iskenderun forum

Hoşgeldiniz ( GİRİŞ | KAYIT OLUN )

İSKENDERUN'UN GÜNCEL FOTOĞRAFLARINI FACEBOOK SAYFAMIZDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ. https://www.facebook.com/iskenderunforum.com
  İskenderun Resimleri      İskenderun Genel& Sorunlar& Öneriler     İskenderun kültür,turizm

Reply to this topicStart new topic
> İSKENDERUN’DAKİ DEKOVİL HATTI
safety
mesaj 30-01-2007 - 00:13
İleti #1

Grup: aktif üye
Üye No: 302
isim: Seyfettin
meslek: .....................
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: ....................

İSKENDERUN’DAKİ DEKOVİL HATTI

Dekovil sözcüğünü ilk duyduğumda anlamını bilmiyordum. Sonradan öğrendim ki, ray aralığı 60 cm veya daha az olan, arabaları buhar, hayvan veya insan gücüyle yürütülen küçük demiryolu anlamına geliyormuş.

Bildiğim kadarıyla, bölgemizde bir Mersin’de, bir de İskenderun’da vardır bu hatlardan. Mersindeki dekovil, limana yük taşımak için kullanılmış; İskenderun’daki ise bataklığı kurutmak amacıyla. Vagonlar her sabah erkenden başlayıp şehrin en uzak köşelerine taş taşırmış.

İskenderun’daki dekovil hattı, şimdiki adı da Pınarbaşı olan yerden başlar, Pac meydanından geçer oradan sağa kıvrılıp bir süre gittikten sonra Çay mahallesi diye bilinen yerden şehre girermiş.

Bu hatları kurmak çok kolay olduğundan ihtiyaç oldukça yenileri döşenmiş. Zamanla şehrin her yanından geçen dekovil hattı oluşmuş. Osmanlının son dönemlerinde inşa edilmiş bu hat Fransızların işgalinden sonra önemini yitirmiş ve taş taşıyan vagonlar zaman içerisinde çocukların oyuncakları haline gelmişler. Zaman, dekovil hattını tamamen yok etmiş.

Ama eski “Elektrik İdaresi”nin harabeye dönmüş deposundaki hurdaların arasında bir kaç ray parçası, inadına, varlığını sürdürüyor.

Seyfettin
Go to the top of the page

+Quote Post
mesaj 30-01-2007 - 00:13
İleti #

Teşekkürler

Grup: Bot

Quote Post
dentali
mesaj 30-01-2007 - 10:57
İleti #2

misafir

ALINTI(safety @ 29-01-2007, 23:13 ) *

İSKENDERUN’DAKİ DEKOVİL HATTI

Dekovil sözcüğünü ilk duyduğumda anlamını bilmiyordum. Sonradan öğrendim ki, ray aralığı 60 cm veya daha az olan, arabaları buhar, hayvan veya insan gücüyle yürütülen küçük demiryolu anlamına geliyormuş.

Bildiğim kadarıyla, bölgemizde bir Mersin’de, bir de İskenderun’da vardır bu hatlardan. Mersindeki dekovil, limana yük taşımak için kullanılmış; İskenderun’daki ise bataklığı kurutmak amacıyla. Vagonlar her sabah erkenden başlayıp şehrin en uzak köşelerine taş taşırmış.

İskenderun’daki dekovil hattı, şimdiki adı da Pınarbaşı olan yerden başlar, Pac meydanından geçer oradan sağa kıvrılıp bir süre gittikten sonra Çay mahallesi diye bilinen yerden şehre girermiş.

Bu hatları kurmak çok kolay olduğundan ihtiyaç oldukça yenileri döşenmiş. Zamanla şehrin her yanından geçen dekovil hattı oluşmuş. Osmanlının son dönemlerinde inşa edilmiş bu hat Fransızların işgalinden sonra önemini yitirmiş ve taş taşıyan vagonlar zaman içerisinde çocukların oyuncakları haline gelmişler. Zaman, dekovil hattını tamamen yok etmiş.

Ama eski “Elektrik İdaresi”nin harabeye dönmüş deposundaki hurdaların arasında bir kaç ray parçası, inadına, varlığını sürdürüyor.

Seyfettin

Merhaba Seyfettin bey,
Ben de ilk kez sizden duyuyorum. İskenderun' a bir Tarih-kültür müzesi şart bence. Bir ara adliye binası müze olarak kullanılacak diye bir söylenti olmuştu. Adliye başka bir bölgeye yeni yapılacak binaya taşınacaktı. Bu düşünce hala var mı bilmiyorum. Ama o bina müze için çok iyi olurdu...
Mesela sizin örneğizde belirttiğiniz dekovil hattı eski fotoğraflarla, atıl halde bulunan raylar varsa vagonlar onarılarak müzeye konulabilirdi.
Arsuzdan sonraki bölgede bir tarihi liman var. Dünyanın en eski limanıymış. O bölgede bir çok tarihi sütunlar ortalıklarda korunmasız. Orada arkeolojik çalışma yapılsa İskenderun'un çok eski tarihlerine ışık vuracak tarihi bulgulara rastlanabilir... Oradan çıkarılacak eserler de oluşturulacak müzede sergilenebilir.... İsos bölgesi mesela. Filmlere konu olan İskender- Daryus savaşının olduğu bölge. Bu büyük tarihi savaşın olduğu bölgemizde bir tarih-kültür müzesinin olmaması ayıpsanacak bir şey bence. O bölgede de arkeolojik kazımalar yapılsa bu savaşa ait eserler çıkabilir, müzede sergilenebilir. O zaman İskenderun' un tanıtımı sadece yurtiçi değil de yurt dışında da kolaylıkla yapılabilir. Ve de eminim tüm dünyanın ilgisini çeker.

+Quote Post
iskenderunlu
mesaj 19-02-2007 - 16:29
İleti #3

Üye No: 408
isim: Olcay
meslek: .

iskenderun dekovil hattı fransızlar zamanında yapılmış başlangıcı esentepe ramazan topunun atıldığı yer hatta o yarma oradan taş alındığından dolayı oluşmuş. her bir vagon 1-1,5 ton kaya alırmış. hattın bir kolu liman tarafına, bir kolu şimdiki fenere gidermiş. şehirdeki alanları doldura doldura fenere kadar gelmiş ve görevi bitmiş.

ama şunu bir düşünsenize, sabah düt düüüüt diye bir tren sesiyle uyanıyorsunuz. ne kadar nostaljik ve güzel bir şey değilmi?.

+Quote Post
mehmet
mesaj 25-05-2009 - 15:36
İleti #4

Grup: üye
Nereden: tarzan
Üye No: 384
isim: mehmet
meslek: serbest

yalani allah sevmez. inanin bende ilk defa duydum.vede sizlerden ögrenmis olmak beni mutlu etti .

+Quote Post
serhangenc
mesaj 03-06-2009 - 02:17
İleti #5

Üye No: 3,678
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: 2010

gerçekten de insanı heyecanlandıran bir olay..
ne bileyim işte o günleri düşünmek -nedense hep siyah beyaz düşünürüz o günleri smile.gif -heyecan verici..
kışkırtıcı..elektrik kurumunun deposundaki kalan rayları aslına uygun çoğaltıp yeniden
döşeyesi geliyo o hattı insanın. -çok devrik bi cümle oldu bu-

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

Basit Görünüm Tarih: 30-05-2017 - 15:52