iskenderun forum

Hoşgeldiniz ( GİRİŞ | KAYIT OLUN )

İSKENDERUN'UN GÜNCEL FOTOĞRAFLARINI FACEBOOK SAYFAMIZDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ. https://www.facebook.com/iskenderunforum.com
  İskenderun Resimleri      İskenderun Genel& Sorunlar& Öneriler     İskenderun kültür,turizm

2 Sayfa V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> İskenderun Guvercini, Sahip çıkalım
optimed
mesaj 20-08-2011 - 02:16
İleti #23

Grup: üye
Üye No: 6,623
isim: hakan

Çok güzeller.
Go to the top of the page

+Quote Post
mesaj 20-08-2011 - 02:16
İleti #

Teşekkürler

Grup: Bot

Quote Post
nazm
mesaj 09-12-2011 - 21:45
İleti #24

misafir

QUOTE(iskenderunlu @ 03-05-2007 - 13:39 ) *
Değerli İskenderunlu lar,

Bu konuyu buraya açıp açmama konusunda çok düşündüm. Ama sonra düşündüm ki konu hobi olarak güvercin besleme değil. Tamamen İskenderun.
şöyleki İskenderun (scandaroon) cinsi güvercinler saf bir ırk. Yani Ne isrili ve ne de Bağdadi dediğimiz ırka ait değil. Bu iki ırkın birleşmesi sonucu ortaya çıkmış bir ırk da değil. Tamamen saf. Bu ırkın en azından şehrimize tanıtılması ve mümkünse koruma altına alınması için sayın kaymakamımıza başvurdum. (başvuru yeni umarım ilgilenecektir).
Bu ırk 500-600 sene önce yerleşim bölgeleri arasındaki ulaşımın güç ve zaman alıcı olması nedeniyle haberleşme amaçlı kullanılmış. Tam bir filo uçucusu, küçük, aerodinamik ve dayanıklı. Avrupaya İskenderun Limanından çıktığı biliniyor ve Alman, Fransız profösörler tarafından verilen raporlarla bu ırk tescilli.
Gelelim benim düşüncelerime.
Sivas'ın tescilli kangal köpeği var.
Van'ın tescilli kedisi var.
Erzurum'un tescilii çoban köpeği var.
Birecik'in tescilli kelaynak kuşu var.
Mardin'in taklacı güvercini var.

Tescil üçüncü planda. İlk planda Önce tanıyıp tanıtmak, sonra koruma altına almak gelmeli.
Düşünün Fransa, İngiltere Almanya, Arabistan'da sadece İskenderun Cinsi (bakın normal güvercin besleyen demiyorum) güvercini besleyenlerin kurduğu dernekler var ve biz tanımıyoruz.
Bazı ekonomik gücü olanların ve bazı sözü geçip de yapmayanlara karşı

BUYRUN SAYIN KAYMAKAMIM BU KONUDA DA BİZE ÖNDER OLMANIZI ARZEDİYORUZ.

+Quote Post

2 Sayfa V  < 1 2
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

Basit Görünüm Tarih: 20-10-2017 - 00:48