iskenderun forum

Hoşgeldiniz ( GİRİŞ | KAYIT OLUN )

İSKENDERUN'UN GÜNCEL FOTOĞRAFLARINI FACEBOOK SAYFAMIZDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ. https://www.facebook.com/iskenderunforum.com
  İskenderun Resimleri      İskenderun Genel& Sorunlar& Öneriler     İskenderun kültür,turizm
2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> pactaki portakalı koparmışlar :( . Yerine yapılan inönü heykeli.
loft
mesaj 06-09-2009 - 14:07
İleti #1

Grup: üye
Üye No: 3,326
isim: cNk
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: barbaros

pactaki portakalımızı kim kopardı yaaa sad.gif .
Go to the top of the page

+Quote Post
mesaj 06-09-2009 - 14:07
İleti #

Teşekkürler

Grup: Bot

Quote Post
Doğan Günay
mesaj 06-09-2009 - 14:40
İleti #2

Üye No: 4,605

QUOTE(loft @ 06-09-2009 - 14:07 ) *
pactaki portakalımızı kim kopardı yaaa sad.gif .

Bir gün baktım ki Pac Meydanında orta yere bir "şey" koymuşlar. Bu portakal mı, mandalina mı dedim. Hayır, turunç dediler.Ne alaka dedim...Turuncumuz ünlüdür dediler.
Peki dedim, burası küçücük bir meydan, hatta meydanlığı da kalmadı, bir kavşak halini aldı,adına da yıllar önce " İnönü Meydanı" deyip, bir de İnönü heykeli koydular. Bu "turunc" ucubesini heykelin görünmemesi için mi önüne koydular.
Ben olsam kaldırırım... demiştim bir zamanlar.
Sağolasın Dr. Civelek...

+Quote Post
loft
mesaj 06-09-2009 - 17:07
İleti #3

Üye No: 3,326
isim: cNk
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: barbaros

QUOTE(Doğan Günay @ 06-09-2009 - 14:40 ) *
Bir gün baktım ki Pac Meydanında orta yere bir "şey" koymuşlar. Bu portakal mı, mandalina mı dedim. Hayır, turunç dediler.Ne alaka dedim...Turuncumuz ünlüdür dediler.
Peki dedim, burası küçücük bir meydan, hatta meydanlığı da kalmadı, bir kavşak halini aldı,adına da yıllar önce " İnönü Meydanı" deyip, bir de İnönü heykeli koydular. Bu "turunc" ucubesini heykelin görünmemesi için mi önüne koydular.
Ben olsam kaldırırım... demiştim bir zamanlar.
Sağolasın Dr. Civelek...

o tipsiz adam heykeli inönümüydüsmile.gif portakal çok güzel duruyordu. inönüyü görek diye kaldırmışlarsa iyi yapmamışlar.

+Quote Post
dentali
mesaj 06-09-2009 - 21:47
İleti #4

Nereden: iskenderun
Üye No: 1,310
isim: Ali
meslek: xxxx
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: ....

Sayın Mete döneminde İskenderun'la bütünleşmiş adı hafızalarda insan anılarında yerleşmiş, simgeleşmiş mekan olan Emirganın yok edilişi ile sarsılmıştık. Yeni belediye başkanının bu konularda daha hassas bir insan olduğunu düşünürken onun döneminde de İskenderun'la bütünleşmiş bir simge daha yok oldu.

Bu belediye başkanlarının kendi aralarındaki "siyasi" ya da "kişisel" hesaplaşmaları yüzünden, İskenderun'da yerlisi yabancısına İskenderun'u hatırlatan simgelerin devamlılığı hiç bir zaman olamayacak.

Eyfel kulesi de ilk yapıldığında Paris aydınları tarafından çok eleştirildi, çelik yığınının şehri çirkinleştirdiği söylendi, Paris'in bir ayıbı olan bu ucubenin kaldırılması üzerine yazılar yazıldı, belediyeye baskı yapıldı. Ama yerlisi olsun dışardan gelen olsun bir çok insanın o yapıyı görmesi, yapının anılara kazınması o yapıyı Paris'le bütünleştirdi, vazgeçilmez bir yapısı olmasını sağladı. Bunu sağlatan uzun zaman, bir çok insanın o yapıyı seyri, o şehirden ayrılan insanlarda o yapının hafızalarında yer edinmesi.

Bizim pac meydanındaki Portakal hikayesi de aynıdır. Uzun süreç, yerli yabancısı bir çok insanın seyrine girmiş olması o portakal şeklini İskenderun'u hatırlatacak bir simge haline getirmiştir. Şayet siyasetin, kişisel hesaplaşmaların etkisinde olmayan bir İskenderun sevdalısı bir belediye başkanımız olsaydı o simgeyi kaldırmazdı.

+Quote Post
dentali
mesaj 06-09-2009 - 22:03
İleti #5

O çevrenin gündüz fotoğraflarını çekmiştim, ama akşamki görüntüsü bambaşkaydı, fiskiyenin altından yayılan renkli ışık huzmelerinin fıskiyeden dağılan su zerreciklerini ve de portakalı farklı ışık tonlarındaki aydınlatışıyla oluşan harika görüntünin fotoğrafını çekmeyi çok istemiştim, kısmet olmadı. Pac çevresinde fotoğraf karesini güzelleştirecek tek alan o bölgeydi, o bölgeyi de yok ettiler.

http://iskenderunforum.com/index.php?showtopic=7442

+Quote Post
jutenyam
mesaj 07-09-2009 - 09:28
İleti #6

Üye No: 1,436
isim: jutenyam
meslek: muhasebe
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: cumhuriyet-1997

olaya siyasi boyutla bakarak ohh ıyı oldu zaten mete aslan koydurmuştu o mandalinayı orya demek aynı zihniyete bürünmek edmektir..eleştirdiğiniz kişiden yada düşünceden farkınız kalmaz..

Şehirle bütünleşmişti adeta..Şehir dışından gelen arkadaşlara yer tarif ederken pac meydanı deniyordu ora nere bulabilirmiyim sorusunun ardından hani o mandalina varya şeklinde bir diyalog geçiyordu..ama artık o mandalina yok..

Siyasilerin şehre mal olmuş simgeleri keyfiyet göstererek değiştirmeleri hiç hoş değil....

+Quote Post
Doğan Günay
mesaj 07-09-2009 - 11:18
İleti #7

Orijinalı, “Arkadaşlar eğer bir memlekette erbabı namus laakal, eşirra kadar sabur olmazsa, o memleket behemehal batar“.
Yani, “Namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça o ülkede kurtuluş yoktur.” şeklinde de algılanan sözünün, kaidesinde yazılı olduğu İnönü heykelinin önüne; -siyaseten değil- salt kişisel estetik değerlerime uygun bulmadığım için, o figürün kaldırılmasından memnunum.

Mete Aslan döneminde düzenlenmiş sahilimiz, havuzlu çarşı, girişinde ayakkabı boyacılarının olduğu palmiyeli sokak, Cumhuriyet Meydanındaki işıklandırılmış fıskiyeler, İskenderun’ a ilk defa gelen dostlarımızı övünçle gezdirdiğimiz mekanlardır.

Sahildeki Atatürk anıtının, orjinal rengi yerine simsiyaha boyanmış durumu da –yine kişisel estetik değerlerime göre- yanlıştı. Yeni yönetimin, anıtı eski rengine döndürmesini de memnuniyetle karşılıyorum.

Yaşayan bir kişinin, hem de görevde olduğu bir zamanda, kamu parası ile yapılmış bir yere kendi adını vermesi ne kadar yanlış ise, yeni yönetimin ilk iş olarak;- Mete Aslan’ın da ”Uğur Mumcu” adını değiştirmesi gibi- isim değişikliğine gitmesi o kadar yanlıştır. Yanlışa, yanlışla yanıt vermek kadar yanlış bir şey yoktur.

Yorumsuz NOT: Dentali dostumuza:

Şimdiye kadar, dört yüz kişinin atlayarak intihar ettiği Eyfel Kulesini devamlı eleştiren yazar Guy De Mapussent’e sormuşlar:
Neden o kadar eleştirdiğiniz halde yemeklerinizi kulede yiyorsunuz?
“Çünkü” demiş ünlü yazar,
-Çünkü, Paris’te bu çirkinliği tek görmediğim yer burası da, ondan...

+Quote Post
dentali
mesaj 07-09-2009 - 11:55
İleti #8

QUOTE(Doğan Günay @ 07-09-2009 - 11:18 ) *
........

Şimdiye kadar, dört yüz kişinin atlayarak intihar ettiği Eyfel Kulesini devamlı eleştiren yazar Guy De Mapussent’e sormuşlar:
Neden o kadar eleştirdiğiniz halde yemeklerinizi kulede yiyorsunuz?
“Çünkü” demiş ünlü yazar,
-Çünkü, Paris’te bu çirkinliği tek görmediğim yer burası da, ondan...

Bahsettiğiniz yazar Eyfel Kulesinin ilk kurulduğu dönemini görenlerdendir. İlk oraya konulduğunda sadece o değil, aydını, halkı tüm Parisliler yapıyı çirkin bulmuşlar ve yapının kaldırılmasını istemişlerdir.

Günümüzde ise tüm sanatçıların takdirini kazanmış ve dünyanın en güzel mimari yapısı kabul edilir. Yapılarla ilgili sağlıklı yorumlar zaman geçtikçe doğruyu bulur. Eyfel kulesi şuandaki övgüyü haketmeyecek bir yapı olsaydı, Guy De Mapussent gibi o dönemin aydınları ile halkının hepsi yapıyı yüceleştirselerdi bile 200 yıl süreç içinde ilkinde değil sonraki dönemlerde eleştirilirdi. Yazarlar olsun, şarkılar olsun, kitaplar olsun ilk çıkışlarında verilen tepkilere göre değer kazanmıyorlar, uzun yıllar geçtikten sonra hala insanların beğenisini kazanabiliyorlarsa gerçek değerini bulabiliyorlar.

+Quote Post
Doğan Günay
mesaj 07-09-2009 - 15:59
İleti #9

Meğer, işin aslı başka imiş

İnternette dolaştım işin aslı nedir diye, özetle:

Pac Meydanı’ndaki portakal figürlü havuz, yeni bir trafik düzenlemesi için kaldırıldı.…Halen, üç ayrı girişi çıkışı olan kavşakta, yeni düzenleme ile giriş- çıkış tek göbek üzerinden yapılacak... Bununla araç sürücülerinin daha güvenli trafik seyri sağlaması hedefleniyor...” şeklinde bir haberle karşılaştım.

Memnuniyetim bir kat daha arttı.Zira, Göz zevkimi bozan o figür kaldırldığı gibi, özellikle Pınarbaşı veya Belen istikametinden gelip te Fener caddesine dönerken çekilen sıkıntıları yaşayan biri olarak, yapılacak yeni düzenlemeyi takdirle karşılıyorum.

Çeşitli yorumlar:
"...
İskenderunun göbeği sayılan PAC meydanındaki portakal ve fıskiyeli havuzun ne kadar eskidiğinin farkındamısınız..ben 10 yıldır İskenderundayım sizler daha iyi bilirsiniz bu portakal kaç yıldır pac'ın göbeğinde yer alıyor..ayrıca İskenderunun simgesi portakalmı ki yada portakal mı olma lı ?
gölge:
Hemen hemen 10 yıldır orada olmalı ... Aşşağı yukarı... Tarihi tam hatırlayan var mı?

Evet, boyaları eskimiş... Aslında çok basit, sadece boyayacaksın smile.gif.

İskenderunun simgesi Mavi+Yeşil+Turuncu.... Mavi, denizi; yeşil,doğayı; turuncu, portakalı(güneşi diyenlerde var) simgeliyor... Aslında İskenderunun simgesinin veya orada bir portakal figürünün olması bana da pek mantıklı gelmiyor...
Dörtyol, Erzin olsa anlarım wink.gif. Oraya portakal yerine bir yelken figürü konulabilir, mesela... Alttan suda var zaten smile.gif
esmergüzeli:
Portakalın orda olması 10 yıldan fazla oldu bence.cünkü daha ben liseye gidiyordum ozamanlarda bile vardı .ki lise biteli zaten 11 yıl oldu sad.gif en az 13 yıldan beri pac meydanında.Ve hepde merak etmişimdir neden portakal diye.simge olarakta uygun değil bence.boyasınn yapıldıgına bırkac kez denk gelmiştim ama uzun zamandan beri yapıldıgı gozukmuyor.Gölge arkadaşımızın dediği gibi yelken olarak yapılsa güzel olur.Yada sahilden gelirken Yapı Kredi Bankasının önündeki su fiskiyesi gibi de yapılabilir.portakaldan daha güzel duracaktır. smile.gif
..:
İllaki bir simgede olması şart değil..çok güzel su fıskiyeli havuzlar var...seyrine doyum olmayan havuzlar var..rengarenk ışıklarla süslenip su gösterisi yapan bir havuz olabilir....
mavi_deniz:
bence yelkenli sörf olsa güzel olacak portakal bence uygun değil ama uzun yıllardır bir çok insan portakal olarak biliyor şimdi değiştirseler olmaz ya da uzun süre hep eski portakali derler...

yelkenli sörf heykeli yapılsa muhakak güzel olur güzel alıcı bir renke boyayla boyanır
vede güzel bir palmiye yapıldığında ozaman güzeL olur."

+Quote Post
dentali
mesaj 07-09-2009 - 20:59
İleti #10

QUOTE(Doğan Günay @ 07-09-2009 - 15:59 ) *

Pac Meydanı’ndaki portakal figürlü havuz, yeni bir trafik düzenlemesi için kaldırıldı.…Halen, üç ayrı girişi çıkışı olan kavşakta, yeni düzenleme ile giriş- çıkış tek göbek üzerinden yapılacak... Bununla araç sürücülerinin daha güvenli trafik seyri sağlaması hedefleniyor...” şeklinde bir haberle karşılaştım.

........

Üç ayrı giriş ve çıkışı olan kavşak birleştirilip tek kavşak haline getirildi. Güzel bir düzenleme de, portakalın ortadan kaldırılmasıyla bu düzenlemenin alaksı ne? portala figürünün olduğu alan yine kavşak içinde kaldı. Ortama farklılık katan fiskiye ve portakal figürü varken şimdi onun yerine çim ekerler, bir de ağaç...

+Quote Post
gurbet gülü
mesaj 07-09-2009 - 23:07
İleti #11

Üye No: 50

herkesin fikrine saygılıyım ama bende çok üzüldüm kaldırılmasına
kendimi bildim bileli var orda iskenderuna yakışsın veya yakşımasın
ama diğer şeyler gibi o da iskenderunun simgesi olmuştu bence

+Quote Post
MAYBOND
mesaj 08-09-2009 - 11:35
İleti #12

Üye No: 4,793
isim: mehmet
meslek: esnaf
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: cumhuriyet lisesi

QUOTE(Doğan Günay @ 07-09-2009 - 15:59 ) *

Memnuniyetim bir kat daha arttı.Zira, Göz zevkimi bozan o figür kaldırldığı gibi, özellikle Pınarbaşı veya Belen istikametinden gelip te Fener caddesine dönerken çekilen sıkıntıları yaşayan biri olarak, yapılacak yeni düzenlemeyi takdirle karşılıyorum.

Çeşitli yorumlar:
"...
İskenderunun göbeği sayılan PAC meydanındaki portakal ve fıskiyeli havuzun ne kadar eskidiğinin farkındamısınız..ben 10 yıldır İskenderundayım sizler daha iyi bilirsiniz bu portakal kaç yıldır pac'ın göbeğinde yer alıyor..ayrıca İskenderunun simgesi portakalmı ki yada portakal mı olma lı ?
gölge:
Hemen hemen 10 yıldır orada olmalı ... Aşşağı yukarı... Tarihi tam hatırlayan var mı?

Evet, boyaları eskimiş... Aslında çok basit, sadece boyayacaksın smile.gif.

İskenderunun simgesi Mavi+Yeşil+Turuncu.... Mavi, denizi; yeşil,doğayı; turuncu, portakalı(güneşi diyenlerde var) simgeliyor... Aslında İskenderunun simgesinin veya orada bir portakal figürünün olması bana da pek mantıklı gelmiyor...
Dörtyol, Erzin olsa anlarım wink.gif. Oraya portakal yerine bir yelken figürü konulabilir, mesela... Alttan suda var zaten smile.gif
esmergüzeli:
Portakalın orda olması 10 yıldan fazla oldu bence.cünkü daha ben liseye gidiyordum ozamanlarda bile vardı .ki lise biteli zaten 11 yıl oldu sad.gif en az 13 yıldan beri pac meydanında.Ve hepde merak etmişimdir neden portakal diye.simge olarakta uygun değil bence.boyasınn yapıldıgına bırkac kez denk gelmiştim ama uzun zamandan beri yapıldıgı gozukmuyor.Gölge arkadaşımızın dediği gibi yelken olarak yapılsa güzel olur.Yada sahilden gelirken Yapı Kredi Bankasının önündeki su fiskiyesi gibi de yapılabilir.portakaldan daha güzel duracaktır. smile.gif
..:
İllaki bir simgede olması şart değil..çok güzel su fıskiyeli havuzlar var...seyrine doyum olmayan havuzlar var..rengarenk ışıklarla süslenip su gösterisi yapan bir havuz olabilir....
mavi_deniz:
bence yelkenli sörf olsa güzel olacak portakal bence uygun değil ama uzun yıllardır bir çok insan portakal olarak biliyor şimdi değiştirseler olmaz ya da uzun süre hep eski portakali derler...

yelkenli sörf heykeli yapılsa muhakak güzel olur güzel alıcı bir renke boyayla boyanır
vede güzel bir palmiye yapıldığında ozaman güzeL olur."

ARKADAŞLAR İSKENDERUN,UMUZU BİR TEMSİL NİTELİGİ TAŞIMAYAN PAC MEYDANINDAKİ PORTAKAL FİGÜRÜNÜN KALDIRILMASI İSABETLİ BİR KARAR OLDUGU KANISINDAYIM DOLAYISI İLE BURA İLE İLGİLİ İSKENDERUNU TEMSİL EDECEK VE ANLATACAK BİR FİGÜR YERLEŞTİRİLMESİ İÇİN İSKENDERUN BELEDİYESİ BİR YARIŞMA DÜZENLEMEŞTİR İLGİLİ ARKADAŞLARA DUYURULUR SAYGILARIMLA.

+Quote Post
xwyz
mesaj 08-09-2009 - 15:26
İleti #13

Üye No: 4,961
isim: secret
meslek: oem
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: iskenderun lisesi

Portakal mı turunç mu mandalina mı herneyse , kaldırılmasına bende çok sevindim .Hiçbir sanatsal değeri olmayan ve şehri sembolize etmeyen bu çirkin objenin ,modern şehircilik anlayışına aykırı biçimde ve tam şehrin göbeğinde bulunması hoş değildi. Sadece eski olduğu için hatırası vardı diyip buna üzülenlere saygı duyuyorum . Fakat İskenderunu seviyorsak yeni bazı şeylere alışmak daha hayırlı olabilir.

+Quote Post
jale
mesaj 08-09-2009 - 16:21
İleti #14

Üye No: 2,695
isim: jale
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: ...

kaldırmışlarmı yaa..çok üzüldüm sad.gif . hatay turunçgil memleketi.nasıl iskenderunu sembolize etmiyor.şekli dahada düzeltilip yenisi konulabilirdi.şehircilik anlayışı sadece yollar yapmakmı?

+Quote Post
serhangenc
mesaj 08-09-2009 - 19:07
İleti #15

Üye No: 3,678
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: 2010

öncelikle yorumları tek tek okuduğumu söylemeliyim..
her ne kadar birbirine yaın görüşler yer alsa da birkaç nokta dikkatimi daha fazla çekti;
1.si; 'portakal ismet inönü heykeli iyi görünsün diye kaldırıldı'..
şunu söylemek isterim;
ismet inönü bu kadar önemli bir şahsiyet midir ki heykeli görünmesi için
bu kadar önemli bir figür kalırılıyor..eğer sebep bu ise, portakal için çok üzüldüm..

2.si; 'kavşak düzenlemesi için kaldırıldı'..
mükemmel bir gelişme..
gerçekten şu güne kadar görüp görebileceğim en berbat kavşaklardan biridir orası..
İskenderunlu değilseniz, yanlış yöne girmek ve bir kazaya sebep olmamak şans meselesi..
buna sevindim..

yani bir çırpıda 'oh, iyi oldu' ya da 'lanet olsun kaldıranlara' demek yanlış bence..

+Quote Post
dentali
mesaj 08-09-2009 - 19:38
İleti #16

"Portakal ve zeytin tarım ürünlerinde ilk sırayı alır. Limon, mandalina gibi turunçgillerin dışında ........"
http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0skenderun,_Hatay yukarıdaki cümle wikipediadan alıntıdır. İskenderun'da tarım olarak ilk sırada yer alan Portakal olarak bilinir.

İskenderun'a yaklaştığınızı hangi kokuyu hissetiğinizde anlarsınız? Dörtyol'dan İskenderun'a kadar olan alandaki Turunç ağaçlarının kokusundan değil mi?

İskenderunsporun renklerinden mavi ile turuncu renkleri neden verilmiştir? Mavi denizi, Turuncu ise bölgedeki turunçgilleriyle ünlü olması nedeniyle değil mi?

Dörtyol, Payas, Erzin İlçeleri İskenderun İl olsaydı İskenderun'a bağlı ilçeler olacaktı. Türkiye'de Hatay bölgesi içinde kimse Erzin adını, Payas adını bilmez. Erzine geldiklerinde İskenderun sınırları içine girdiklerini düşünürler. Ve İskenderun'a gelinceye kadar gördükleri Portakal ağaçları İskenderun'la ilgili anılarında yerleşen simgeler arasında ilk "başta" yer alır.

Portakal nasıl İskenderun'un simgesi değildir denilebilir?

İskenderun Belediyesi amblemindeki mavi denizin üstündeki yeşil ağaçların arasındaki turuncu rengi ne için konulmuştur acaba?

+Quote Post
Doğan Günay
mesaj 08-09-2009 - 22:14
İleti #17

Sayın Dentali,

15 yıldır İskenderun'dan ayrı olan oğluma sordum:
-İskenderun Belediyesinin logosunda palmiye vardı, değil mi?
-Evet , bir dairenin içinde eğik bir palmiye ile ortada sarı renk var.
Peki dedim bak şuraya, yanılıyorsun, buymuş dedim.
-Aaaa! değiştirmişler...eskisi daha güzeldi.

Bu yeni logoyu Belediyemizin resmi sitesi de kullanıyor. Palmiyeli logo ne zaman değişti, bilmiyorum.Mete Aslan döneminde mi değişti??????
Logodaki turuncu renk şekil olarak limona benziyor.(portakal, mandalina,turunç derken şimdi limona geldik.Aslında armuta benziyor ama, renkten kaybediyor.)

İlahi Loft... açtığın konu nerede ise "hit" olacak.
Bir kaç yıl önce İstanbul'da bir balıkçının önünden geçerken şöyle bir etiket gördüm: "İSKENDERUN KARİDESİ"
Balıkçı "buyur amca" deyince, ben "İskenderun'luyum da..dikkatimi çekti. " der demez, balıkçı karideslere döndü, "hadi iyisiniz bakın bakın hemşeriniz geldi."
Daha sonra, bir gurme programında ahçı "mutlaka İskenderun karidesi olmalı" deyince anladım ki karidesimiz meğer bir marka imiş.

"İskenderun Döneri" tabelalarını hiç ummadığım kentlerde görür oldum.
Fakat şimdiye kadar, "İskenderun portakalı" şeklinde bir şey duymuş değilim.
Eskiden "Akçay Şekeri" vardı.O da artık kalmadı.

+Quote Post
eXeLaNs
mesaj 09-09-2009 - 06:18
İleti #18

Üye No: 1,355
isim: eXeLaNs
meslek: Webmaster,Tuning
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: Anadolu Meslek ve Meslek Lisesi - 2007

Biz ne dörtyolluyuz ve payaslşıyız ne antakyalıyız biz iskenderunluyuz bunun farkına varın artık ne o portaklamış turunçu ne gereki var bu kadar tartışacak daha güzel oldu şimdi belediyenin yarışması var orayla ilgili kaılın sizde fikirlerinizi sunun turunçmuş portakalmış geçin bunları hatay turunc olarak bilinirse bilinsin siz böyle düşünürseniz çok bekleriz biz iskenderun'un il olmasını rüyamızda görürürüz hayatı unutun artık iskenderunda ne eksiğiniz varki hatay döryol diyorsunuz.

+Quote Post
metemnet
mesaj 14-10-2009 - 16:24
İleti #19

Üye No: 5,080
isim: mete
meslek: serbest
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: iskenderun meslek lisesi

portakal orda kal o her iskenderuna geliş ve geçiçimizde bizim için çok güzel bir karşılamaydı kim kaldırdıysa hakkında iyi şeyler düşünemiyorum hata etmiş inşallah ayıkır geri yrine koyar

+Quote Post
iso's
mesaj 16-10-2009 - 02:27
İleti #20

Nereden: Adana-İskenderun
Üye No: 743
isim: ---

portakal figürünün kaldırıldığını şu an itibariyle öğrenmiş bulunuyorum. Ne olursa olsun "yıkmak" eylemine karşıyım. Yıkılıyorsa daha iyisi yapılmalı ortadan tamamen kaldırmak bence yanlış bir tutum....
Her ne kadar portakal figürünün tarihçesi eskilere gitmese de. Tek tesellimiz bu. Yani çok eski olsaydı içimiz acırdı

+Quote Post
dentali
mesaj 23-01-2010 - 11:25
İleti #21

inönü heykelini portakalın yerine yerleştiriyorlar.. ne güzel.. yalnız heykelin o duruşu, yüz ayrıntıları pek de pozitif enerji yaymıyor... o kavşakta kaza olursa inönü heykelinin kendisinden ve de heykel sanatı yönünden hiç bir değeri olmayan bunu oraya koyanlardan bileceğim... heykelin yüz kısmına baktınız mı? inönüye hiç benzetemedim.. baştan savma yapılmış... surat asık.. sanki halkın tepesine binmiş, halkı dövecekmiş gibi bir görüntüsü var... valla o kavşağa gelen araçlar milli şefimize baktıklarında korkarlar, polisten ceza yiyecekler gibi korkarlar....

önceden portakalın o pozitif enerji yayan görüntüsü o heykelin yapılış çirkinliğini örtüyordu.... yanlış anlaşılmasın milli şefimize çirkin yaftası yapıştırmıyorum, heykelin kendisi çirkin yapılmış.... neyse ki yanına bir şeyler yapıyorlar.. şelaleye benzeri şeyler.. umarım o şelale su akıntısı baştan savma yapılmış heykeli ikinci planda tutar... bu görevi portakal çok çok çok iyi yapıyordu.....

bu tür baştan savma yapılmış siyasetçilerin heykelleri genelde dikta yönetimlerde her yere yerleştirliri... Avrupa ülkelerinde pek de siyasetçilerin heykellerini göremezsiniz.. heykel sanatçıları özgürdür, içlerinden gelen sanat ruhuyla heykellerini oluştururlar, sonuç da muhteşem olur... kimse onlara siyasetçi siparişi vermez... paralarını da bu siyasetçi heykelleri sayesinde kazanmazlar bizim ülkemizdeki gibi...

+Quote Post
Doğan Günay
mesaj 23-01-2010 - 13:24
İleti #22

QUOTE(dentali @ 23-01-2010 - 12:25 ) *
.. heykel sanatçıları özgürdür, içlerinden gelen sanat ruhuyla heykellerini oluştururlar, sonuç da muhteşem olur....

Evet...sonuç "muhteşem" olur vee...

Başkentin ünlü Belediye Başkanı göreve gelir gelmez, heykeltraşın eserini yerinden kaldırır ve "tükürmüşüm böyle sanatın içine" der.

+Quote Post

2 Sayfa V   1 2 >
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

Basit Görünüm Tarih: 19-09-2018 - 10:18