iskenderun forum

Hoşgeldiniz ( GİRİŞ | KAYIT OLUN )

İSKENDERUN'UN GÜNCEL FOTOĞRAFLARINI FACEBOOK SAYFAMIZDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ. https://www.facebook.com/iskenderunforum.com
  İskenderun Resimleri      İskenderun Genel& Sorunlar& Öneriler     İskenderun kültür,turizm

Reply to this topicStart new topic
> Bazı Gözlemler (trafik düzenlemeleri, sürüş alışkanlıkları, toplu taşıma, yolların durumu)
-Ahmet Yılmaz-
mesaj 14-01-2011 - 11:56
İleti #1

misafir

Sevgili İskenderun'lu Dostlarım,

Ben Türkiye'nin başka bir köşesinden İskenderun'a gelip yerleşenlerdenim. Türkiye'mizin cennet köşelerinden birisi burası. Ancak dışarıdan gelen birisi olarak gözüme çarpan bazı hususları sizlerle paylaşmak istedim. İnsan içinde yaşadığında farketmeyebiliyor veya kanıksıyor zamanla ancak dışarıdan baktığınızda durum farklı olabiliyor, o nedenle gözlemlerimin daha objektif olabileceği düşüncesindeyim:

1 - Trafik Düzenlemeleri:
Trafik ışıklarının düzenlemeleri ve trafik akış düzeninde değişiklikler yapılması gerektiği düşüncesindeyim. Örneğin Hataylı otel'in olduğu caddede çok kısa bir mesafe olmasına karşın 4 tane trafik ışığı mevcut. Kısa bir mesafeyi uzun beklemeler sonucu gitmek durumunda kalıyorsunuz. Hem zamana hem de boşa harcanan yakıta yazık. Bunun yerine bu cadde üzerinde caddenin başına ve sonuna yapılacak döner kavşak düzenlemesi ve aralardaki geçişlerin kapatılması ile trafik çok daha akıcı hale getirilebilir.
Benzer bir durum Fener caddesi için de geçerli. Her köşe başına trafik ışığı koymak trafik için bir çözüm değil. Bunun yerine belli kavşakları kapatarak yine döner kavşak düzenlemesiyle trafiği yönlendirmek akıcılığı sağlayacaktır.
e-5 karayolunda yeşil dalga uygulaması yok, veya varsa da sağlıklı çalışmıyor. Şehrin ana geçiş yolu olan bu karayolunda hiç durmadan gidebilecekşekilde bir yeşil dalga uygulamasına geçilmesi çok faydalı olacaktır. Tabii bunun yanında Pac meydanında bir alt geçit düşünülebilir.
Hız kesmek için yollara konan tümsekler çok sert (sivri) bir eğime sahip ve yeterince uyarı yok. Yavaş bile geçseniz aracınızın mekanik aksamını yıpratabilecek nitelikte.
2 - Sürüş Alışkanlıkları:
Bu yörede dikkatimi çeken bir husus sürücülerin sık sık korna çalarak birbirini uyarıyor olması. Bu gerçekten hem gürültü kirliliğine yol açmaktadır. Daha sarı ışığı görür görmez kornaya basmak hem öndeki sürücüyü taciz ederek ona saygısızlık yapmaka, hem de insanları kornanın gürültüsüyle rahatsız etmektedir. Bu alışkanlığı mümkün olduğunca bırakmak ve bu konuda daha hassas olmak gerektiği düşüncesindeyim.
İkinci konu da dikiz aynalarının kullanımı. Genelde dikiz aynaları yeterince kullanılmıyor, belki de kornanın bu kadar sık kullanılmasının nedeni de budur. Güvenli araç kullanmak için sık sık dikiz aynalarından arkanızda neler olup bittiğini gözlemlemek ve gerektiğinde önlem almak gerekiyor.
3 - Motorsiklet Kullanımı:
Bu yörede iklimin de elverişli olması nedeniyle çok yaygın olan motor kullanımında büyük yanlışlar gözüme çarpıyor.
Öncelikle koruyucu ekipman kullanana pek rastlamadım. Ayrıca bir motora 3-4 kişi bindiğine bile şahit oldum. Son derece tehlikeli.
Motorlar yavaş da gitseler yolun sağına yanaşmayıp trafiği aksatabiliyorlar. Bu da hem trafiğin aksamasına hem de güvenlik açısından tehlikeli durum oluşturabiliyor. Bazı ana yollarda motorsikletler için ekstra bir şerit oluşturulabilir (örneğin Karaağaç yoluna).
4 - Toplu Taşıma:
Toplu taşıma ağı yeterli gözükmüyor. Taşıtlar genelde eski ve güzergahlra net belirlenmemiş gibi. Örneğin karaağaç'tan merkeze inmek tam bir eziyet.
5 - Yolların durumu:
Düzgün bir asfalt bulmak hemen hemen mümkü değil. Yerel yönetim asfaltı yenilemek yerine yamalamak yöntemine gidiyor. Bu hem kısa ömürlü oluyor hem de son derece kalitesiz oluyor. Arabayla bir yerden bir yere giderken çukurları kollamaktan gözümüz bozulacak. Ayrıca böyle güzel bir ilçeye hiç yakışmıyor bu yollar.
Kaldırım düzenlemesi son drece yetersiz. Bazı yollarda kaldırım olmadığından bir rüzgar estiğinde yol kenarında ne kadar çer çöp varsa yola savruluyor, arabalar da bu tozu iyice havalandırıyor. Mutlaka her yola kaldırım yapılmalı. Örnein Karaağaç yolunda yürümeya kalkın, ezilebilirsiniz bile. Hemen hemen hiç kaldırım yok bu yolda. Bazı yerlerinde de ışıklandırma hiç yok. Özellikle yaz aylarında bu yolun taşıdığı yükü ve o yöredeki nüfusu düşünürsek bu durum hiç yakışmıyor.
Yol çizgileri çoğu yolda silinmiş, bakım yapılması gerekiyor. Refuj düzenlemeleri de eski veya hiç yok.
Daha başka gözlemlerim de var ancak şimdilik bu kadar. Bu yöre cennet bir yer ve iyi bir belediyecilik hizmeti ve bilinçli bir halk ile çok daha iyi yerlere gelecektir.

Sevgiler
Go to the top of the page

+Quote Post
mesaj 14-01-2011 - 11:56
İleti #

Teşekkürler

Grup: Bot

Quote Post
--kenan--
mesaj 14-01-2011 - 13:32
İleti #2

misafir

gözlemlerine katılıyorum. gereksiz ışıklar kısacaık mesafeyi uzatıyor. basettiğin hataylı otelin olduğu cadde tayfur sökmen caddesi. orası önceleri çok kötüydü sonra bulvar haline getirildi. sanırım bulvar ismini alırken sanıyorlarki her adım başı trafik lambası koyulmalı. ondan o trafik lambalarının fazlalılığı. korna basmalar gerçekten rahatsızlık verici. daha sarı ışıktayken kornalara basıyorlar. sanki öndekinin gözü kör.

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

Basit Görünüm Tarih: 17-07-2018 - 22:11