iskenderun forum

Hoşgeldiniz ( GİRİŞ | KAYIT OLUN )

İSKENDERUN'UN GÜNCEL FOTOĞRAFLARINI FACEBOOK SAYFAMIZDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ. https://www.facebook.com/iskenderunforum.com
  İskenderun Resimleri      İskenderun Genel& Sorunlar& Öneriler     İskenderun kültür,turizm

Reply to this topicStart new topic
> payas kalesi turzim cenneti :) (!), ne kaleymiş ama yaf... gez gez bitmiyor (!)
saidgoren
mesaj 31-10-2008 - 14:51
İleti #1

Grup: üye
Üye No: 3,511
isim: said
meslek: telekominikasyon

30 ekim perşembe günü istanbul dan gelen arkadaşımı birlikte gezelim deyip payas kalesine götürdüm. iskenderunda yaşıyorum ama hiç gidip görmemiştim bi iki defa önünden geçmişimdir.

tarihi mekan gezilip görülecek bir yerdir dedim. keşke gitmeseydim.
saat 16.30 civaı arabamla geldik kalenin girişine arabayı park ettim fotoğraf makinesini de aldık kalede resim çekileceğiz hatıra olsun diye smile.gif

arkadaşımla birlikte elimizde fotoğraf makinesi kapıya doğru yanaştık. bir tane görevli elinde cep telefonu bağıra bağıra konuşuyor girişin önünde. nedense sivil giyinmiş. arkadaşım yavaşça bmyle turistik bir yerde görevliye bak deyip içerledi.

tam içeri girecekken görevli telefonu kulağından uzaklaştırıp nereye hemşerim dedi. kaleyi gezeceğiz resim çekileceğiz kalede dedik. kabaca bağırarak kale kapalı giriş yasak dedi. telefonla konuşmaya devam aynı bağıra bağıra. ne zmaan açılır o zmaan gelelim gezelim dedim. hiç açılmaz hep kapalı burası dedi. biz de geldiğimiz gibi arabaya bindik ve uzaklaştık.

tarihi bir mekan gezilip görülmesi gereken bir mekan.
turizm cenneti denilen Türkiye ' de !

restore edilse giriş ücretli olsa ne hoş olur. gelenler gezse burda nasıl bir ulus yaşamış dese.
cık cık cık !
biz Türkler bilmiyoruz tarihimizi yaşamayı yaşatmayı. ne diye turist gelsin ki?
payas sahilinde küçük bir kalecik vardı daha önce gitmiştim deniz kenarına yakın.
oraya gittik. deniz önceden kalecikin dibindeydi ama şimdi deniz doldurulmuş kale geride kalmış. bakımsız koku içinde mahvolmuş biçimde. şöyle bi dışardan baktık içine girdik fazla durmadık geri çıktık.

işte tarihi payas kalesi dedim içimden pardon kalecik.
kaleyi göremedik şöyle bi önünden geçip gittik.
insanların giremediği kalenin içinde keçiler otluyordu. ve etraf keçi pisliği kokuyordu.
payas kalesi keçiler içinmiş bunu öğrendim.

ee artık gitmemize gerek yok. keçiler rahat rahat otlasın. biz de arada sırada önünden geçerken deriz ki vay be burda önceden ne savaşlar olmuştur. kaleye bak ne de heybetli duruyor smile.gif

yetkililer bir an önce ilgilense iyi olur. ya da her zmaanki gibi tarihimiz çürüyüp gitsin bi köşede.
torunlarımı ilerde anlatırım payas kalesi var orada keçiler otluyor keçiler için yapılmış. çok güzel ir kaledir ama insanlar değil keçiler için. smile.gif

Go to the top of the page

+Quote Post
mesaj 31-10-2008 - 14:51
İleti #

Teşekkürler

Grup: Bot

Quote Post
mediterranean se...
mesaj 31-10-2008 - 17:48
İleti #2

Grup: üye
Üye No: 3,862
isim: mediterranean sea
meslek: SERBEST
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: 2002

TARİHİ PAYAS KALESİ RESMİ

+Quote Post
iso's
mesaj 12-02-2009 - 01:54
İleti #3

Grup: FoRuM YöNeTiCiSi
Nereden: Adana-İskenderun
Üye No: 743
isim: ---

Sayın saidgoren gerçekten çok önemli bir konuyu, kanayan yarayı dile getirmişsiniz. Malesef anlattıklarınız gerçek. Ama görüyoruz ki kimse bu konuyu ciddiye almıyor. Kültür tarihi kaderine terkedilmiş durumda.Kültür miraslarımız hakettiği değeri görmüyor. Dediğiniz gibi Payas'ta denize yakın kale resmen çöplüğe dönmüş. Yazıklar olsun.
Tarihimizi anlatıyoruz ama bir de ona "özde" sahip çıksak..Söze gelince kendileri yapmış gibi övünür bu insanlar ama iş sahip çıkmaya gelince görmezden gelirler. Kültür mirası diyoruz, bunları restore edip turizme kazandırmayıp, kaderine terketmek, harabeye dönüştürmek tarihe ihanetttir

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

Basit Görünüm Tarih: 27-07-2017 - 05:37