iskenderun forum

Hoşgeldiniz ( GİRİŞ | KAYIT OLUN )

İSKENDERUN'UN GÜNCEL FOTOĞRAFLARINI FACEBOOK SAYFAMIZDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ. https://www.facebook.com/iskenderunforum.com
  İskenderun Resimleri      İskenderun Genel& Sorunlar& Öneriler     İskenderun kültür,turizm

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> İskenderun Guvercini, Sahip çıkalım
iskenderunlu
mesaj 03-05-2007 - 13:39
İleti #1

Grup: aktif üye
Üye No: 408
isim: Olcay
meslek: .

Değerli İskenderunlu lar,

Bu konuyu buraya açıp açmama konusunda çok düşündüm. Ama sonra düşündüm ki konu hobi olarak güvercin besleme değil. Tamamen İskenderun.
şöyleki İskenderun (scandaroon) cinsi güvercinler saf bir ırk. Yani Ne isrili ve ne de Bağdadi dediğimiz ırka ait değil. Bu iki ırkın birleşmesi sonucu ortaya çıkmış bir ırk da değil. Tamamen saf. Bu ırkın en azından şehrimize tanıtılması ve mümkünse koruma altına alınması için sayın kaymakamımıza başvurdum. (başvuru yeni umarım ilgilenecektir).
Bu ırk 500-600 sene önce yerleşim bölgeleri arasındaki ulaşımın güç ve zaman alıcı olması nedeniyle haberleşme amaçlı kullanılmış. Tam bir filo uçucusu, küçük, aerodinamik ve dayanıklı. Avrupaya İskenderun Limanından çıktığı biliniyor ve Alman, Fransız profösörler tarafından verilen raporlarla bu ırk tescilli.
Gelelim benim düşüncelerime.
Sivas'ın tescilli kangal köpeği var.
Van'ın tescilli kedisi var.
Erzurum'un tescilii çoban köpeği var.
Birecik'in tescilli kelaynak kuşu var.
Mardin'in taklacı güvercini var.

Tescil üçüncü planda. İlk planda Önce tanıyıp tanıtmak, sonra koruma altına almak gelmeli.
Düşünün Fransa, İngiltere Almanya, Arabistan'da sadece İskenderun Cinsi (bakın normal güvercin besleyen demiyorum) güvercini besleyenlerin kurduğu dernekler var ve biz tanımıyoruz.

Bazı ekonomik gücü olanların ve bazı sözü geçip de yapmayanlara karşı

BUYRUN SAYIN KAYMAKAMIM BU KONUDA DA BİZE ÖNDER OLMANIZI ARZEDİYORUZ.
Go to the top of the page

+Quote Post
mesaj 03-05-2007 - 13:39
İleti #

Teşekkürler

Grup: Bot

Quote Post
ümit
mesaj 03-05-2007 - 13:44
İleti #2

Grup: üye
Üye No: 609
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: iskenderun lisesi

Ben pek güvercinlerden anlamam, ama merak ettim bu kuşları şimdi.Bir resim ekleme imkanınız varsa iyi olur forumdaş.

+Quote Post
iskenderunlu
mesaj 03-05-2007 - 14:32
İleti #3

ilgi olursa daha pek çok resim var

+Quote Post
ümit
mesaj 03-05-2007 - 14:38
İleti #4

Üye No: 609
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: iskenderun lisesi

Bizim Halaoğlu bir ara düşkündü böyle güvercin beslemeye.
Ziyaretine gittiğimde sanırım bu cins kuşlardan görmüştüm onda yada yanılıyorda olabilirim tabi,buna benzeyen başka tür kuş belkide.

+Quote Post
iskenderunlu
mesaj 03-05-2007 - 15:31
İleti #5

ALINTI(DolmaX @ 03-05-2007, 14:38 ) *

Bizim Halaoğlu bir ara düşkündü böyle güvercin beslemeye.
Ziyaretine gittiğimde sanırım bu cins kuşlardan görmüştüm onda yada yanılıyorda olabilirim tabi,buna benzeyen başka tür kuş belkide.

bu cinsin en önemli özelliği gagası
bağdadi gibi uzun değil boyu, israli gibi gagası düz değil
Daha kısa boylu, kıvrık gagalı ve gagasının üstünde bir parça var.

şu an çok çok pahalı astronomik ücretle satılıyor. bu bölgede saf olarak yok Türkliyede çok az.

ilginize teşekkürler. Geriye kaldı 239.998 kişi smile.gif

İSKENDERUN HER GÜZEL ŞEYE LAYIKTIR.

+Quote Post
iso's
mesaj 03-05-2007 - 17:08
İleti #6

Grup: FoRuM YöNeTiCiSi
Nereden: Adana-İskenderun
Üye No: 743
isim: ---

Destekliyorum, iyi olur,bende güvercinden anlamadığım için birşey yazamıyorum wink.gif

+Quote Post
dentali
mesaj 03-05-2007 - 17:19
İleti #7

misafir

ALINTI(kedicik @ 03-05-2007, 16:42 ) *

sizlerle ben de varımmm..
239.996 kişi......

239.994 kişi
ben de destekliyorum....
ve de madem böyle ünlü güvercinimiz var neden bu güvercinin heykelini yapmamışız da gimanın ordaki parkya kelaynak kuşunun heykelini yapmışız.....
tüm parklarda bu güvercinimizin heykellerini görmek istiyorum.............................................
..................
............
..........
........

+Quote Post
SeDaT
mesaj 03-05-2007 - 17:52
İleti #8

misafir

arkadaşlar yıllarca ben bu işi yaptım bu çok acayip bir hastalık askere giderken zor bela ayrıldım canım kadar sevdiğim güvercinlerden ama askerde de peşimi bırakmadılar =)) usta birliğinde 100 yakın güvercin besledimm arkadaşın dediği gibi cins değil di ayrı mevzu arkadaşın dediği kuş türü iki cins kuşun birleşiminden oluşuyor boyun kısmı israilli diye tabir ettiğimiz kafa kısmı ise bağdadi dediğimiz bir kuş türüü ortaya bu kadar güzel bir tür çıkacağını bilmiyordum doğrusu bugünlerde gözüm hep havada uçan kuşları görünce içim hep cıss ediyorr galiba tekrar beslemye başlayacağım ufaktan ufaktannn sonuna kadar destekliyorum sizlerii

+Quote Post
iskenderunlu
mesaj 03-05-2007 - 23:05
İleti #9

SÜPERSİNİZ YAA...

Yeterki birbirimizi tutalım. Yeterki birlik olma ruhunu yakalayalım. Ben her tür araştırmayı yaparım.

sağlıcakla kalın.

SENİ ÇOOOOK SEVİYORUM İSKENDERUN

+Quote Post
iskenderunlu
mesaj 03-05-2007 - 23:21
İleti #10

ALINTI(SeDaT @ 03-05-2007, 17:52 ) *

arkadaşlar yıllarca ben bu işi yaptım bu çok acayip bir hastalık askere giderken zor bela ayrıldım canım kadar sevdiğim güvercinlerden ama askerde de peşimi bırakmadılar =)) usta birliğinde 100 yakın güvercin besledimm arkadaşın dediği gibi cins değil di ayrı mevzu arkadaşın dediği kuş türü iki cins kuşun birleşiminden oluşuyor boyun kısmı israilli diye tabir ettiğimiz kafa kısmı ise bağdadi dediğimiz bir kuş türüü ortaya bu kadar güzel bir tür çıkacağını bilmiyordum doğrusu bugünlerde gözüm hep havada uçan kuşları görünce içim hep cıss ediyorr galiba tekrar beslemye başlayacağım ufaktan ufaktannn sonuna kadar destekliyorum sizlerii

Sizin söylediğinizde bir yanılgı var. Eğer ilgilenirseniz ben size israilin de bağdadinin de resimlerini göndereyim kıyaslayın.Ama eğer gördüğünüz kırma kuşun güzelliğine bu kadar kapıldıysanz birde aşağıdaki kuşun asil duruşuna bakın derim.

http://img103.imageshack.us/img103/249/1003377ar2nv5.jpg

sağlıcakla kalıın.

+Quote Post
harunosmanca
mesaj 07-05-2007 - 18:36
İleti #11

Nereden: 80km
Üye No: 927
isim: harunosmanca
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: denizciler lisesi

bence ilçemizde sadece güvercin değil insan için sevimli olan diğer hayvan türleri de bu türlere uygun barınak lar yapılarak buhayvanlar korunmalıdır

+Quote Post
iskenderunlu
mesaj 09-05-2007 - 21:25
İleti #12

Sayın üyeler,
İlçemizde doğanın ve çevrenin korunması gerekliliğini hatırlatacak güzel deiğişimler oluyor farkediyormusunuz.
parklarımızın, serbest alanlarımızın artmasıyla fert başına düşen yeşil alan miktarı da iskenderun'da artış gösterdi.
Fakat şunu dilerdim ki İSKENDERUN GÜVERCİNİ kentimizde tanınsın. Nasl bir İznikte sizi çini bir vazo, uğurluyorsa, kentin muhtelif yerlerinde sizi çini eserler selamlıyorsa, Nasl bir Denizli'de sizi horozlar karşılıyorsa, Nasl bir Birecikte bir Kelaynak kuşu size doğayı unutturmuyorsa İskenderunumuz'da da sizi bir İskenderun Güvercini selamlamalıydı.

Bu sayede ne olurdu biliyomusunuz Türkiye ve yurt dışının yüzde biilmem kaçı İskenderun Güvercini'ni öğrenirdi. Yaban hayatına bir madde daha eklenirdi. Ve en önemlisi bir kent olarak, birşeyleri sahiplenirdik.

+Quote Post
iso's
mesaj 18-05-2007 - 18:30
İleti #13

Arkadaşlar bu İskenderun güvercininin önemi aşağıdaki yazıyı okuyunca daha iyi anlaşılıyor.

İSKEN DERUN GÜVERCİNİ

İskenderun Bağdat ırkları içinde en ilginç ve benzersiz olanıdır. İngiliz Carrier, Fransiz Bağdat, Steinheim Bağdat, İspanyol Bağdat, zaman içinde bazı melezlemelere maruz kalmıştır, İskenderun ırkı ise saf bir ırktır.
Aldrovani 1610, Willoughby 1676 ve John Moore 1735 yıllarında yazdıklarında, İskenderun ırkını uzun, kıvrık gagalı, kuvvetli bir ırk olarak tanımlamışlardır. Bu ırkın İngiltere'de Scandaroon olarak ismini koyan John Moore'dır. Almanlar bu ırkı Nurnberger Bagdette, Pagadette, Pavdotte, Bagotten, Pagadotten taube ve Hocker-taube gibi isimlerle isimlendirmişlerdir. Fransızlar ise Pigeon bagadais a grande morille ismini vermişlerdir. Bu ırkın İskenderun diye isimlendirilmesinin sebebi Avrupaya İskenderun limanından götürülmüş olmasıdır.
Araştırmalar bu ırkın Bağdat'tan Türkiye'ye getirildiğini göstermektedir. Almanya'nın güneyinde, Nurnberg, Erlangen, Fuhrt ve Michelav :skenderun üreticilerinin yoüun olduüu bölgelerdir. İlk Alman İskenderun güvercin cemiyeti 1895 yılında kurulmuş 35 üyeyle katıldıkları National Show'da 170 İskenderun sergilenmistir. Amerikada 1950 yılında George Neuerburg'a (N.P.A Master Breeder Certificate) Amerika'nın en usta İskenderun üreticisi ünvanı ve diploması verilmiştir.

İSKENDERUN IRKINA AİT STANDARTLAR
1- Boyu gaga ucundan, kuyruk bitimine kadar 42--43 cm'dir.
2- Gagası 4 cm'dir, aşağıya doğru kıvrıktır.
3- Gaga üzerindeki kopuk çapı 3 cm'dir.
4- Gözlerinin etrafındaki kırmızı dairenin çapı 12--15 milimetredir.
5- Bacakların uzunluğu 11-12 cm'dir.
6- Kanatlar açık olduğunda bir uçtan diğer uca uzunluğu 74 cm'dir.
7- Ağırlığı aç haliyle 590 gramdır.
8-Göz rengi, tüm parçalı renklerde ve düz beyazlarda, SİYAH'tır. Diğer renklerde koyu kırmızı, turuncu'dur. 9- Parçalı renk olanlarda gözlerinin altından gagaya doğru uzanan bıyık diye tabir edilen kısım vardır. Bunlar yüzün her iki tarafındada olmalıdır.

İSKENDERUN ÜRETİMİ
İskenderun üretimi diğer ırklara göre daha zahmetlidir. Bu kuşlarda döllenme, yumurtaya yatmama gibi problemler görülmez. Problem, yavrular yumurtadan çıktıktan iki hafta sonra başlar, yavruların gagaları uzadıktan sonra anaç İskenderun çift yavrularını besleyemez hale gelir. (çok ender olarak besleyenlerde görülmüştür.)
Üreticiler bu zorluklardan dolayı yumurtaları posta güvercinlerinin yada Magpie (orta doğu ülkelerinde bu ırka yahudi deniliyor) ırkı güvercinlerin altına aktararak çıkan yavruları üvey anaçlara besletirler, bu yapılsa bile üretici zaman zaman yavruları yuvadan alıp kendisi beslemek zorunda kalır. Posta güvercinleri bu cinsi en iyi besleyen ırktır.

RENKLERİ
İskenderun'un düz renkleri; Beyaz, Siyah, Kırmızı, Sarı'dır. Gri veya Küllü dediğimiz renkler siyah kuşaklı olur.
Parçalı diye tabir ettiğimiz çift renkli olanları ise, Beyaz üzerine Kırmızı, Siyah, Sarı, Gri renklerden oluşur. Bunlar düz renklere oranla daha populer'dir. Gözlerinin alt kısmında gagaya dogru uzanan yamalar (bıyık) olur.
İskenderun sert tüylü guvercinler sınıfına girer. Hızlı uçar vücudu ve kanatları kuvvetlidir. Filo uçucusudur. Türkiye'de eski yıllarda Iskenderun ve Tarsus bölgelerinde populer olduğu bilinmektedir.
Saygılarımla...
ERSOY KOLDAS
kaynak ve daha fazla bilgi için bkz:guvercinbirligi.com

+Quote Post
iskluyusuf
mesaj 18-06-2007 - 22:17
İleti #14

Nereden: İSKENDERUN/KÖRFEZ SİTESİ
Üye No: 829
isim: yusuf

e hade bizde varıs çünkü biz İSKENDERUNLUYUZ VE İSKENDERUN İÇİN VARIZZZ!!!!!

+Quote Post
iskenderunlu
mesaj 09-07-2007 - 00:53
İleti #15

Arkadaşlar, bir haber vermek istiyorum.

Avustralyadan Sn. Ersoy Koldaş aradı ve "Avustralya Irk Güzelliği" yarışmasında İskenderun Güvercininin birinci olduğunu bildirdi.

Benim ilgilendiğimi bildiği için, eğer ithal yolunu bulabilirsem bana iki çift gönderebileceini söyledi.
Yani, Avustralyadan direk uçak yok. Avustralyadan Nevyork'a, oradan İstanbula ve oradan da Adana'ya göndermeyi göze alıyor. Ama biz ithal müsadesi alamıyoruz.
Başka bir arkadaş Almanyadan, bir diğeri İngiltere'den bir çift yollayacak ama biz ithal edemiyoruz. e hoş değil mi ?.
Bilgilerinize,

+Quote Post
iso's
mesaj 01-08-2007 - 05:01
İleti #16

ALINTI(iskenderunlu @ 09-07-2007, 01:53 ) *

Arkadaşlar, bir haber vermek istiyorum.

Avustralyadan Sn. Ersoy Koldaş aradı ve "Avustralya Irk Güzelliği" yarışmasında İskenderun Güvercininin birinci olduğunu bildirdi.

bu bilgi için teşekkürler, iskenderun ırkı 1. olması çok sevindirici..ah birde hakettiği gibi şu iskenderun güvercinini tanıtabilsek mellow.gif

+Quote Post
sami_39_
mesaj 29-08-2007 - 03:14
İleti #17

Üye No: 1,765
isim: Sami
meslek: turizm
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: 2000

Merhaba arkadaşlar ben bir güvercin severim ve iskenderunlu değilim hiç gelmedimde iskenderuna güverin formlarında dolaşırken sizin sitenizin linkini gördüm ve sırf bu konuya bişeyler yazmak için sitenize üye oldum Ersoy abinin birinciliklerini anlatan konuda linkiniz var ırk hakkında çaba gösterilmeye başlandı deniyor inşallah bunu başarabilirsiniz.iskenderun ırkı ersoy abinin makelesindede belirttiği gibi çok saf bir ırktır ve hiç bir ırkla melezlenmesi söz konusu değildir bizim için güvercin severler için güvercin beslemek bir kültür hatta güvercinin kendisi kültürdür.yıllardan beri süre gelen bu hobi-hastalık karışımını bizlerde devam ettirmekteyiz,siz o kadar şalısınız ki elinizde dünyada eşi benzeri olmayan ve hiç bir özelliğini yitirmeyen hiç bir melezlenmeye maruz kalmayan bir ırka sahipsiniz lütfen bu ırkımıza sahip çıkalım burada en büyük görev yine sizlere düşüyor evet biz elimizden geldiğince yardım etmeye çalışır fakat dananın kuyruğunu kopartmak size kalıyor.
Lütfen bu nadide ve dünyada eşi benzeri olmayan bu ırkımıza sahip çıkalım...

Saygılarımla

Sami TİRYAKİ

+Quote Post
iskenderunlu
mesaj 04-10-2007 - 14:01
İleti #18

ALINTI(oria @ 07-09-2007, 13:21 ) *

BENCE GÜVERCİN BESLEMEK ÇOK SAÇMA AKLI OLAN BÖYLE SAÇMA SAPAN ŞEYLERLE UĞRAŞMAZ ARKADAŞLAR

Merhaba,
Bir atasözü var bilirmisiniz : hayvan sevmesini bilmeyen insanları hiç sevemez.
ben açıkçası böyle bir zihniyeti düşünemiyorum bile.

kanarya veya arap bülbülü beslemeyle bunun farkı ne ?.

sizin evde beslediğiniz balık, kuş vs hayvanlar da yoktur herhalde. Zaten olsa bile bu hayvanlara acırım.Hatta Allah bilir ya siz yolda gördüğünüz kedi köpeği tekmeleyip dünyada ne kadar gereksiz hayvan var. Bunları ne diye yarattın yarabbim diye söyleniyorsunuzdur da.

Arkadaşlar diye hitap ettiğiniz kişilerin kaçı güvercin,balık, kaplumbağa, kanarya vs besliyor biliyormusunuz. Bu konuyu büyütmek veya yeni bir tartışma açmak istemiyorum. Yetkili olarak sizin mesajınızı silmedim dikkat ederseniz.
Son olarak şunu söyleyeceğim saçma aklı olmak akılsız olmaktan iyidir.

Size Allahtan güzel düşünceler dilerim

+Quote Post
koray_kc
mesaj 06-10-2007 - 02:28
İleti #19

Üye No: 388
isim: KA
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: lise 2006

walla eğer böle bişe çünkü ben anlamam. warsa bunu ülkemize tanıtmamız lazım bizimde simgemiz bu kuş olur nasıl denizlinin horozuysa bizmde güvercinimiz olur ama nasıl bunu başarabiliriz ki tek başımıza bunu önce mete başkan,kaymakam bey falan bilmesi lazım zor iş yanii

+Quote Post
diablogirl
mesaj 07-10-2007 - 02:13
İleti #20

Üye No: 1,753
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: barbaros lisesi 2003-2004

herşey iskenderun için.... sonuna kadar yardıma hazırım....

+Quote Post
DUMLUPINARLI
mesaj 04-05-2010 - 03:44
İleti #21

Üye No: 5,114

QUOTE(iskenderunlu @ 03-05-2007 - 16:31 ) *
bu cinsin en önemli özelliği gagası
bağdadi gibi uzun değil boyu, israli gibi gagası düz değil
Daha kısa boylu, kıvrık gagalı ve gagasının üstünde bir parça var.

şu an çok çok pahalı astronomik ücretle satılıyor. bu bölgede saf olarak yok Türkliyede çok az.

ilginize teşekkürler. Geriye kaldı 239.998 kişi smile.gif

İSKENDERUN HER GÜZEL ŞEYE LAYIKTIR.

+Quote Post
DUMLUPINARLI
mesaj 04-05-2010 - 04:01
İleti #22

Üye No: 5,114

73E431710605.gif quote]Benim bir Hala oglu var yildirimtepede Ali diye kendisi iskenderunun en ileri güvercin yetistirme vede cesitleriyle bilinir Güvercinleri
cok güzeller havaya bir kaldirdimi onlarin grup grup süzülürler havada evin üzerinden baska yere gitmezler
okadar cesit var ben bile hayret ettim kendisi ben yurt disina gitmeden önce bir cift götürmüstüm o zaman rahmetli halam sagdi
cok severdi beni bende onu cok severdim topragi bol mekani cennet olsun allah rahmet eylesin amin
onun sayesinde ben senden hatira getir bakacam dediydi rahmetli
onun ortanca oglu Ali Babasi Nazim yildirimtepede oturuyorlar dami bütün güvercin yuvasi yapmis ürgüpteki peri bacalarina benziyor
Gittimmi güvercinleri Iskenderun semalarinda süzdürür cok sevimli hayvanlar
Arkadasin Biri Hayvana Saygisi sevgisi olmiyanin insana kendisinede saygisi yok diye yazmis ellerine saglik tamamen aynen öyle
eger yildirimtepeye yolunuz düserse otarafa ugrayin güvercinlere bakin ilgisi olanlar hayvanlari sevenler yani Güvercinleri
Haydi kolay gelsin Hoscakalin

+Quote Post

2 Sayfa V   1 2 >
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

Basit Görünüm Tarih: 18-11-2017 - 05:48