iskenderun forum

Hoşgeldiniz ( GİRİŞ | KAYIT OLUN )

İSKENDERUN'UN GÜNCEL FOTOĞRAFLARINI FACEBOOK SAYFAMIZDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ. https://www.facebook.com/iskenderunforum.com
  İskenderun Resimleri      İskenderun Genel& Sorunlar& Öneriler     İskenderun kültür,turizm

Reply to this topicStart new topic
> Atatürk anıtının önceki hali mi, şuanki hali mi .........
Atatürk anıtının önceki hali, şimdiki hali...
Atatürk anıtının yanına konulan kalın direkler Anıtın ihtişmını etkilemiş mi? Eski haliyle abartılmamış bayraklar mı şuanki abartılı bayraklar mı daha hoş görünüyor?
Şuanki kalın ve kocaman direkler anıtla birlikte daha uyumlu ve güzel görünüyorlar. direklerdeki bayraklar da heykeldeki bayrağı gölgelememiş.. [ 3 ] ** [50.00%]
eski ince direkli ve anıttan kısa bayraklar anıtla birlikte daha şık ve uyumlu görünüyorlar.. bu şekilde anıttaki heykel bayrak daha farkedilir haliyle daha hoş duruyor.. [ 3 ] ** [50.00%]
anıtın duvar kısmı eski haliyle beyaz mı, şimdiki haliyle siyah mı daha fazla yakışmış?
Heykelin duvarı siyah renk atatürk heykeliyle bayrak heykelini gölgelemiş, beyaz daha hoş görünüyor... [ 4 ] ** [100.00%]
Hepsi siyah haliyle güzel görünmüş... [ 0 ] ** [0.00%]
Toplam Oy: 6
Sadece üyeler ankete oy verebilirler. 
dentali
mesaj 04-03-2008 - 12:23
İleti #1

Grup: üye
Nereden: iskenderun
Üye No: 1,310
isim: Ali
meslek: xxxx
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: ....

size anıtın önceki bayraklı haliyle şuanki bayraklı halini göstermek istiyorum...
anıtı fotoğraflarken yakından çekimlerde genelde bayraklar fotoğraf karesine giremiyor, anıtın önünde kocaman kalınlıkta çirkin iki direk fotoğrafın içine giriyor...

şimdi aşağıdaki anıta bakın.. normal normlarda, aşırı abartılmamış direk ve bayrakların görüntüleri anıtla ne kadar uyumlu ve ne kadar güzel değil mi? Bu anıta bizim iskenderundaki anıta diktiğimiz kalın, aşırı yüksek ve kalın direkleri koysanız anıtın hali ne olurdu? ve bayrakların şuanki güzel görüntüsü elde edilebilir miydi? tabi ki hayır...

şimdi bizim anıtın eskiden normal normlardaki bayrak ve direk boyutlarıyla görüntüsünü inceleyin, hem bayraklar hem anıt hiç biri birbirini gölgelemeden ne kadar uyumlu ve şık görünüyorlar değil mi?
ayrıca bu şekildeki halleriyle yakın fotoğraf çekimlerde bayraklar görünmeden sadece direk görüntülerini elde etme durumunuz da olmazdı.. uzak çekimlerde de direklerin kalınlığı ve yüksekliği nedeniyle şehirin bütününlüğü de bozulmazdı fotoğraf karesinde.. uzaktan çekim yaptığımda anıtla birlikte güzel amanos dağlarını görüntülemek istediğimde koca direklerin dağların görüntüsünü engellediğini gördüm.... arka planda ise denizle birlikte iyi bir kompozisyon yakalamak da mümkün değil...
şimdiki duvarlardaki siyah renk de anıtı tamamen boğmuş, ne heykel ne de üzerindeki heykel bayrak farkedilmiyor...
duvarlar mutlaka beyaz kalmalıydı...

Go to the top of the page

+Quote Post
mesaj 04-03-2008 - 12:23
İleti #

Teşekkürler

Grup: Bot

Quote Post
FeyzA
mesaj 04-03-2008 - 13:09
İleti #2

Üye No: 2,485
isim: Feyza
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: .

Şuanki kalın ve kocaman direkler anıtla birlikte daha uyumlu ve güzel görünüyorlar... dedim çünkü bayraklar daha hoş daha büyük ve güzel duruyorlar göz alıcı olmuşlar ve daha çok dikkat çekiyor..eskisi adı üstünde eski eskimişki yenisi gelmiş..smile.gif amonos dağlarınıda başka yerden çekin nolcak yani... smile.gif

Bu ileti AzyeF tarafından 04-03-2008 - 13:46 yeniden düzenlenmiştir.

+Quote Post
iso's
mesaj 24-03-2008 - 21:00
İleti #3

Nereden: Adana-İskenderun
Üye No: 743
isim: ---

direğin kalınlığı bana göre pek rahatsız edici görünmüyor, üstelik yeni görüntü de bayrakları ebatları büyütülmüş. bayrak ölçüleri büyütüldüğü için direkleri de kalınlaştırmışlar...o boyuttaki bayrağa ince direk olmazdı bence...ölçülerin büyütülmesi bana göre olumlu..nedeni; Türkiye'deki yanlış hatırlamıyorsam İskenderun Atatürk Anıtı, büyüklük bakımından ya 1. ya 2. sırada...o bakımdan ebatlarının arttırılması uygun düşmüş...
arkadaki, eskisi beyaz olup şimdi siyah olan duvara bakarsak..tabiki beyaz üzerinde kırmızı bayrak daha bir ön plana çıkardı, siyaha göre.....
bence de beyaz duvar devam etmeliydi...
ancak benim burda eskiye özlem duyduğum ve şimdide olmasını istediğim alanın ortasında su fıskiyeleri vardı..onlar şu anda yok....

+Quote Post
şahin64
mesaj 25-03-2008 - 00:38
İleti #4

Üye No: 2,099
isim: sait
meslek: berber
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: gazi lisesi

eğer yanlış anlamadıysam ilk anıt resminin iskenderunla ilgili olduğu söyleniyor.

ilk resim iskenderunla ilgili değil zaten.

+Quote Post
dentali
mesaj 28-03-2008 - 13:05
İleti #5

QUOTE(şahin64 @ 24-03-2008 - 23:38 ) *
eğer yanlış anlamadıysam ilk anıt resminin iskenderunla ilgili olduğu söyleniyor.

ilk resim iskenderunla ilgili değil zaten.

iskenderunla ilgili olduğu söylenmiyor,
Resim, anıtla birlikte direk ve bayrakların boyutları anıta uygun olması halinde bayraklarla anıt hep birlikte göze ne kadar hoş göründüklerini göstermek için örnek olarak konmuş... hiç bir şeyde abartı güzelliği yaratmıyor..

+Quote Post
dentali
mesaj 28-03-2008 - 13:09
İleti #6

QUOTE(iso @ 24-03-2008 - 20:00 ) *
direğin kalınlığı bana göre pek rahatsız edici görünmüyor, üstelik yeni görüntü de bayrakları ebatları büyütülmüş. bayrak ölçüleri büyütüldüğü için direkleri de kalınlaştırmışlar...o boyuttaki bayrağa ince direk olmazdı bence...ölçülerin büyütülmesi bana göre olumlu..nedeni; Türkiye'deki yanlış hatırlamıyorsam İskenderun Atatürk Anıtı, büyüklük bakımından ya 1. ya 2. sırada...o bakımdan ebatlarının arttırılması uygun düşmüş...
arkadaki, eskisi beyaz olup şimdi siyah olan duvara bakarsak..tabiki beyaz üzerinde kırmızı bayrak daha bir ön plana çıkardı, siyaha göre.....
bence de beyaz duvar devam etmeliydi...
ancak benim burda eskiye özlem duyduğum ve şimdide olmasını istediğim alanın ortasında su fıskiyeleri vardı..onlar şu anda yok....

evet isos, eskiden anıt meydanındaki fıskiyeler çok güzeldi, özellikle akşamları bir de renkli ışıklarla renklendirildiğinde muhteşem görünüyorlardı... neden kaldırıldılar anlamadım...

Atatürk anıtının büyüklük olarak Türkiyedeki anıtlar arasında ilk sıralarda olduğunu ben de duymuştum, ama kocaman direklerin konulmasıyla anıtın büyüklüğü farkedilmiyor artık....

+Quote Post
dolmakalem
mesaj 28-03-2008 - 14:32
İleti #7

Üye No: 2,994
isim: DOLMAKALEM

güzel güzel de daha da güzel yapabilirler

+Quote Post
quietdeathh
mesaj 01-05-2008 - 09:19
İleti #8

Üye No: 3,171
isim: Erdem
meslek: Asi_Genc
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: 2003 barbaros lisesi

eskisi daha güzeldi sad.gif

+Quote Post
dentali
mesaj 19-07-2008 - 19:50
İleti #9

Yandaki direklerdeki bayrakların normal ölçütte olması ve heykel duvarının beyaz oluşu heykel üzerindeki bayrak dahil tüm figürleri daha farkedilir halde kılmış, tümel olarak baktığınızda göze daha hoş görünüyor.....

+Quote Post
Ebu-Esed
mesaj 22-07-2008 - 09:45
İleti #10

Üye No: 3,530
isim: Salim

Benim tek merak ettiğim, arka fonda yer alan Türk Bayrağı'nın neden 2893 sayılı Türk Bayrağı Kanunu'nun esaslarına uygun yapılmadığı... Oranlar 2. Madde'nin işaret ettiği cetvele uymuyor, ay-yıldız belirgin şekilde küçük kalıyor.

+Quote Post
juggle
mesaj 26-05-2010 - 02:40
İleti #11

Üye No: 5,656
isim: Adem
meslek: yurtdisinda
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: iskenderun lisesi

QUOTE(Ebu-Esed @ 22-07-2008 - 10:45 ) *
Benim tek merak ettiğim, arka fonda yer alan Türk Bayrağı'nın neden 2893 sayılı Türk Bayrağı Kanunu'nun esaslarına uygun yapılmadığı... Oranlar 2. Madde'nin işaret ettiği cetvele uymuyor, ay-yıldız belirgin şekilde küçük kalıyor.

bencede son hali güzel thumbsup_anim.gif

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

Basit Görünüm Tarih: 19-09-2018 - 16:13