iskenderun forum

Hoşgeldiniz ( GİRİŞ | KAYIT OLUN )

İSKENDERUN'UN GÜNCEL FOTOĞRAFLARINI FACEBOOK SAYFAMIZDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ. https://www.facebook.com/iskenderunforum.com
  İskenderun Resimleri      İskenderun Genel& Sorunlar& Öneriler     İskenderun kültür,turizm

Reply to this topicStart new topic
> Yapmadan Donme (İskenderun), İskenderun'da Bir Gün
iso's
mesaj 07-04-2007 - 02:18
İleti #1

Grup: FoRuM YöNeTiCiSi
Nereden: Adana-İskenderun
Üye No: 743
isim: ---

Bende tamamen kendim yazdığım, İskenderun'da Bir Gün,, "Yapmadan Dönme" diye bir yazı oluşturdum. Özellikle İskenderun'u görmek isteyip de bir türlü göremeyenlere bir rehber niteliği taşıması bakımından yararlı olursa memnum olurum...
---------------------------
Eğer İskenderun'un yabancısı iseniz Adana tarafından geliyorsanız ilk olarak şehir merkezinde Mete Aslan bulvarına hemen dönün ve sahilin yolunu tutun. Sahil şeridinde doyasıya yürümek ve sahilin güzellikliğine varmak için tabana kuvvet, zira sahil şeridimiz kilometrelerce sürebilir.
>><<
Ona göre ayakkabılarınızı hazırlayın. Arada molalar vererek sakızlı dondurmaları tatmadan yürümeyin. Soluduğunuz hava değerlidir. Bakmayın havası kirli diyenlere palmiyeler adeta şehrin hava filtresi görevini görerek bir nevi onlar da iskenderun'un yararına hışırdıyo. Yorulduğunuz zaman denize sıfır cafe'Lerde nezih ortamlarda yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Bu seçeneği ister müzikli ister sessiz ortamda yaşayın.

>><<

Sonra anıt alanında bir hatıra fotoğrafı çektirmeyi unutmayın. Unutursanız çok şey kaçırırsınız. Çünkü bu anıt hacim bakımından Türkiye'nin ikinci büyük Atatürk anıtı. Sonra şehrin göbeğinde turlar atın tarihi Şehit Pamir caddesinden başlayabilirsiniz. Sağlı sollu dükkanlar ve alışveriş merkezleri burada sizleri kendine davet eder. Esnafımız birçok yerde olduğu gibi soğuk değil sıcaktır. İstediğiniz gibi rafları indirtin hiçbirşey almanıza gerek yok. Hatta 1 saat dükkanın içinde kalın bütün rafları indirtin. Sonrada bulamadım diyip hayırlı işler diyin. (esnaflar beni linç edecek:)) Esnafımızla artık o kadar samimi olursunuz ki çayı, kahveyi ikramı esirgemez.

>><<

Sonra karnınızın acıktığını hissedeceksiniz. Kebapları dillere destan, dönerlerinin methi kıtaları aşmış, balıklar adeta okyanuslardan iskenderun körfezine bilerek gelirler. Onlarda adeta bilirler ki İskenderun'da tadılmak ayrı bir zevktir. Midenizin bayram edeceğini söyleyebiliriz. Bunların yanında salataları vardır ki başka yerde olmayan nar ekşisi ile bezenmiş özgün bir tat...Daha sonra meşhur Hatay künefesinden tatmadan sakın olaki evinize dönmeyin.

>><<

Yazın geliyorsanız Arsuz tarafını es geçmeyin. yeşilliklerine doyamayacağınız mesire yerleri şehrin dört bir yanında mevcut. Bunun için ister yüksek köylerimize isterse demirçelik tarafında göl manzaralı yerlerde yapabilirsiniz.

>><<

Belen yoluna doğru çıkın ve yolda o temiz havayı solun. Sarımazı mevkiinde durun önce arkanıza bakıp terketmekte olduğunuz şehrin genel kompozisyonunu doyasıya yaşayın. Oraları genelde eser üzerinize yazında olsa ince bir hırka almanızda fayda vardır. Sarımazı'dan meşhur methi sınırları aşmış Soğukoluk yaylasına çıkmayı unutmayın orada Kınalıtepe denen yere kadar çıkın yolu biraz çetin ve virajlıdır. Aman dikkatli olun. Zirveye kadar çıktıktan sonra pişman olmayacaksınız. Orada sizi karşılayacak güzellikleri yazmıyorum sürpriz olsun. Oradanda aklınızdaki bütün olumsuzluklardan arınarak şöyle bir şehre bakın, bakış açınızın panoromik olmasında fayda var. demedi demeyin.

>><<

Daha sonra Belen yaylasına çıkmayı aman ihmal etmeyin, orası bir nebze daha serindir. Ağustos yazında Belen'de kalacaksanız akşamları battaniyelerinizi ve hatta yorganlarınızı hazırlayın. Belen'e çıkmışken orada meşhur Belen tavasını serin bir ortamda yiyeceksiniz Bu da akşam yemeğiniz olsun.

>><<

Aklınıza işyerinizden sadece iki gün izin aldığınız geldi ve hemen yola koyuldunuz. Belen'den aşağı inerken otobana Sarımazı'dan hemen girmeyin unutmayın size güzel bir gün yaşatan İskenderun şehrine el sallayarak geri döneceğinize dair söz alarak veda edin. İskenderun'da yaşadığınız bu bir günü hiç unutmayacaksınız. İskenderun'da sizi unutmayacak....
Ha evinize vardığınızda bir gün daha ek izin alın bu güzellikleri çevrenize anlatmak çok zamanınızı alacak.
Sevgi ile kalın

© iso's ©
Go to the top of the page

+Quote Post
mesaj 07-04-2007 - 02:18
İleti #

Teşekkürler

Grup: Bot

Quote Post
sezer
mesaj 07-04-2007 - 11:15
İleti #2

Üye No: 21
isim: sezer
meslek: .
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: isk lisesi

hakikaten bu yazıda emek var o nedenle tesekkur etmek boynumuzun borcu... sade ve hoş bir dil kullanmışsınız.. inanın ki okurken kendimi gercekten yasıyormus gibi hissettim .. samimi bir '' eline saglık diyorum'' baska da bir sey demiyorum....

+Quote Post
beyazelma
mesaj 07-04-2007 - 11:28
İleti #3

Grup: aktif üye
Üye No: 482
isim: seyfettin
meslek: bilgisayar

İSKENDERUNLU OLMAK AYRICALIKTIR
ELİNE SAGLIK GÜZEL YAZMIŞSIN

+Quote Post
iso's
mesaj 08-04-2007 - 01:06
İleti #4

ben teşekkür ederim arkadaşlar iyi dilekleriniz için...
meşhur humus tan bahsetmeyi unutmuşum:)

+Quote Post
seray
mesaj 08-04-2007 - 12:57
İleti #5

Grup: üye
Üye No: 744
isim: perihan
meslek: -
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: acikogretim lisesi

Ancak bu kadar anlatilabilirdi,sagolasin ellerine yuregine saglik,bu kadar uzaktayken Iskenderunla boyle icice yasamaktan buyuk mutluluk duyuyorum inanki.Beni biran icin oralara goturdugun icin tesekkurler,anlatimin gercekten cok hos tebrik ediyorum.Selamlaaaaaaar iskenderuna ve iskenderunluyum diyen herkese...

+Quote Post
iso's
mesaj 13-04-2007 - 01:50
İleti #6

bende teşekkür ederim sezer, beyazelma ve seray benden de selam... rolleyes.gif
iskenderun'u sadece bir sayfaya sığdırdım, oysaki bu şehri anlatmaya kalksak ansiklopedik ciltler çıkar. Bu kadar az anlatarak acaba İskenderun'a haksızlık mı ettim?

+Quote Post
kedicik
mesaj 13-04-2007 - 08:18
İleti #7

misafir

Resmen yaşattın yani...paylaşımın için teşekkürler.....yüreğine,emeğine sağlık.

+Quote Post
serkankuzu
mesaj 25-04-2007 - 19:01
İleti #8

Grup: aktif üye
Nereden: eskişehir
Üye No: 528
isim: serkan kuzu

SELAM DEVREM İSOŞ smile.gifsmile.gifsmile.gif (İSMAİL) BEN ÇOK TAVA YEDİMDE BİR BELEN TAVASI YEMEDİM SENİNLE AĞUSTOSTA GİDELİMMİ BİR BELEN TAVASI YİYELİM Mİ? MERAK ETTİM BAK HAZİRANDA ORDA OLABİLİRSEM GİDELİM MEŞHUR KISIRI UNUTTUN GALİBA EKLEMEMİŞSİN VALLA BEN BELENE KAÇ DEFA GİTTİM KARLIYKEN BİR KAÇ KERE GİTTİM GÜZEL BİR YER HOŞÇAKAL KİB.... BANA TELEFON NUMARANI GÖNDEREBİLİRMİSİN MSNDEN NUMARAN YOK BENDE....

+Quote Post
qarizmakral
mesaj 09-05-2007 - 01:20
İleti #9

Nereden: iskenderun
Üye No: 906
isim: Deniz

emeğine saglık arkadass

+Quote Post
ekinciler3831
mesaj 15-11-2007 - 12:31
İleti #10

Üye No: 1,788
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: yok

ALINTI(iso's @ 07-04-2007, 02:18 ) *

Bende tamamen kendim yazdığım, İskenderun'da Bir Gün,, "Yapmadan Dönme" diye bir yazı oluşturdum. Özellikle İskenderun'u görmek isteyip de bir türlü göremeyenlere bir rehber niteliği taşıması bakımından yararlı olursa memnum olurum...
Eğer İskenderun'un yabancısı iseniz Adana tarafından geliyorsanız ilk olarak şehir merkezinde Mete Aslan bulvarına hemen dönün ve sahilin yolunu tutun. Sahil şeridinde doyasıya yürümek ve sahilin güzellikliğine varmak için tabana kuvvet, zira sahil şeridimiz kilometrelerce sürebilir.
>><<
Ona göre ayakkabılarınızı hazırlayın. Arada molalar vererek sakızlı dondurmaları tatmadan yürümeyin. Soluduğunuz hava değerlidir. Bakmayın havası kirli diyenlere palmiyeler adeta şehrin hava filtresi görevini görerek bir nevi onlar da iskenderun'un yararına hışırdıyo. Yorulduğunuz zaman denize sıfır cafe'Lerde nezih ortamlarda yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Bu seçeneği ister müzikli ister sessiz ortamda yaşayın.

>><<

Sonra anıt alanında bir hatıra fotoğrafı çektirmeyi unutmayın. Unutursanız çok şey kaçırırsınız. Çünkü bu anıt hacim bakımından Türkiye'nin ikinci büyük Atatürk anıtı. Sonra şehrin göbeğinde turlar atın tarihi Şehit Pamir caddesinden başlayabilirsiniz. Sağlı sollu dükkanlar ve alışveriş merkezleri burada sizleri kendine davet eder. Esnafımız birçok yerde olduğu gibi soğuk değil sıcaktır. İstediğiniz gibi rafları indirtin hiçbirşey almanıza gerek yok. Hatta 1 saat dükkanın içinde kalın bütün rafları indirtin. Sonrada bulamadım diyip hayırlı işler diyin. (esnaflar beni linç edecek:)) Esnafımızla artık o kadar samimi olursunuz ki çayı, kahveyi ikramı esirgemez.

>><<

Sonra karnınızın acıktığını hissedeceksiniz. Kebapları dillere destan, dönerlerinin methi kıtaları aşmış, balıklar adeta okyanuslardan iskenderun körfezine bilerek gelirler. Onlarda adeta bilirler ki İskenderun'da tadılmak ayrı bir zevktir. Midenizin bayram edeceğini söyleyebiliriz. Bunların yanında salataları vardır ki başka yerde olmayan nar ekşisi ile bezenmiş özgün bir tat...Daha sonra meşhur Hatay künefesinden tatmadan sakın olaki evinize dönmeyin.

>><<

Yazın geliyorsanız Arsuz tarafını es geçmeyin. yeşilliklerine doyamayacağınız mesire yerleri şehrin dört bir yanında mevcut. Bunun için ister yüksek köylerimize isterse demirçelik tarafında göl manzaralı yerlerde yapabilirsiniz.

>><<

Belen yoluna doğru çıkın ve yolda o temiz havayı solun. Sarımazı mevkiinde durun önce arkanıza bakıp terketmekte olduğunuz şehrin genel kompozisyonunu doyasıya yaşayın. Oraları genelde eser üzerinize yazında olsa ince bir hırka almanızda fayda vardır. Sarımazı'dan meşhur methi sınırları aşmış Soğukoluk yaylasına çıkmayı unutmayın orada Kınalıtepe denen yere kadar çıkın yolu biraz çetin ve virajlıdır. Aman dikkatli olun. Zirveye kadar çıktıktan sonra pişman olmayacaksınız. Orada sizi karşılayacak güzellikleri yazmıyorum sürpriz olsun. Oradanda aklınızdaki bütün olumsuzluklardan arınarak şöyle bir şehre bakın, bakış açınızın panoromik olmasında fayda var. demedi demeyin.

>><<

Daha sonra Belen yaylasına çıkmayı aman ihmal etmeyin, orası bir nebze daha serindir. Ağustos yazında Belen'de kalacaksanız akşamları battaniyelerinizi ve hatta yorganlarınızı hazırlayın. Belen'e çıkmışken orada meşhur Belen tavasını serin bir ortamda yiyeceksiniz Bu da akşam yemeğiniz olsun.

>><<

Aklınıza işyerinizden sadece iki gün izin aldığınız geldi ve hemen yola koyuldunuz. Belen'den aşağı inerken otobana Sarımazı'dan hemen girmeyin unutmayın size güzel bir gün yaşatan İskenderun şehrine el sallayarak geri döneceğinize dair söz alarak veda edin. İskenderun'da yaşadığınız bu bir günü hiç unutmayacaksınız. İskenderun'da sizi unutmayacak....
Ha evinize vardığınızda bir gün daha ek izin alın bu güzellikleri çevrenize anlatmak çok zamanınızı alacak.
Sevgi ile kalın

© iso's ©

+Quote Post
ekinciler3831
mesaj 15-11-2007 - 12:59
İleti #11

Üye No: 1,788
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: yok

kardes agzına saglık çok güzel döktürmüşün tebrikler bir insan ancak bu kadar güzelikleri bu kadar anlatabilir vallahi bütün samimiyetimle söylüyorum şahane olmuş agzına,gözüne parmaklarına saglık ama bişeyi es geçmişin hani o sıcak sıcak taze taze çıkan ay şeklindeki tatlılar ve kapak tatlıları yokmu onları unutmuşun onlarıda ben ekleyeyimde gelen insanlar yemeden gitmesinler.çünkü başka biryerde bu şekilde bulamazlar.evet arkadaşlar ben kayseriliyim ama bu arkadasimizin anlattıklarını yıllar önce farkettigim için şuanda iskenderunda ikamet ediyorum.yani bende gezmeye gelmiştim ama oturum aldım biggrin.gif .ve hayatımdanda gayet memnunum.GEL VATANDAŞ GEL SENDE GEL.İSKENDERUNA GEL TATLIYA GEL ACIYA GEL GÜZELLİGE GEL GEL GEL GEL biggrin.gif smile.gif

+Quote Post
iso's
mesaj 27-12-2007 - 18:14
İleti #12

QUOTE(ekinciler3831 @ 15-11-2007 - 11:59 ) *
kardes agzına saglık çok güzel döktürmüşün tebrikler bir insan ancak bu kadar güzelikleri bu kadar anlatabilir vallahi bütün samimiyetimle söylüyorum şahane olmuş agzına,gözüne parmaklarına saglık ama bişeyi es geçmişin hani o sıcak sıcak taze taze çıkan ay şeklindeki tatlılar ve kapak tatlıları yokmu onları unutmuşun onlarıda ben ekleyeyimde gelen insanlar yemeden gitmesinler.çünkü başka biryerde bu şekilde bulamazlar.evet arkadaşlar ben kayseriliyim ama bu arkadasimizin anlattıklarını yıllar önce farkettigim için şuanda iskenderunda ikamet ediyorum.yani bende gezmeye gelmiştim ama oturum aldım biggrin.gif .ve hayatımdanda gayet memnunum.GEL VATANDAŞ GEL SENDE GEL.İSKENDERUNA GEL TATLIYA GEL ACIYA GEL GÜZELLİGE GEL GEL GEL GEL biggrin.gif smile.gif

çok teşekkürler iskenderun sevdalısı arkadaşım;
evet iskenderun'un bütün güzelliklerini anlatsak forumun kapasitesi yetmez çöker rolleyes.gif binlerce sayfa çünkü wink.gif forumu da düşünmek lazım o kadar insanın uğrak yeri bakmadan geçmediği bir site, mahrum etmek istemem smile.gif
ekinciler arkadaşımızın dediği gibi o bahsettiği tatlılardan yemeden gittiyseniz ve şimdi bu satırları okuyorsanız hemen geri dönün iskenderun'a buna değecek emin olun
HADİ GEL İSKENDERUN'A GEL

+Quote Post
gulsendemirciogl...
mesaj 14-01-2008 - 17:32
İleti #13

Üye No: 2,496
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: iskenderun lisesi 1998

QUOTE(iso @ 07-04-2007 - 01:18 ) *
>><<

>><<

>><<

>><<

>><<

>><<

Daha sonra Belen yaylasına çıkmayı aman ihmal etmeyin, orası bir nebze daha serindir. Ağustos yazında Belen'de kalacaksanız akşamları battaniyelerinizi ve hatta yorganlarınızı hazırlayın. Belen'e çıkmışken orada meşhur Belen tavasını serin bir ortamda yiyeceksiniz Bu da akşm yemeğiniz olsun.

>><<

Sevgi ile kalın

© iso's ©

+Quote Post
gulsendemirciogl...
mesaj 14-01-2008 - 17:37
İleti #14

Üye No: 2,496
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: iskenderun lisesi 1998

arkadaşım çok güzel anlatmışsın güzel şehrimizi.ben orada doğdum büyüdüm ama şimdi adana da yaşıyorum . sıksık

gidemiyorum.okadar çok özlemişim ki şu yazınla beni o güzelim şehrin her yerinde gezdirdin.helede soğukoluk dedin ya

yazlığımız var ama gidemiyorum.heralde kısa zamanda giderim artık.çok güzel bir yazı yazmışsın ellerine sağlık

+Quote Post
safiye
mesaj 22-09-2008 - 00:31
İleti #15

Üye No: 3,858
isim: safiye

iskenderuna hakim olmak diye buna denir sizi saygıyla selamlıyorum ..... wink.gif

+Quote Post
djemo
mesaj 09-10-2008 - 23:39
İleti #16

Üye No: 3,531
isim: Emrah
meslek: Dj

kardeşim ağzına sağlık yazın için... şunu unuttum mu bunu unuttum mu yazmayı diye düşünürsen aylar yıllar sürer İskenderunda yapılması gerekenler...
gerçekten de çok yalın bir dil kullanmışsın eline ve yüreğine sağlık...
HERKESE SAYGI VE SELAMLARIMLA...

+Quote Post
iso's
mesaj 10-10-2008 - 01:12
İleti #17

QUOTE(gulsendemircioglu @ 14-01-2008 - 17:37 ) *
arkadaşım çok güzel anlatmışsın güzel şehrimizi.ben orada doğdum büyüdüm ama şimdi adana da yaşıyorum . sıksık

gidemiyorum.okadar çok özlemişim ki şu yazınla beni o güzelim şehrin her yerinde gezdirdin.helede soğukoluk dedin ya

yazlığımız var ama gidemiyorum.heralde kısa zamanda giderim artık.çok güzel bir yazı yazmışsın ellerine sağlık

teşekkür ederim en kısa zamanda sağlıkla memleketinize kavuşmanız dileği ile

QUOTE(safiye @ 22-09-2008 - 00:31 ) *
iskenderuna hakim olmak diye buna denir sizi saygıyla selamlıyorum ..... wink.gif

teşekkürler anlatabildiysem ne mutlu bana

QUOTE(djemo @ 09-10-2008 - 23:39 ) *
kardeşim ağzına sağlık yazın için... şunu unuttum mu bunu unuttum mu yazmayı diye düşünürsen aylar yıllar sürer İskenderunda yapılması gerekenler...
gerçekten de çok yalın bir dil kullanmışsın eline ve yüreğine sağlık...
HERKESE SAYGI VE SELAMLARIMLA...

teşekkür ederim kardeşim, gerçekten iskenderun'un bütün güzelliklerini yazsak gelmeye gerek kalmayacak diye kısa kestim rolleyes.gif

+Quote Post
ümit bağır
mesaj 14-11-2015 - 10:02
İleti #18

misafir

sen nerelisin

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

Basit Görünüm Tarih: 25-09-2017 - 01:59