iskenderun forum

Hoşgeldiniz ( GİRİŞ | KAYIT OLUN )

İSKENDERUN'UN GÜNCEL FOTOĞRAFLARINI FACEBOOK SAYFAMIZDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ. https://www.facebook.com/iskenderunforum.com
  İskenderun Resimleri      İskenderun Genel& Sorunlar& Öneriler     İskenderun kültür,turizm

Reply to this topicStart new topic
> Emirgan çay bahçesi
dentali
mesaj 24-11-2006 - 10:12
İleti #1

misafir

Emirganın şimdiki hali kimseyi mutlu etmiyor,
önceki kırpılmamış halinin resimleri elinizde varsa koyabilir misiniz?

Bu ileti iskenderunforum tarafından 07-01-2008 - 13:12 yeniden düzenlenmiştir.
Yüklenen Dosya(lar)
Yüklenmiş Resim

Go to the top of the page

+Quote Post
mesaj 24-11-2006 - 10:12
İleti #

Teşekkürler

Grup: Bot

Quote Post
TaZBoY86
mesaj 01-12-2006 - 19:07
İleti #2

Grup: üye
Üye No: 122
isim: Dogukan CLK

güzelim emirgan benim cocuklugumda denizin kenarındaydı ne hale gelmis

+Quote Post
dentali
mesaj 06-12-2006 - 12:11
İleti #3

misafir

emirganın başka bir açıdan görüntüsü..
bir sonbaharda emirgan smile.gif ...

Yüklenen Dosya(lar)
Yüklenmiş Resim

+Quote Post
cekocan
mesaj 10-12-2006 - 13:23
İleti #4

Üye No: 165
isim: ceyhun
meslek: Makina Teknikeri

güzel bir yer çaları güzel biggrin.gif

+Quote Post
dentali
mesaj 17-02-2007 - 21:21
İleti #5

misafir

Emirganı kaldırmışlar??
yerini boş görünce inanamadım...
resimleri çekerken forumda böyle bir konu açar iskenderunluların desteğiyle eski haline getirilmesi sağlardım diye hayal etmiştim... bu şekilde tamamen kaldırılacağı aklımın ucundan geçmezdi..
çok üzüldüm..

SAyın başkanı da kınıyorum...
nasıl böyle bir karar verebilir? hangi nedenin arkasına sığınarak??
demek önceden böyle küçültülmesi nedeni ilerde tamamen kaldırmakmış..
YAZIK.. hem çok yazık...
hadi yerine bir kaç ağaç dikin..
yok yok çimlendirin orayı...
insanların anısına saygı olmalı değil miydi?
hepimizin anısı vardı o cafede.. ve de iskenderun sahili o cafeyle çok güzel görünüyordu...

+Quote Post
aragorn
mesaj 18-02-2007 - 19:49
İleti #6

Grup: aktif üye
Nereden: Lefkoşa
Üye No: 66
isim: Ethem
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: bilgi yok

Evet emirgan çok ama çok güzeldi.sahilin resore edilebilmesi için emirganın küçültülmesi gerekiyordu ve öyle oldu.Ama üzülecek bir şey yok emirgan gitti teysir duruyor.İskenderun bu bakımdan oldukça zegin bir kent.Biri gider yerine daha iyi bir yapı imar edilir.Genel anlamda iskenderun adı altında bir topik açıyorum bilgilerinizi oraya aktarabilirsiniz saygılarımla..

+Quote Post
dentali
mesaj 19-02-2007 - 09:32
İleti #7

misafir

QUOTE(aragorn @ 18-02-2007, 18:49 ) *
Evet emirgan çok ama çok güzeldi.sahilin resore edilebilmesi için emirganın küçültülmesi gerekiyordu ve öyle oldu.Ama üzülecek bir şey yok emirgan gitti teysir duruyor.İskenderun bu bakımdan oldukça zegin bir kent.Biri gider yerine daha iyi bir yapı imar edilir.Genel anlamda iskenderun adı altında bir topik açıyorum bilgilerinizi oraya aktarabilirsiniz saygılarımla..

denize karşı olan taraf daraltılmıştı,
yıllarca boş bırakılarak o bölge....
şimdi de yol genişletme çalışmaları var sanırım.. yol genişletilse bile şayet engel oluyorsa deniz tarafına doğru kaydırılabilirdi..
bunun bahanesi yok..
Teysir ile Emirgan İskenderun' da simgeleşmiş iki cafedir..
Biz cafelerin eksikliğinden bahsetmiyoruz...
bu şekilde simgelerin yerinden kaldırılıp yerlerine istense binlerce cafe konulsun yine onların yerini dolduramaz..
cafeyi oluşturan mazidir..Şehirlerde çok eski çay bahçeleri cafeler insanların anılarıyla bütünleşir, bir anlamda o yerler ruh da kazanır bu şekilde.. o cafeyi kaldırmak o ruhu yaşatan şuanda hayatta olan olmayan insanlara Büyük bir saygısızlıktır....
tüm sahil kartpostallerinde emirgan çay bahçesinin görüntüsü vardır... İskenderuna gelen yabancıların ya da sadece kartpostallerde İskenderunu gören insanlar tekrar İskenderun a geldiklerinde bu yerin yokluğunu çok iyi hisseder.. İskenderundan uzun yıllar uzakta kalmış insanlar da bu eksikliği hissedecektir.. İskenderun ile ilgili anılarını tekrar yaşatmak için gittikleri yerleri mekanları bulamadıklarında hayal kırıklıkları yaşayacaktır..

ek;

Şehirlerde sembolleşmiş mekanlar kolay elde edilmiyor, insanların hafızalarında her mekan da kazınmıyor...
Eyfel kulesi ilk yapılış nedeni 1889 da 1979 daki Fransız devriminin 100. yıl kutlamalarıydı...

1887 ile 1889 yılları arasında Gustave Eiffel'in firması tarafından, Fransız Devrimi'nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde inşa edilmiştir.... O dönemin sanatçıları ve edebiyatçıları bu yapıyı Paris için utanç lekesi olarak görmüşler, bu demir yığınının bir kutlama nedeniyle yapıldığını ve görevini gördüğü için artık kaldırılması yönünde kampanyalar başlatırlar..
ayrıca bu kule için 20 yıllık kalma izni verilmişti.. 1909 yılında kulenin sökülmesi gerekiyordu, ancak yüksekliği nedeniyle haberleşme imkanı sağladığı için sökülmemiş..
Şuan eyfel kulesi, Parisin sembolu ve dünyanın sayılı eserlerinden biri haline gelmiş.. Tüm dünyanın kafasına kazınmış bir şehrin sembolu haline gelmiş.. ve sırf eyfel kulesini görmek için yılda 6 milyon turist Parise geliyor.. Düşünün ilk yapıldığı yılların çirkin kulesi şuanda en iyi mimari eser olarak görülüyor.. bu şekilde görülmesinin nedeni sizce sadece mimarisi mi? yoksa dünyanın her tarafından insanların ziyaretlerine uğraması nedeniyle milyonlarca insanın anısını barındırdığı ve de hafızasına yerleştiği için mi?

Yine Pariste sembol haline gelmiş bir cafe.. Cafe Fouquet's... Arap işadamları satın almak istedi. Tüm Paris ayağa kalktı Pariste sembolleşmiş bu cafeyi yabancılara sattırmayız, başka bir amaçla kullandırmayız diye..... bunun üzerine hükümet bu cafeyi yabancılara satışını dışının ve içinin görünümünü değiştirme başka amaçla kullanılmasını engellemek için tarihi eser ilan etti..
Bir şehirde bazı mekanlar kişiye özel de olsa halk tarafından çok benimsenmişse, yılların anılarını barındırmışsa artık o kişinin sahipliğinden çıkar.... Korunmaya alınır...

Emirgan da tüm halkımızın benimsediği, iskenderun sembollerinden kabul ettiği bir mekandı... Şemsiye şeklindeki kendine has çatısı da belki sembolleşmesinde önemli etkisi olmuştu.. Siz gelin bunu ani bir kararla yıkın, bu belediyecilik değil..
şehri güzelleştirmek değil, çirkinleştirmektir... şehrin özünü çirkinleştirirken, bu özün çirkinliğini insanlara farkettirmemek için caddelerine kaldırımlarına makyaj yapılıyor..

Aynı sığ zihniyet, yarıkkaya etrafında taş ocaklarına izin verip orayı çirkinleşmesine neden olurken sahil kenarlarını oradan aldıkları kayalıklarla doldurup sözde sahile yapılan makyajlarla oradaki çirkinliği örtmektedirler...

Yeni yapılan makyajlar her zaman yapılabilir, ama sembolik mekanların yok edilmesi, dağ görüntüsünün çirkinleştirilmesinin malesef bir daha geri dönüşümü yok...

+Quote Post
guneykanat
mesaj 20-02-2007 - 15:45
İleti #8

Üye No: 322
isim: guney
meslek: serbest

bence yazık oldu yakında teysir de yıkılır korkmayın arkadaslar emirgan,beskardes ve sırada kıyı aiile cay bahcesi war hepsi yıkılacak iskenderunun bir bakıma simgesi olan mekanlar sahil kenarında insanlar artık mac izlerken birasını icip tezahürat yapamayacak coooook yazık en büyük zevklerden biride buydu zaten

+Quote Post
aragorn
mesaj 20-02-2007 - 20:16
İleti #9

Nereden: Lefkoşa
Üye No: 66
isim: Ethem
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: bilgi yok

ALINTI(dentali @ 19-02-2007, 08:32 ) *

denize karşı olan taraf daraltılmıştı,
yıllarca boş bırakılarak o bölge....
şimdi de yol genişletme çalışmaları var sanırım.. yol genişletilse bile şayet engel oluyorsa deniz tarafına doğru kaydırılabilirdi..
bunun bahanesi yok..
Teysir ile Emirgan İskenderun' da simgeleşmiş iki cafedir..
Biz cafelerin eksikliğinden bahsetmiyoruz...
bu şekilde simgelerin yerinden kaldırılıp yerlerine istense binlerce cafe konulsun yine onların yerini dolduramaz..
cafeyi oluşturan mazidir..Şehirlerde çok eski çay bahçeleri cafeler insanların anılarıyla bütünleşir, bir anlamda o yerler ruh da kazanır bu şekilde.. o cafeyi kaldırmak o ruhu yaşatan şuanda hayatta olan olmayan insanlara Büyük bir saygısızlıktır....
tüm sahil kartpostallerinde emirgan çay bahçesinin görüntüsü vardır... İskenderuna gelen yabancıların ya da sadece kartpostallerde İskenderunu gören insanlar tekrar İskenderun a geldiklerinde bu yerin yokluğunu çok iyi hisseder.. İskenderundan uzun yıllar uzakta kalmış insanlar da bu eksikliği hissedecektir.. İskenderun ile ilgili anılarını tekrar yaşatmak için gittikleri yerleri mekanları bulamadıklarında hayal kırıklıkları yaşayacaktır..

sen galiba yenilik taraftarı bir insan değilsin.Sen anılarını tazeleyeceksen onları istersen beyninde canlandır.eski insanlar anılarını canlandıracak die yenilik yapılmayacak mı?peki ya yeni insanlar onlara ne demeli onlar emirganın eski yerini belki de bilmezler.onlar da senin gibi düşünüyor mu acaba.sözüm ona babam da bahsederdi eski aile bahçelerinden.Ama sen beni yanlış anladın.sen burda konu açacam die konu açmışsın.Sen bile benm ne yazdığımı bilmiyorsun.ne yazdığını bilsen veya yazdıklarımı iyi okusan doğru cevap verirdin.Ama eğer sen de 55 yaşındaysan bence meyhaneci caferin yanına git orda anılar çok iyi bir şekilde canlanıyor...

+Quote Post
cofibo
mesaj 29-04-2008 - 13:53
İleti #10

Üye No: 3,143
isim: ibrahim
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: barbaros

eskiden sahile çıkıp oturabileceğimiz mekanlar vardı.misafirlerimizi ağırlaya bilecegimiz şehri gezdirip eğlene bileceğimiz yer kalmadı.yerel yönetimimiz devlet politikalarını eleştiriyor ama şahsi konuları için bu şehri küçültüp monotonlaştıranlarda kendiler değilmi sizce??

+Quote Post
quietdeathh
mesaj 01-05-2008 - 09:17
İleti #11

Üye No: 3,171
isim: Erdem
meslek: Asi_Genc
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: 2003 barbaros lisesi

hayır o kadar etkilemedi iskenderunu sahile ne yapsanız yakışır smile.gif

+Quote Post
savas
mesaj 15-08-2008 - 00:50
İleti #12

Üye No: 1,338
meslek: Avukat

Emirgan kafeyi yıktın,haklısın veya haksızsın eyvallah,,,
yerine ne yaptın ? otopark... sahilin en güzel yeri arabalara tahsis edildi ne güzel ne parlak bir fikir ...
aslolan insan olmalıdır , insanın araçları değil ,,, insanları gezme , dinlenme yeri şu an otopark aklım almıyor...yazık

+Quote Post
cancan97
mesaj 03-10-2008 - 00:25
İleti #13

Üye No: 3,371
isim: cancan97

[/color]
[font="Comic Sans MS"][/font][size="4"][/size][color="#FF00FF"]

Ben eşimle emirganda tanıştım ve evlendim.12 yıldır evliyiz.Benim ömür boyu unutamıyacağım güzel anılarım geçti Emirganda.Eşimle hep emirganda buluşur,konuşurduk.Evlendikten sonrada bebeğimiz olduktan sonrada hep gitmeye devam ettik.Takiiiiii yıkılana kadar.Yine bir pazar günüydü.Eşimle sahile çıkmıştık.Baktıkki emirgan yok olmuş.İnanın o anda evim yıkılmış kadar üzüldüm.Aslında bu kararı verenler çok yalnış yaptı.Emirgan İskenderun sahilinin can damarıydı.Cıvıl cıvıl,gençlerin oturabileceği hoşça vakit geçirebileceği tek eğlence yeriydi bence.(gitmeye değer bulduğum)Emirganda çalışanlar,çalıştıranlardan hiç bir zarar görmedik.İskenderun sahiline Emirgan kadar çekici ve güzel bir mekan asla gelmedi gelemezde......Kısaca benim için çok güzel ve özel bir yerdi.

+Quote Post
ebru06
mesaj 03-10-2008 - 21:00
İleti #14

Üye No: 3,336
isim: ebru
meslek: yok

selamlar bencede emigargan çay bahçesi iskenderuna ayrı bir hava katıyordu oranın ortamı sıcak ve çalışanlarda çok samimi davranışları vardıönce küçültülmesi sonrada kaldırılması kötü oldu.

+Quote Post
arsuz_
mesaj 03-10-2008 - 23:27
İleti #15

Grup: FoRuM YöNeTiCiSi
Üye No: 3,549
isim: arsuz_

QUOTE(ebru06 @ 03-10-2008 - 21:00 ) *
selamlar bencede emigargan çay bahçesi iskenderuna ayrı bir hava katıyordu oranın ortamı sıcak ve çalışanlarda çok samimi davranışları vardıönce küçültülmesi sonrada kaldırılması kötü oldu.

ben hep merak etmişim bu başkanlık koltuğunda ne var diye bir karar alınacaksa doğrumu yanlışmı önemli değil sonuçta başkanın dediği oluyor masrafı nerde gösterecekler işte ben iş yaptım

+Quote Post
paradoks
mesaj 13-11-2014 - 03:32
İleti #16

misafir

QUOTE(aragorn @ 20-02-2007 - 20:16 ) *
sen galiba yenilik taraftarı bir insan değilsin.Sen anılarını tazeleyeceksen onları istersen beyninde canlandır.eski insanlar anılarını canlandıracak die yenilik yapılmayacak mı?peki ya yeni insanlar onlara ne demeli onlar emirganın eski yerini belki de bilmezler.onlar da senin gibi düşünüyor mu acaba.sözüm ona babam da bahsederdi eski aile bahçelerinden.Ama sen beni yanlış anladın.sen burda konu açacam die konu açmışsın.Sen bile benm ne yazdığımı bilmiyorsun.ne yazdığını bilsen veya yazdıklarımı iyi okusan doğru cevap verirdin.Ama eğer sen de 55 yaşındaysan bence meyhaneci caferin yanına git orda anılar çok iyi bir şekilde canlanıyor...

Senin gibi cahiller yüzünden tüm geçmiş yok olup gidiyor. Yarın sen de biraz büyüdüğünde (zekan da büyürse eğer) geçmişini hatırlatacak tek bir sembol bile kalmamış olduğunda anlayacaksın ne denilmek istendiğini. Yenilik illa da yıkmak değildir. Bütün gelişmiş ülkelere bak, şehir merkezleri yüzyıllardır değişmemiştir. Demek ki gelişmek için yıkmak gerekmiyor.

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
2 kullanıcı bu başlığı okuyor (2 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

Basit Görünüm Tarih: 19-08-2017 - 02:55