iskenderun forum

Hoşgeldiniz ( GİRİŞ | KAYIT OLUN )

İSKENDERUN'UN GÜNCEL FOTOĞRAFLARINI FACEBOOK SAYFAMIZDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ. https://www.facebook.com/iskenderunforum.com
  İskenderun Resimleri      İskenderun Genel& Sorunlar& Öneriler     İskenderun kültür,turizm

Reply to this topicStart new topic
> İskenderun Sarısekiye Termik santral mi kurulacak??
dentali
mesaj 08-05-2008 - 18:32
İleti #1

Grup: üye
Nereden: iskenderun
Üye No: 1,310
isim: Ali
meslek: xxxx
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: ....

İskenderun'a Kurulması Düşünülen Termik Santrale Tepki Geldi

Türkiye Kamu Sen'e Bağlı Türk Eğitim -Sen, Türk Büro -Sen, Türk Haber -Sen ve Türk Sağlık -Sen Şube Başkanları, Hatay'ın İskenderun İlçesine Kurulması Düşünülen Termik Santrale Tepki Gösterdi.

Türkiye Kamu Sen'e bağlı Türk Eğitim-Sen, Türk Büro-Sen, Türk Haber-Sen ve Türk Sağlık-Sen şube başkanları, Hatay'ın İskenderun ilçesine kurulması düşünülen termik santrale tepki gösterdi.
Türkiye Kamu-Sen adına açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Hatay İki Nolu Şube Başkanı Ahmet Akça, İskenderun Körfezi'ne ikinci bir termik santralinin kurulmasının planlandığını belirterek, "İskenderun'a bağlı Sarıseki beldesine özel bir holding bünyesinde faaliyet gösteren kömür ile çalışan termik santral kurulması için çalışmalar yapılmaktadır. Termik santralin bir oldu bittiye getirilmesi kabul edilir bir durum değildir." dedi.

Termik santrallerin zararlarına dikkat çeken Akça, "Termik santralleri sağlığa ve doğaya zararlı radyo aktif atıklar üretmektedir. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun araştırmalarına göre, termik santarllerin bacalarından çıkan partiküller ve kazandan alınan külde radyo aktivite vardır. Rüzgar ve yağış etkisi ile küller çevreye yayılmakta veya toprak altında sızarak yer altı sularının kirlenmesine neden olmaktadır. Termik santrallerinden kaynaklı hava kirliliği yaşandığı ve radyoaktif maddelerin insan sağlığına etkileri ise pek çok bilimsel çalışmaya konu olmuştur. Siyasi partileri ve sivil toplum kuruluşlarını termik santralin kurulumunun önlenmesi için çağrıda bulunuyoruz." şeklinde konuştu.

http://www.haberler.com/iskenderun-a-kurul...antrale-haberi/
Go to the top of the page

+Quote Post
mesaj 08-05-2008 - 18:32
İleti #

Teşekkürler

Grup: Bot

Quote Post
-Misafir_kenan_*-
mesaj 09-05-2008 - 16:12
İleti #2

misafir

elbistanda termik santralın olduğu köylerde tarım yokoldu.20 km uzağa kadar insanların üzerine küller dökülüyor. termik santrale yakın yerleşim alanlarında kanser vakaları artmış. halkın çoğu bu yüzden göç etti. termik santralin atıklarında kocaman kül tepeleri oluşmuş.anlayacağınız bölgenin insanlarınıda doğayıda etkilemiş.yaşam alanını yoketmiş. iskenderun termik santralin kurulmasına izin verirse kendi sonunu getirir.

+Quote Post
asa
mesaj 12-05-2008 - 17:29
İleti #3

Üye No: 3,029
isim: asa

bence termik santrali ormanlık alana değilde urfa mardin gibi kurak yerlere kurmaları lazım ...zaten iskenderun a demirçelik yetiyo..daha gelişmemiş yerlere koysunlar

+Quote Post
dentali
mesaj 20-05-2008 - 18:21
İleti #4

Nereden: iskenderun
Üye No: 1,310
isim: Ali
meslek: xxxx
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: ....

İskenderun'da Termik Santral Tepkisi

Hatay'ın İskenderun İlçesi Sarıseki Beldesinde Kurulması Planlanan Termik Santralin İnsan Sağlığını Tehdit Edeceği Gerekçesiyle Belde Halkı "Kanser Olmak, Ölmek İstemiyoruz" Diyerek Eylem Yaptı.

Hatay'ın İskenderun ilçesi Sarıseki beldesinde kurulması planlanan termik santralin insan sağlığını tehdit edeceği gerekçesiyle belde halkı "kanser olmak, ölmek istemiyoruz" diyerek eylem yaptı.
Sarıseki'de kurulmak istenen termik santrallere protestolar devam ediyor. Türkiye Kamu-Sen İskenderun Şubesi'nin Sarıseki'de düzenlediği basın açıklaması sırasında kadın ve çocuklar ellerinde taşıdıkları pankartlarla beldelerinde termik santral kurulmak istenmesine tepki gösterdi.

Türk Sağlık-Sen İskenderun Şube Sekreteri Mehmet Kayhan, Sarıseki'ye kurulmak istenen termik santrallerle insanlara verilen temiz hava ve yaşam hakkının ellerinden alındığını dile getirdi. Anayasa tarafından insanlara verilen bu hakkın hiç kimse tarafından hiçbir nedenle ellerinden alınamayacağını ifade eden Kayhan, "Termik santraller konusuyla, halkın sağlığı için yakından ilgileniyoruz. Bunun için Kamu-Sen olarak bir konsey oluşturduk ve çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Termik santrallerin havaya verdiği zehirli atıklar insan sağlığını ciddi bir şekilde tehdit etmektedir. İleri teknolojiye sahip olan gelişmiş Avrupa ülkelerin de bile bu zehirli atıklardan yılda ortalama 500 bin kişi hayatını kaybetmektedir. Eğer bu santralin kurulmasına göz yumarsak yeşilimiz, bitkilerimiz, meyvelerimiz, hayvan ve hayvansal gıdalarımız zarar görecek. Havamız kirlenecek. Bunun neticesinde de insanlarda hastalıklar artacaktır. Nefes darlığı, öksürük, bronşit, akciğer kanseri, mide, karaciğer, göğüs, mesane ve rahim kanserleri ile lösemide artış, bağışıklık sisteminde zayıflama ve bunun sonucunda enfeksiyon hastalıklarında artış ayrıca kalp hastalıkları ve genetik bozukluklar meydana gelecektir. Yeni doğanlarda zihinsel ve bedensel sakatlıklar olacaktır" dedi.

Sendika yetkililerinin açıklamalarının ardından beldede yaşayan ve 8 yıldır meme kanseri ile mücadele eden Ülfinaz Kıllı, kanser olduğunu, 8 yıl kanserle mücadele ettiğini dile getirerek, "Ben 8 yıl boyunca kanser hastalığı ile mücadele ettim. Kemotrapi tedavisinin ne olduğunu iyi biliyorum. Ve şimdi bizlerden birileri bu termik santral yüzünden kanser olacak. Ben soruyorum. Bu hastalığın sorumlusu kim, ben miyim, kanser olacak diğer arkadaşlarımız mı? Benim askerde bir oğlum var. Onu evlendirip torunlarımı sevmek istiyorum. Bu termik santral yüzünden kanser olmak istemiyorum. Biz termik santralin kurulmaması için elimizden gelen her şeyi yapmaya gayret edeceğiz. Bizim istediğimiz temiz bir hava, çocuklarımıza temiz bir gelecek bırakmak" diye konuştu.

http://www.haberler.com/iskenderun-da-term...tepkisi-haberi/

+Quote Post
jelibon
mesaj 09-06-2008 - 22:10
İleti #5

Üye No: 2,343
isim: mel
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: 1995 iskenderun ticaret meslek lisesi

şimdi bunlar termik santrali de kurarlar:) iş hayali ile yanan iskenderunlu işsizler de heveslenir. ama avcunuzu yalarsınız adı iskenderun termik santrali olur çalşıan işçilerse hep diğer illerden. mesela demirçelik smile.gif karadeniz resmen iskenderuna taşınmış durumda. dörtyolun yarısı karabük lü.

+Quote Post
jutenyam
mesaj 10-06-2008 - 12:29
İleti #6

Üye No: 1,436
isim: jutenyam
meslek: muhasebe
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: cumhuriyet-1997

böylece turizm sehrı olamayan ıskenderunun tarım sektörüne ve ekolojik dengelerinede bir balta daha vurulmuş olacak..

+Quote Post
ayucel
mesaj 16-06-2008 - 14:46
İleti #7

Üye No: 3,274
meslek: muhasebeci
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: cumhuriyet lisesi 2004

tabi ki böyle kuruluşlar çevre için zararlı ama il ekonomisi için çok öenmli kuruluşlardır. ben aslında kurulmasının tarafıyım. yoksa iskenderun'un turizmden gelişeceği yok. burada birazz gerçekçi olalım hem iş imkanları açısından hemde enerji bakımından çok önemli desteği oluır ilimize tabiki zararkarıda olacak ama yararı bence daha fazla olur.

+Quote Post
seray
mesaj 12-07-2008 - 18:12
İleti #8

Üye No: 744
isim: perihan
meslek: -
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: acikogretim lisesi

iskenderun ne kadarcik bir yerki!zaten yeterince zehirleniyor insanlar!o zaman iskenderunu insandan arindirip sanayilestirsinlerde onlarda kurtulsun insanlarda diyesi geliyor insanin,turizmden gelisemiyorsa sanayiden gelissin sozune hic katilamayacagim maalesef,hicbirsey insan hayatindan degerli degildir bence,bu kadarcik yerde bu kadar zehirli atik yetiyorda artiyor bile,dahasi cinayetten baska birsey olmaz.

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

Basit Görünüm Tarih: 15-10-2018 - 22:10