iskenderun forum

Hoşgeldiniz ( GİRİŞ | KAYIT OLUN )

İSKENDERUN'UN GÜNCEL FOTOĞRAFLARINI FACEBOOK SAYFAMIZDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ. https://www.facebook.com/iskenderunforum.com
  İskenderun Resimleri      İskenderun Genel& Sorunlar& Öneriler     İskenderun kültür,turizm

Reply to this topicStart new topic
> Kazım Kanat adlı köşe yazarının İskenderun' da geçen çocukluk anısı...
se_za
mesaj 01-03-2007 - 12:29
İleti #1

Grup: aktif üye
Üye No: 7
isim: Sedat
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: isk lisesi

İlk harçlığımı, daha doğrusu anamın okula giderken kalemimi kaybedersem yenisini almam için verdiği delikli 2 buçuk kuruşu nasıl unuturum? Afedersiniz ama o sarı samanlı defterden nefret ederdim. Kaybetmeyeyim diye anamın boynuma iple bağladığı boyalı kalemden daha çok nefret ederdim. (Yazmazdı. Yazması için tükürüğümle ıslattığım zaman o kolalı beyaz yakam Fiorentina formasına dönerdi). Bir de boynuma bağlı silgim vardı. Bir keresinde kalemi de silgiyi de kaybettiğimi hatırlıyorum. O delikli 2 buçuk kuruşla leblebi almıştım, sıcaktı ve ceketimin iki cebini de doldurmuştu. Bir şeyden daha nefret ederdim. Babamın tahtadan yaptığı okul çantasından. Kışları taşımak sorun değildi.

Yokuş aşağı üstüne oturur, o çantayı bir kayak gibi kullanırdım. Ama o yaz ayları. Hem ağırdı, hem de sürtününce bacaklarımı kanatırdı. (Anacığım çadır bezinden bir pantolon dikmişti. O da bacaklarımı sürtündükçe öyle kanatırdı ki..) Çantayı taşlara vura vura kırdım. Köy Enstitüsü mezunu olan babam çantayı ne yaptığımı sormadı. Sadece bir gün annem, kızgınlıkla 'O kocaman tahta bavulu, kırdım ve sobada yaktım' demişti de babam 'çantasız' kaldığımı öğrenmişti. Delikanlılığım da kuruşla geçti. İskenderun'da bir gümrük iskelesi vardı (Şimdi dolduruldu çay bahçesi oldu). Orada yüzer ve turistlerin attığı 5 kuruşu dalıp çıkarırdık. Parayı büyük bir gururla denize atana gösterir ve sonra da ağzımızda saklardık (Bütün bunlar akşam yazlık Kanatlı Sineması'na gitmek içindi). Ama içimizde fiziği en iyi olan sevgili Rıfat, denizin altında boğazımızı sıkar ve ağzımızın içindeki parayı alırdı. En zayıf ben olduğum için başka şansım yoktu. Sonra da hep birlikte (Nazım, Vural, Hasan, Mithat) sinemaya giderdik.

http://arsiv.sabah.com.tr/2004/12/01/cp/ya...041107-102.html
Go to the top of the page

+Quote Post
mesaj 01-03-2007 - 12:29
İleti #

Teşekkürler

Grup: Bot

Quote Post
guneykanat
mesaj 22-06-2007 - 20:08
İleti #2

Grup: üye
Üye No: 322
isim: guney
meslek: serbest

helal olsun sana kazım amca.. tebrikler nasıl olsa aynı soyadı'nı paylaşıyoruz.. biggrin.gif

+Quote Post
Serbestkürsü
mesaj 17-08-2007 - 23:24
İleti #3

Üye No: 1,674
isim: Erol
meslek: Dizgi

sevgili kanat
şavaş mah.yıldırım sok.tan yusuf, kurban bayramı tatilinde
iskenderunda rıfatın teknesiyle denize açılmıştık talihsizlik oldu motor arıza yaptı karaya kürekle çıktık.hatırlatmak istedim.rıfat şimdi kazakistanda ülke tanıtımına katkı sağlıyor
selam olsun vurala,amerikanyalı nazıma,kazakistandaki dostumuz rıfat'a ve siz iskenderunumun medarı iftiharı hayat dolu üstad kazım kanat'a {hayatın güller gibii olsun onlar kadar çabuk solmasın emi.}

+Quote Post
guneykanat
mesaj 18-08-2007 - 10:28
İleti #4

Üye No: 322
isim: guney
meslek: serbest

Diğer yazılarını da okuyorum ve gerçekten çok güzel ve özenle yazılmış. Tekrardan tebrik ederim...BÖyle dostluklar zor bulunur...

+Quote Post
URİ
mesaj 14-04-2014 - 21:57
İleti #5

Üye No: 7,786

QUOTE(Serbestkürsü @ 17-08-2007 - 23:24 ) *
sevgili kanat
şavaş mah.yıldırım sok.tan yusuf, kurban bayramı tatilinde
iskenderunda rıfatın teknesiyle denize açılmıştık talihsizlik oldu motor arıza yaptı karaya kürekle çıktık.hatırlatmak istedim.rıfat şimdi kazakistanda ülke tanıtımına katkı sağlıyor
selam olsun vurala,amerikanyalı nazıma,kazakistandaki dostumuz rıfat'a ve siz iskenderunumun medarı iftiharı hayat dolu üstad kazım kanat'a {hayatın güller gibii olsun onlar kadar çabuk solmasın emi.}

Güzel anı smile.gif tebrikler yusuf

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

Basit Görünüm Tarih: 27-09-2017 - 00:56