iskenderun forum

Hoşgeldiniz ( GİRİŞ | KAYIT OLUN )

İSKENDERUN'UN GÜNCEL FOTOĞRAFLARINI FACEBOOK SAYFAMIZDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ. https://www.facebook.com/iskenderunforum.com
  İskenderun Resimleri      İskenderun Genel& Sorunlar& Öneriler     İskenderun kültür,turizm

Reply to this topicStart new topic
> İskenderun Kalesi Restoremi Edilmis ?, Gören var mı?
iso's
mesaj 02-04-2007 - 23:47
İleti #1

Grup: FoRuM YöNeTiCiSi
Nereden: Adana-İskenderun
Üye No: 743
isim: ---

İskenderun Kalesi'nin ortasında bulunan tabela dikkatimi çekiyor ne zamandır. Tabelada restore edildiği yazıyor, ama ne yazıkki restorasyonla ilgisi yok o mekanın kaderine terkedilmiş. Kurbağa sesleri eşliğinde sivrisinek ve üvezlerin dans ettiği bir yığın halinde duruyor. Bu kalenin restorasyonu için bilgisi olan varmı acaba? Ben 5 yıl iskenderun dışındaydım.

Go to the top of the page

+Quote Post
mesaj 02-04-2007 - 23:47
İleti #

Teşekkürler

Grup: Bot

Quote Post
kızılmaske
mesaj 03-04-2007 - 08:54
İleti #2

misafir

o tabelanın ilk dikildiği günlerde, orada bir temizlik ve ışıklandırma yapıldığını görmüştüm..
sonra orası kaderine terk edildi,,,tekrar dan...

+Quote Post
iskenderunlu
mesaj 13-04-2007 - 11:14
İleti #3

Grup: aktif üye
Üye No: 408
isim: Olcay
meslek: .

Oradaki kalıntıların sağ ve soldaki kısımları apartman inşaatlarının altında kaldı. Bir süre önce tarihimize sahip çıkıldı(kısa bir süre). Oradaki sazlar, çöpler ve molozlar temizlendi. Işıklandırıldı. Ama sonra önce ışıklar kesildi. Sonra saz ve çöpler geri geldi.
Yani anlayacağınız taşıma suyla değirmen döndü.
Çünkü biz halkımıza balık tutmayı öğretmeyiz. Balığı veririz.
Zenginlikleri değil zengin olmayı öğretiriz.
Feyezan kanalına önce ölen ölü atımızı, hurdamızı doldururuz. İki metrelik ağaçlar çıkar. Sonra, sel basınca vay belediye nerde.
Kardeşim Adamlar sağolsun o alanı temizlemiş, sen çöpünü niye yerine dökmez orayı kirletir, sineklere, üvezlere davetiye çıkarırsın.

Ah İskenderun'um ah sahipsizim.

+Quote Post
qarizmakral
mesaj 23-06-2007 - 19:31
İleti #4

Grup: üye
Nereden: iskenderun
Üye No: 906
isim: Deniz

kolayı var orayı tekrardan kazanmak için kale restorasyon ve eski iskenderunun en eski resimleriyle tekrardan orayı iskenderuna kazandırırıs diye düşünüyorum isterseniz iskenderunforum un bir dövüz yapsak ve gidelim iskenderunforum ve çevrecilerle gönüllü olarak calışalım ne gerekirse yapalım nedersiniz böyle boş oturmak olmazzz
hem okulun kapanmazıyla yeni bir seson a girmeden orayı temizlesek vede sıcakların oldu bu dönemde hiç olmazsa orayı temizlesek hem koku hemde bazı böceklerin gelmesini de engelemiş oluruz hemde yapılacak restorasyon işinde de yardımcı olmuş oluruz iskenderun için gönüllü çalışacak arkadaslar varsa lütfen şu forum sitesin de konuşlım ve en kısa zaman da oraya gidelim neler yapılacak diye düşünelim bakın istanbulda 3 ayda bir gönüllü genç ve yaşlılar temizliyor cevreciler bizde yapalım hem kendimizi duyurmuş oluruz hemde olacak bir doga felaketinide önlemiş oluruz yani sel ve toprak kaymasınıda erosyonunda önlemek için önemli kısımlarına yani iskenderun kalesinin oraya ağaç lar dikilirse ve güzelce ışıklandırım iskenderuna sunmak en iyisi derim

bu iskenderunun görevi herşeyi belediyeden beklemek olmaz sadece yardım olmazı için belediye ekim manlaın yollarsa bile bizim için yeter

hemde yüce büyük iskenderin de saygıyla anarız
herkezi bu konu için görüşlerini yazarsa sevinirimmm

+Quote Post
ozlemceng
mesaj 21-10-2007 - 16:39
İleti #5

misafir

QUOTE(iso @ 03-04-2007, 00:47 ) *
İskenderun Kalesi'nin ortasında bulunan tabela dikkatimi çekiyor ne zamandır. Tabelada restore edildiği yazıyor, ama ne yazıkki restorasyonla ilgisi yok o mekanın kaderine terkedilmiş. Kurbağa sesleri eşliğinde sivrisinek ve üvezlerin dans ettiği bir yığın halinde duruyor. Bu kalenin restorasyonu için bilgisi olan varmı acaba? Ben 5 yıl iskenderun dışındaydım.

iskenderunda kalemi varmış bak ben hiç bilmiyodum.

+Quote Post
iso's
mesaj 10-01-2008 - 02:08
İleti #6

QUOTE(ozlemceng @ 21-10-2007 - 15:39 ) *
iskenderunda kalemi varmış bak ben hiç bilmiyodum.

bilmemeniz normal sadece oradaki tabela söylüyor bunu, yani sadece onunla yetinilmiş malesef...
bugün itibariyle restorasyona ayrılan paranın haddi hesabı yok ama burayı da görmek lazım, neden hep "görmezlikten geliniyor" bilemiyoruz!

+Quote Post
iso's
mesaj 24-03-2008 - 20:17
İleti #7

restore edilecektir tabelası asmak, restore etmekten daha zor demekki! öyle ya bu yazıyı asınca herşey olmuş sorun çözülmüş en az restore etmiş kadar olunuyor heralde....
bende diyorum bizde bütün tarihi binaların üstüne tarafımdan restore edilecektir yazısı yazalım!
bu tabelalar ortamı heralde bir 10 yıl idare ediyor..
fiiliyat lazım.....ltabela asmakla restore edilmiyor!

+Quote Post
dentali
mesaj 15-08-2008 - 11:58
İleti #8

Nereden: iskenderun
Üye No: 1,310
isim: Ali
meslek: xxxx
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: ....

http://www.8gunhaber.com/yazi2463.html sitesinden iskenderun kalesi yok oluyor haberi;

Tarihi İskenderun kalesi otlar arasında kayboluyor.Kalenin kaderine terk edilmesi çoğu çevreden tepki çekiyor.Büyük İskender zamanından kalma tarihi İskenderun kalesinde hala bir restarasyon çalışmasının yapılmadığı gözlenirken kalenin kaderine terk edilmesi çoğu çevreden tepki topluyor.1998 yılında İskenderun mimarlar odası tarafından restore edilmek üzere kültür bakanlığı anıtlar ve müzeler genel müdürlüğü tarafından alınan ruhsatla herkes kalenin yeniden restore edilmesini beklerken kalenin otlar arsında kaybolup gitmesi tarihe verilen değeri bir kez daha gözler önüne seriyo

En son 10 yıl önce ilk restorasyon çalışması yapılan kale daha sonra kendi kaderine terk edilerek otlar arasında kayboldu. Restore edildiğine dair konulan tabelanın bile paslanarak eskimesi herhangi bir çalışmanın yapılmadığını bir kanıtı olarak göze çarpıyor.Ayrıca İskenderun'un simgesi olan İskenderun Kalesinin sur ve burç kalıntıları, ilgisizlik nedeniyle bataklık içerisinde kaldığı gözlendi.Tarihte birçok savaşa tanıklık eden ve bin yıllık geçmişi bulunan İskenderun Kalesinin sur ve burç kalıntıları, bakımsızlık ve ilgisizlik nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

Bölgeye gelen yerli ve yabancı turistler, otların içerisindeki kale sur ve burç kalıntılarının sadece tabelasını görebilirken, etrafından geçen su kanalının bataklığa dönüşmesi nedeniyle içeriye giremiyor.İskenderunu simgeleyen ve birçok turizm kaynağında yer verilen sur ve burç kalıntılarının bu şekilde olması vatandaşların da tepkisini topluyo

+Quote Post
saidgoren
mesaj 31-10-2008 - 14:56
İleti #9

Üye No: 3,511
isim: said
meslek: telekominikasyon

o kalıntıları örmüştüm ama kale olduğunu hiç bilmiyordum.

ilginçmiş. bari temiz olsa park gibi düzenlense o kalıntıalrın bir kaçı durur.

vatandaşa gidip gezecek yer de olur.

+Quote Post
iskenderun_76
mesaj 10-02-2010 - 11:07
İleti #10

Üye No: 5,240
isim: Mehmet
meslek: Muhendis
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: Iskenderun Lisesi 1993

Iskenderun kalesinden geriye birsey kaldigini dusunmuyorum. Restorasyon derken; kalenin yeniden yapimindan mi bahsediliyor? Bundan 20 sene once oradaki tabelalarda oranin antik liman kalintisi oldugu belirtilirdi. Kale oldugu daha sonradan soylenmeye baslandi.
Iskenderun'u sadece sehir ile sinirli kabul etmeyip daha otelere uzanmaliyiz. Bu bolgedeki en onemli tarihi eserler Sokullu Mehmet Pasa Kervansarayi ve Payas kalesidir. En azindan onlara sahip cikip sosyal hayatimiza katmaliyiz. Sadece tas yapilar olarak orada olmalarinin bir onemi yok.
Bu bolgede kaleden bol birsey yok. Sarisekideki askeri alanin icindeki kale bile yikik bir halde kaderine terkedilmis durumdadir.

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

Basit Görünüm Tarih: 18-10-2017 - 04:47