yöresine ait bildiğim türbeleri ve türbede insanların hayatlarını aktaracam..

yanlız bugun yogun ders trafiğim olduğundan derlemem uzun sürer..
daha doğrusu özel bi konu olduğu için baştan savma yazmak istemiyorum..
en kısa zamanda yazacam .sözzzz

+Quote Post
iskenderunforum
mesaj 17-03-2007 - 09:44
İleti #5

sevgili arkadaşlar
özellikle Bilader ,
daha önce de dile getirmiştik, bu site dini ayrıntılı yorumların yapıldığı bir site değil.. başka dini sayfalardan çok uzun yazıları kopyalarak buraya getirmeyiniz lütfen.... ( alıntılı uzun yazınız o yüzden silinmiştir, bir daha tekrarlamayın LÜTFEN )
konu iskenderun kültür bölümünde yer almış.. bölgemizdeki insanların türbelerle alakalı inanışlarının ve türbelerin kültürel başlık altından tanıtımı amaçlanmış...
sizin bu konuda kendinize özgü düşünceleriniz varsa buyrun yazın..
inançlar bölgelerin kültürlerinin bir rengidir....
konu başlığı türbeler ve türbeler ile ilgili inançlar...
türbelerden fotoğraflar,
türbelerde özellikle bölgemize özgü insanlar neler yaparlar?... nasıl davranışlarda bulunurlar? türbelerle ilgili nelere inanırlar?
sözü geçecek türbe ile anlatılan hikayeler,
türbede defnedilmiş ya da makamı kabul edilmiş şahıs ile ilgili anlatılan hikayeleri yazabilirsiniz..
türbenin mimari yapısı çevre düzenlemesiyle ilgili yorumlar yapabilirsiniz..
hem bunları hem de kendinize özgü katılmadığınıza yanlış bulduğunuza dair yorumları yazabilirsiniz....
konu dini bakış açısıyla değil, kültürel bakış açısıyla değerlendirilsin lütfen..

+Quote Post
iskenderunforum
mesaj 17-03-2007 - 13:44
İleti #6

ek olarak bu konuda kendi çektiğiniz fotoğraflar olsun, birazcık gezin dolaşın....
kendiniz direkt türbenin çevre ahalisiyle görüşüp, türbeler hakkında genel bilgiler edinip kendi yazılarınızı hazırlayın....
türbeleri ziyaret edip ortamlar hakkında izlenimlerinizi türbeyi ziyaret eden insanların türbe içi ve dışında davranışlarını, yaptıklarını izleyin bunları yapmalarının nedenlerini sorup yazınıza dökebilirsiniz....
birazcık emek olsun yani...
genelde hep yorum tembeliyiz.. bir konu açıldığında hemen googleden yazıları kopyalayıp sanki yazıyı kendimiz derlemişiz gibi forumlara koyarız...
bu konuda ve de diğer iskenderun kültür tanıtımı ile ilgili konularda bu tembelliği yapmayalım....

+Quote Post
sanilita
mesaj 17-03-2007 - 19:27
İleti #7

Üye No: 541
isim: yasemin
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: ibni sina a. l.

ALINTI(iskenderunforum @ 17-03-2007, 12:44 ) *

ek olarak bu konuda kendi çektiğiniz fotoğraflar olsun, birazcık gezin dolaşın....
kendiniz direkt türbenin çevre ahalisiyle görüşüp, türbeler hakkında genel bilgiler edinip kendi yazılarınızı hazırlayın....
türbeleri ziyaret edip ortamlar hakkında izlenimlerinizi türbeyi ziyaret eden insanların türbe içi ve dışında davranışlarını, yaptıklarını izleyin bunları yapmalarının nedenlerini sorup yazınıza dökebilirsiniz....
birazcık emek olsun yani...
genelde hep yorum tembeliyiz.. bir konu açıldığında hemen googleden yazıları kopyalayıp sanki yazıyı kendimiz derlemişiz gibi forumlara koyarız...
bu konuda ve de diğer iskenderun kültür tanıtımı ile ilgili konularda bu tembelliği yapmayalım....

'Bölgemize özgü insanlar ' ifadeniz çok hoş gerçekten; ilginç bir tanımlama biggrin.gif Öncelikle, amaç türbeleri kültürel bir öğe olarak ele almaksa - ki bu forum üzerinden kimseyi eğitecek ya da kişisel fikrimizi empoze edecek değiliz- daha sistematik ve açıklayıcı bilgiler aktarmamız gerekir...Bence bir iş bölümü yapalım, ilgilenenler gidip fotoğrafını çekebileceği ve hikayesine dair araştırma yapabileceği kendisine en yakın türbeyi tanıtsın:)
Türbeleri ziyaret eden ve kutsallıklarına inanan insanlar yaşadıkları bölgenin örf ve adtelerine göre farklı davranış biçimleri sergileyebilirler ziyaretleri sırasında; ama beklentiler aynı olduğundan temel mentalite değişmez..Bazı istisnalar var tabi... Benim bu konuda inancım pek kuvvetli değildir, gittiğimde kendimi huzurlu hissettiğim, sanki tanrıya daha da yakınlaştığımı duyumsadığım bir tane var o da asri mezarlığa varmadan, ana yolun sağında,gürsel mahallesindeki Hızır (AS)'IN TÜRBESİ..En kısa zamanda foto ve hikayesi ile buraya aktarabilirim umarım...Tek sorun gidince herkes gibi davranmamam..Başımı örtmüyorum ya da duvarları öpmüyorum..Ama benim için de oraya gitmenin kendime özgü bir anlamı var...
Yeri gelmişken Karaağaçta rastladığım komik bir durumdan söz edeyim..Karaağaç'ın yukarısında, dağa doğru çıkan tepelikte şu an ismini bilmediğim bir türbe ile ilgili.. Yaz mevsimiydi, akşam üzeri arkadaşlarla yürüyüş yapıyorduk..Gelmişken türbeye de girmek istedik..Düzen ve temizliği ile ilgilenen bekçi ne dese iyi :'ya kusura bakmayın ama kapandı, açamam, mesai bitti' Neyse o zaman epey gülmüştüm buna:)))

+Quote Post
dentali
mesaj 17-03-2007 - 22:26
İleti #8

misafir

ALINTI(sanilita @ 17-03-2007, 18:27 ) *

'Bölgemize özgü insanlar ' ifadeniz çok hoş gerçekten; ilginç bir tanımlama biggrin.gif Öncelikle, amaç türbeleri kültürel bir öğe olarak ele almaksa - ki bu forum üzerinden kimseyi eğitecek ya da kişisel fikrimizi empoze edecek değiliz- daha sistematik ve açıklayıcı bilgiler aktarmamız gerekir...Bence bir iş bölümü yapalım, ilgilenenler gidip fotoğrafını çekebileceği ve hikayesine dair araştırma yapabileceği kendisine en yakın türbeyi tanıtsın:)
Türbeleri ziyaret eden ve kutsallıklarına inanan insanlar yaşadıkları bölgenin örf ve adtelerine göre farklı davranış biçimleri sergileyebilirler ziyaretleri sırasında; ama beklentiler aynı olduğundan temel mentalite değişmez..Bazı istisnalar var tabi... Benim bu konuda inancım pek kuvvetli değildir, gittiğimde kendimi huzurlu hissettiğim, sanki tanrıya daha da yakınlaştığımı duyumsadığım bir tane var o da asri mezarlığa varmadan, ana yolun sağında,gürsel mahallesindeki Hızır (AS)'IN TÜRBESİ..En kısa zamanda foto ve hikayesi ile buraya aktarabilirim umarım...Tek sorun gidince herkes gibi davranmamam..Başımı örtmüyorum ya da duvarları öpmüyorum..Ama benim için de oraya gitmenin kendime özgü bir anlamı var...
Yeri gelmişken Karaağaçta rastladığım komik bir durumdan söz edeyim..Karaağaç'ın yukarısında, dağa doğru çıkan tepelikte şu an ismini bilmediğim bir türbe ile ilgili.. Yaz mevsimiydi, akşam üzeri arkadaşlarla yürüyüş yapıyorduk..Gelmişken türbeye de girmek istedik..Düzen ve temizliği ile ilgilenen bekçi ne dese iyi :'ya kusura bakmayın ama kapandı, açamam, mesai bitti' Neyse o zaman epey gülmüştüm buna:)))

genelde kadınlar gidiyorlar nedense smile.gif
beklenti her neyse gidilen türbe o beklentinin gerçekleşeceğine gerçekten inandırıyorsa insan beyninde oluşacak pozitif enerji sayesinde beyin insanın o beklentinin gerçekleşmesi yönde farkında olunmaksızın hareket etmesini sağlıyor... ve çoğunda beklentiler gerçekleşiyor.. sonuçta her şey insanın özünde insanın kendi enerjisiyle oluşuyor.. türbeye gidip dua etmek o gizil enerjinin ortaya çıkmasını sağlıyor sadece... insan aracı olmadan da kendisine yaratan tarafından hediye edilmiş olan bu enerjiyi kullanabilir tabi ki..

Hızır a. selamın en zor anlarında çoğu insanlara değişik kılıklarla çıkıp yardım ettiği şeklinde anlatılan hikayeleri vardı sanırım.. insanların yardıma ihtiyaç duyduğu çoğu anlarında bu hikayelere inanması o kadar da kötü değil bence... yaşam da tuhaftır.. bir çok dostumuz vardır hayatta bir insanın yardımına ihtiyaç duyduğumuz en zor anlarımızda genelde çok yakın dostlarımızın bizi aramalarını sıkıntımızın dermanı olmasını bekleriz.. hiç aklımıza gelmeyen belki hiç görmediğimiz bir insan bizm sıkıntımızın dermanı olabiliyor.. Hızırlar her tarafta, belki hızır denen insanların içinde...

neyse beni de mekan ortam olarak en fazla ilgi alanıma antakyadaki şeyh yusuf hekim türbesi geliyor...
sanırım onunla ilgili çevreden bir çok hikaye dinleyebilirim.. ayrıca dağda defne ağaçlarının ortasında çok güzel bir doğa manzarası var...

+Quote Post
dentali
mesaj 17-03-2007 - 23:04
İleti #9

misafir

ALINTI(sezer @ 16-03-2007, 11:57 ) *

genel olarak soylediklerinize katılıyorum sanilita. benimde birkac eklemek istediğim husus var ki o da;dinin dogusu ile birlikte yetişen bu turbeler, yatırlar, manastırlar, ... bu tur örnekleri coğaltmak mümkün. halkın maneviyatını güçlendimek, benimsetmek için o bolgede yasayanlar tarafından yaptırılmış mekanlardır..bunu her dinin içinde görmek mümkün...

meneviyatı yukseltmek , iç huzur ve barışı sağlamak, insanın benliğine dönme isteğine bir sekilde katkıda bulunması üzerine düşünülüp yapılan bu mekanların daha sonraları bu amaçlarından saptırılmaları; hakikaten üzücüdür. ve sanırım sizinde karşı cıktığınız nokta budur. o nedenle, bu tür yerlere değil ;daha sonraları farklı şekilde ortaya çıkan cahillikleredir eleştirim... biliyorum ki bu sadece hatay ile sınırlı değildir. türkiye ile hiç sınırlı değildir. dinin olduğu her yerde vardır bu tür cahillikler...
einstein'in da dediği gibi:''dinsiz ilim kör, ilimsiz din topaldır''

bir insan evinde ,işyerinde bu tur ihtiyaçlarını karşılayabiliyorsa; bu tur mekanların değeri azaalcaktır zaten. fakat kişi bu ihtiacının karşılanmasında özel yerler ,özel zamanlar istiyor .farklılık yaratmak istiyor bir anlamda ---sizinde belirttiğiniz gibi.---

insanlar bence bu tür mekanların ihtiyacını hep duyacaklar, özellikle çagımızda yasananlar gozönüne alındıgında bu daha cok farkediliyor.

çok güzel ifade etmişsiniz,
çok hızlı bir yaşam sürdüğümüz bu modern dünyada hızlı yaşamdan dolayı çoğu huzursuzluk yaratacak yaşanmışları ve bunlardan kaynaklı negatif düşünceleri bir şekilde içinden atma ihtiyacı duyuyor insan..
tüm mistik ortamı olan ibadet yerleri ile bu türbe ortamlarının çoğu sıkıntılı dünya yaşamından kısa süreliğine de olsa ayrılabilmeyi, kendimizle başbaşa kalarak iç huzur-rahatlama sağlayabilirler, ama dile getirdiğiniz gibi yapılan bazı cahillikler bu oluşan ortamı yok edebiliyor... mesela türbenin içinde sessizce o manevi ortamdan yararlanan kişiler varken bir kaç kişi türbeye girip gsesli sohbet ederek gürültü yapabiliyor...
taşları öpmeler, vucutlarına sürmeler, kumaş kesip bağlamalar, orada bulunna yağı vucuduna sürmeler sanırım ifade etmek istediğiniz cahillikler oluyor..
küçükken türbelere bizi götürdüklerinde mesela kesilen kumaşlardan elime bağlandığını hatırlıyorum....
çok hoşuma gitmişti nedense smile.gif buhur kokuyordu, bu kokuyu da nedense çok sevmiştim, hala da severim..
ve de küçüklüğümüzde bizlere anlatılan doğa üstü hikayeler sanırım çoğumuz bu hikayeleri dinlemiştik..
hepimiz pür dikkat dinlerdik.. gerçek veya gerçek değil bu hikayelere inanmıyoruz diye tamamen yok olmasını sağlamak unutulmasını sağlamak bence kültürel yapıya zarar vermekle eşdeğer olacaktır....
türbelerde bence eleştireceğimiz nokta, o ortamlardaki insanların başkaların da ortamlarda var olduklarını hissedememeleri ve de onları rahatsız edecek davranışları sergilemeleri...

+Quote Post
serkankuzu
mesaj 31-03-2007 - 23:52
İleti #10

Nereden: eskişehir
Üye No: 528
isim: serkan kuzu

ben bir araştırmacı olarak konum gereği yörenin en çok bilinen bir türbesinden bahsetmek istiyorum bu türbe antakya - harbiyededir. çok güzel bir doğaya sahip alanda kurulmuş olan şeyh yusuf el hakim türbesi bu türbenin hikayesi şöyledir:

şeyh yusuf’la ilgili olarak bir olay anlatılır. şeyh yusuf herkese şifa dağıtmakta fakat yoksul bir yaşam sürmektedir. hekimliğini bir çıkar için yapmamaktadır. şenköyü beylerinden biri, yoksul olduğunu bilmesine rağmen adamlarını gönderir ve şeyh yusuf’tan buğday ister. şeyh yusuf eşine, “kalk beylere buğday ver.” diye seslenir. eşi ona tuhaf bakınca, bir kez daha seslenir “kalk, tanrıdan bereket dile ve beylerin istediği buğdayı ver” der. kadın, bismillahirrahmanirrahim, der demez ambardan buğday dökülmeye başlar, adamların çuvalları doldurur ve köylerine gönderir.

bu hikayeyi çok söylerler antakyanın en uğrak türbesiymiş adanadan hatta almanyadan gelenler varmış bence cahillik biraz ağır olur herkes ağlayıp sıkıntılarını anlatıp rahatlamak ister bu yönden bakalım bence bu hikayenin doğru olup olmadığı tartışmak da önemli değil önemli olan bu kültürü yaşatıp devam ettirmek onlarda buna dikkat ediyorlar

hoşçakal iskenderun.... eksiklerim yada eleştiriler varsa alabilirim smile.gif

+Quote Post
uygar_ca
mesaj 07-10-2007 - 21:33
İleti #11

Üye No: 2,011
isim: uygar
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: iskenderun lisesi

QUOTE(serkankuzu @ 01-04-2007, 00:52 ) *
ben bir araştırmacı olarak konum gereği yörenin en çok bilinen bir türbesinden bahsetmek istiyorum bu türbe antakya - harbiyededir. çok güzel bir doğaya sahip alanda kurulmuş olan şeyh yusuf el hakim türbesi bu türbenin hikayesi şöyledir:

şeyh yusuf’la ilgili olarak bir olay anlatılır. şeyh yusuf herkese şifa dağıtmakta fakat yoksul bir yaşam sürmektedir. hekimliğini bir çıkar için yapmamaktadır. şenköyü beylerinden biri, yoksul olduğunu bilmesine rağmen adamlarını gönderir ve şeyh yusuf’tan buğday ister. şeyh yusuf eşine, “kalk beylere buğday ver.” diye seslenir. eşi ona tuhaf bakınca, bir kez daha seslenir “kalk, tanrıdan bereket dile ve beylerin istediği buğdayı ver” der. kadın, bismillahirrahmanirrahim, der demez ambardan buğday dökülmeye başlar, adamların çuvalları doldurur ve köylerine gönderir.

bu hikayeyi çok söylerler antakyanın en uğrak türbesiymiş adanadan hatta almanyadan gelenler varmış bence cahillik biraz ağır olur herkes ağlayıp sıkıntılarını anlatıp rahatlamak ister bu yönden bakalım bence bu hikayenin doğru olup olmadığı tartışmak da önemli değil önemli olan bu kültürü yaşatıp devam ettirmek onlarda buna dikkat ediyorlar

hoşçakal iskenderun.... eksiklerim yada eleştiriler varsa alabilirim smile.gif

slmlar arkadaşlar nusayri yani arap alevi bırı olarak uzun zamandır sehır dısında yasadıgım ıcın kulturumuze degerlerımıze uzak kaldıgımı dusundum ve en baştan baslamaya karar verdım
burada uzun uzun bıldıklerımı ve yenı ogrendıklerımı paylasmak haylı zamanımı alır ve belkı bı sure sonra bu sıteyı unutacak ve tekrar ugramayacagım bu yuzden gercekten konuyla ılgılenen merak eden ogrenmek ve ogretmek ısteyen var ıse kesınlıkle haberlesmek ısterım
ılgınc bır sey ogrendım arkadaslar inan keser in nusayriler adlı kıtabını okumanızı kesınlıkle tavsıye ederım
yıllar once psıkolojı ve felsefe konularıyla ılgılı okumaya basladıgımda ogrendıgım ancak bılınc altına atmıs oldugum bır bılgıyı bu kotap tekrar hatırlattı
yusuf el hakim=aristotales evet yanlıs duymadınız zaten nusayrilikle ılgılı bır kısa arastırma yapmaya basladıgınızda ılk ogrenecegınız seylerden bırı de bu dinin (kımılerıne gore mezheptir oysa ıkı mezhebı vardır zaten) kökeninin yunan filozoflar donemıne uzanacagını goreceksınız
konuyla ılgılı arastırmalarıma ankaraya doner donmez baslayacagım ve tekrar gırdıgımde sızlerle paylasmaktan onur duyacagım...
yanıt verıldıgınde e posta alabılıyor musum buna sevındım smile.gif tekrar gırmem garantı olacak demektır tongue.gif sız yanıt verırsenız tabıı kı
hoş kalın...

+Quote Post
dentali
mesaj 08-10-2007 - 10:26
İleti #12

Nereden: iskenderun
Üye No: 1,310
isim: Ali
meslek: xxxx
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: ....

ALINTI(uygar_ca @ 07-10-2007, 22:33 ) *

slmlar arkadaşlar nusayri yani arap alevi bırı olarak uzun zamandır sehır dısında yasadıgım ıcın kulturumuze degerlerımıze uzak kaldıgımı dusundum ve en baştan baslamaya karar verdım
burada uzun uzun bıldıklerımı ve yenı ogrendıklerımı paylasmak haylı zamanımı alır ve belkı bı sure sonra bu sıteyı unutacak ve tekrar ugramayacagım bu yuzden gercekten konuyla ılgılenen merak eden ogrenmek ve ogretmek ısteyen var ıse kesınlıkle haberlesmek ısterım
ılgınc bır sey ogrendım arkadaslar İNAN KESER in NUSAYRİLER adlı kıtabını okumanızı kesınlıkle tavsıye ederım
yıllar once psıkolojı ve felsefe konularıyla ılgılı okumaya basladıgımda ogrendıgım ancak bılınc altına atmıs oldugum bır bılgıyı bu kotap tekrar hatırlattı
YUSUF EL HAKİM=ARİSTOTALES evet yanlıs duymadınız zaten Nusayrilikle ılgılı bır kısa arastırma yapmaya basladıgınızda ılk ogrenecegınız seylerden bırı de bu dinin (kımılerıne gore mezheptir oysa ıkı mezhebı vardır zaten) kökeninin yunan filozoflar donemıne uzanacagını goreceksınız
konuyla ılgılı arastırmalarıma ankaraya doner donmez baslayacagım ve tekrar gırdıgımde sızlerle paylasmaktan onur duyacagım...
yanıt verıldıgınde e posta alabılıyor musum buna sevındım smile.gif tekrar gırmem garantı olacak demektır tongue.gif sız yanıt verırsenız tabıı kı
hoş kalın...

selam,
http://f27.parsimony.net/forum67368/messages/2375.htm
bu linkte yusuf el hakim aristotales olarak belirtilmiş....
neye dayanarak? ayrıca habilden önce gelmiş olarak gösterilmiş.... habil ademin ilk çocukları değil mi?
aristonun yaşamış olduğu tarihler de belli..

+Quote Post
serkankuzu
mesaj 13-01-2008 - 19:34
İleti #13

Nereden: eskişehir
Üye No: 528
isim: serkan kuzu

selam ali kardeşim bana bu ifedenin bulunduğu linki tekrar yollayabilirmisin sanırım bir başka forum sitesi ben giremiyorum ifadenin ne olduğu hakkında kopyalayıp yapıştırarak bütün halinde bu sitedeki epostama atabilirmisin el cevap bekliyorum bende aleviyim kib...

+Quote Post
-ozlem-
mesaj 12-08-2012 - 15:07
İleti #14

misafir

meraba arkadaslar bu konu benım tez konum oldugu ıcın ılgımı cektı ziyaretleri türbeleri mezarları ibadethaneleri arastrıyorum ve buralar hakkında anlatılan rıvayetlerı derlıyorum bu konu hakkında bılgısı olan var mı bana yardım edebılecek ?? bana sweet_devil_ozlem@hotmail.com adresınden ulasabılırsınız.

+Quote Post
arsuz_
mesaj 13-08-2012 - 14:08
İleti #15

Üye No: 3,549
isim: arsuz_

QUOTE(-ozlem- @ 12-08-2012 - 15:07 ) *
meraba arkadaslar bu konu benım tez konum oldugu ıcın ılgımı cektı ziyaretleri türbeleri mezarları ibadethaneleri arastrıyorum ve buralar hakkında anlatılan rıvayetlerı derlıyorum bu konu hakkında bılgısı olan var mı bana yardım edebılecek ?? bana sweet_devil_ozlem@hotmail.com adresınden ulasabılırsınız.

gezmen lazım arsuzda çok var türbe ama bazıları sonradan oldu sakın bazılarına kanma

+Quote Post
Guest
mesaj 13-08-2012 - 18:33
İleti #16

misafir

QUOTE(arsuz_ @ 13-08-2012 - 14:08 ) *
gezmen lazım arsuzda çok var türbe ama bazıları sonradan oldu sakın bazılarına kanma

önceden olanların ne özelliği var? ne farkı var sonradan olanlarla? öenmli olan o insanların türbelere yüklediği değerler anlamlar, eski de olsa insanlar orayı değerli görmüyorsa o türbenin hiç bir değeri yoktur..

+Quote Post
arsuz_
mesaj 14-08-2012 - 23:04
İleti #17

QUOTE(Guest @ 13-08-2012 - 18:33 ) *
önceden olanların ne özelliği var? ne farkı var sonradan olanlarla? öenmli olan o insanların türbelere yüklediği değerler anlamlar, eski de olsa insanlar orayı değerli görmüyorsa o türbenin hiç bir değeri yoktur..

aslında burda tartışmak isterdim ama değerlerimiz için susuyorum çünkü burda herkes görür bazı sonradan yapılan türbeler için

+Quote Post
-ozlem-
mesaj 22-08-2012 - 23:04
İleti #18

misafir

QUOTE(arsuz_ @ 13-08-2012 - 14:08 ) *

evet gezıyorum zaten ben bır cok yere gıttım ama genelde mıllet konusmamaktan yana

+Quote Post
-ozlem-
mesaj 22-08-2012 - 23:07
İleti #19

misafir

QUOTE(arsuz_ @ 14-08-2012 - 23:04 ) *
aslında burda tartışmak isterdim ama değerlerimiz için susuyorum çünkü burda herkes görür bazı sonradan yapılan türbeler için

TEKRAR EDIORUM BU KONU HAKKINDA YARDIM EDEBILECEK VARSA BANA YAZABILIR MI ACABA sweet_devil_ozlem@hotmail.com

+Quote Post
arsuz_
mesaj 24-08-2012 - 22:49
İleti #20

QUOTE(-ozlem- @ 22-08-2012 - 23:04 ) *
evet gezıyorum zaten ben bır cok yere gıttım ama genelde mıllet konusmamaktan yana

seni yabancı gördüler sanırım tanıdık birini alman lazım yanına

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

Basit Görünüm Tarih: 27-04-2017 - 10:01