iskenderun forum

Hoşgeldiniz ( GİRİŞ | KAYIT OLUN )

İSKENDERUN'UN GÜNCEL FOTOĞRAFLARINI FACEBOOK SAYFAMIZDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ. https://www.facebook.com/iskenderunforum.com
  İskenderun Resimleri      İskenderun Genel& Sorunlar& Öneriler     İskenderun kültür,turizm

Reply to this topicStart new topic
> Gazeteci Leyla Umar, çok yüksek Ezan sesi yüzünden evini taşıyor, İskenderunda durum nasıl?
dentali
mesaj 07-10-2007 - 17:28
İleti #1

Grup: üye
Nereden: iskenderun
Üye No: 1,310
isim: Ali
meslek: xxxx
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: ....

Gazeteci Leyla Umar, Ezan sesi yüzünden evini taşıyor
Yıllardır Ortaköy'de oturan ünlü gazeteci Leyla Umar, şikayetçi olduğu Ezan sesinden dolayı evini taşıyor.
Reklam
Leyla Umar Türkiye'nin duayen gazetecilerin biridir. Yıllardır Ortaköy'ün en güzel evlerinden birinde oturur. Bir zamanlar Turgut Özal dahil pek çok yerli yabancı konuğunu bu evde ağırlıyordu. Son yıllarda ise yaşadığı evden son derece mutsuz olduğunu ifade ediyordu.

Nedeni ise Ortaköy camindeki ezan sesinin çok çok yüksek olmasıydı. Hatta bunu bir haber programında dile getirdiği için Ortaköy caminin yakınlarında saldırıya maruz kalmıştı.

Leyla Umar sonunda yıllardır yaşadığı evinden ayrılmaya karar verdi. Gümüşsuyu'nda İmam Adnan Sokak'ta bir başka ünlü gazeteci Cengiz Çandar'a komşu oluyor.

Ama gelin görün ki bu sokakta hırsızları ile ünlü bir sokak. En son sakaktakiler her eve bir kaç defa hırsız girdiği için protesto eylemleri yapmış çareyi sokağa özel bekçi koymakta bulmuştu.

http://www.haberaktuel.com/news_detail.php?id=91732

Hadi bakalım bu habere yorumlarınızı bekliyorum,
ezanın kendisi güzeldir güzel olmasına da,
kalitesiz hoparlörler, güzel okumayan, sesi güzel olmayan müezzinler,
bunların üstüne sesin sonuna kadar açılması ezanın güzelliğini örtüyor malesef....
biri çıkar fazla sesli olmasından rahatsız olyorum derse, vay aman ezanı sevmeyen dinsiz, ezan sesini susturmaya çalışanlar diye saldırılara geçilir.. ülkemiz öyle malesef, geniş kapsamlı düşünemez insanımız..
valla aynısını iskenderunda da yaşıyoruz ama dile getirsek şikayetimizi belirtsek hemen dinsiz damgasını yeriz diye suskunuz bu konuda....
malesef fazla ses ezandan haz alarak dinlenmesini engelliyor...
fazla ses ezan da olsa ses kirlililiğidir, ve de kulakları tırmalar...
mutlaka diyanenet ses düzeylerini hoparlör kalitesini kontrol etmeliler..
yoksa böyle başıboşluk devam ederse kendi dinimizden gittikçe soğutacaklar..

habere yapılmış yorumlar
militan
07 Ekim 2007 Pazar 06:02
ne için yaşıyorsun..
Bu kadına yaşamak haram ölüm hak gitsin cehennemde yaşasın zaten yeri orası..
hakikat aci olur
07 Ekim 2007 Pazar 06:13
sonsoz
bakin beyler leyla umar ezan sesinden evini tasiyormus eger bu kadin oldugu zaman sela veriseniz huzuru mahserde hepinizden davaciyim bilmis olun
ezana tahamul edemiyenin selasi da olmaz
kamberoğlu
07 Ekim 2007 Pazar 10:28
yazıklar olsun
taşındığı sopkak imam adnan yine kurtulamamış
bumemleketde ezanları susturmayakimsenin gücü yetmezduymak istemiyorsan terkedersi
ali
07 Ekim 2007 Pazar 11:06
kartal(benim yorumum)
ya bende rahatsız oluyorum. ses o kadar fazla açılmazki. herşeyin bir sınırı var.ezanın kendisini çok sevdiğim halde hoparlörden çıkan fazla sesin ezanı çirkinleştirdiğinden ezana karşı antipatim oluşmaya başladı. lütfen yetkililer bu başıboşluğa el atsınlar. ezanda olsa fazla ses ses kirliliğidir.
vahim
07 Ekim 2007 Pazar 11:35
sizigidilersizi
Merhaba Arkadaşlar;
bende size bir ornek vereyim.40 yaşındayım ve doğduğum günden beri evimizin yanında hep cami vardı ve halada var.Ancak son 3 yılla kadar 5 vakit ezanımızı dinler dua ederdik.Hiçde ezanı duymamak gibi bir sorunumuz olmadı..Şu son yılda camilerin mikrofonlarının sesi fazla açıldığından çevreye rahatsızlık vermektedir.Unutmayın ki evde bebek uyuyabilir;çok ağır bir hasta olabilir.Hatta ses okadar açılıyor ki verilen selada dahi kimin vefat ettiğini anlayamaz oluyoruz.
Arkadaşlar unutmayın ki birgün ezanlarımız susmak durumunda kalırsa tek neden şuan içinde bulunduğmuz durum ve tarihimizden ders almamamış olmamızdan kaynaklanacaktır.Ayrıca biz müslümanlar bir insanın cehenneme yada cennete gitmesine karar veremeyiz değil mi?
sevgiyle kalın.ra bakın....
Go to the top of the page

+Quote Post
mesaj 07-10-2007 - 17:28
İleti #

Teşekkürler

Grup: Bot

Quote Post
endoplazmikbirku...
mesaj 07-10-2007 - 19:35
İleti #2

Üye No: 1,010
isim: cemal
meslek: mastership maritime
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: iskenderun lisesi

bence de ezanın sesi biraz daha düşürülebilir. yakın civardaki insanların, özellikle çocukların, bebeklerin gece yataklarından korku içinde fırlamalarına neden olabilir. bunu söylemekle ne dinsiz oluruz/ne imansız, ne ezan düşmenı. tamamen okutulmamasını istemek başka şey mantıklı şekilde sesinin düzenlenmesini istemek başka şey.

+Quote Post
-melih-
mesaj 07-10-2007 - 23:21
İleti #3

misafir

BEN TANIK OLDUĞUM BİR OLAYI ANLATAYIM SİZE..

BUNDAN BİR SÜRE ÖNCE TATİLDEYDİM..GÜZEL BİR TATİL İLÇESİNİN TAM MERKEZİNDE 1932 TARİHİNDE YAPILMIŞ KÜÇÜK ŞİRİNMİ ŞİRİN ABARTIDAN UZAK BİR CAMİİ ÇEVRESİNDE YERLİ VE YABANCI TURİSTLER OTURUYORLAR..

BİRDEN EZAN OKUNMAYA BAŞLADI..AMAN ALLAHIM ETRAFTAKİ KUŞLAR AĞAÇTAN HAVALANDI..ETRAFIMA BAKTIM YABANCI TURİSTLER KULAKLARINI PARMAKLARIYLA TIKIYORLAR, RAHATSIZLIK DİZ BOYU..KENDİME YEDİRİP KULAKLARIMI TIKAYAMIYORUM .. AKLIMDAN ETRAFIMDAKİ İNSANLAR NE DÜŞÜNÜR DİYE GEÇİYOR.. AMA BAKIYORUM HERKES BİR ŞEYLER SÖYLÜYOR BELLİ..NE SÖYLENDİĞİNİ EZANIN YÜKSEK SESİNDEN DUYAMASAMDA NE SÖYLENDİĞİNİ ANLAYABİLİYORUM..

NEYSE EZAN BİTTİ..YANIMA ÇAY PARASINI ALMAYA GELEN GARSONA UTANA SIKILA SORDUM .. NEDEN EZAN BU KADAR YÜKSEK SESLE SÖYLENİYOR DİYE

GARSONUN CEVABI '' ABİ KARŞIDA YUNANLILARA AİT MEIS ADASI VAR, ONLARA DUYURABİLMEK İÇİN DEDİ ''

BU GARSONUN KENDİ FİKRİMİYDİ YOKSA GERÇEKTEN BÖYLE BİR DÜŞÜNCEMİ VARDI İLÇEDE BİLMİYORUM..

YÜKSEK SESLE EZAN DİNLEMEKLE YADA DİNLETMEKLE DAHA ÇOK MÜSLÜMAN MI OLACAĞIZ..ALLAHLA KUL ARASINDA OLAN BİR GÜÇ VARDIR...MEDENİ BİR ŞEKİLDE DİNİ VECİBELERİMİZİ YERİNE GETİRMEK BENCE EN DOĞRU OLANIDIR..

+Quote Post
YPHAZERFEN
mesaj 08-10-2007 - 00:40
İleti #4

Üye No: 25

[Bence leyla Umar Fener Rum patriğine komşu olsa daha uygun düşerdi....

1 günde en azından Çan sabahları 7 de bir kere rahatsız ederdi kendisini....

Zaman zaman da günah çıkarmaya giderdi kliseye...smile.gif)))

+Quote Post
-SeDaT-
mesaj 08-10-2007 - 10:30
İleti #5

misafir

bizim burada payas ta öyle bir sorunumuz yok dörtyoldan merkezden okunduğu için tek bir kişi okuduğu için bütün camilerde aynı ezan okunuyor sesi de o kadar açık değil hatta evimizle caminin arası 100 mt yok ama sela verildiği zaman zor duyuyorum bile kısacası hoparlörlerin sesi kısık biraz bir söz var bilirsiniz namazda gözü olamyanın ezan da kulağı olmazmış eğer gerçekten kalben bir müslüman olsaydı o zatı muhterem bu sözleri sarfetmezdi kanatimce allah doğru yoldan ayırmasın

+Quote Post
-ozlemceng-
mesaj 08-10-2007 - 12:23
İleti #6

misafir

QUOTE(dent @ 07-10-2007, 18:28 ) *
Yıllardır Ortaköy'de oturan ünlü gazeteci Leyla Umar, şikayetçi olduğu Ezan sesinden dolayı evini taşıyor.
Reklam
Leyla Umar Türkiye'nin duayen gazetecilerin biridir. Yıllardır Ortaköy'ün en güzel evlerinden birinde oturur. Bir zamanlar Turgut Özal dahil pek çok yerli yabancı konuğunu bu evde ağırlıyordu. Son yıllarda ise yaşadığı evden son derece mutsuz olduğunu ifade ediyordu.

Nedeni ise Ortaköy camindeki ezan sesinin çok çok yüksek olmasıydı. Hatta bunu bir haber programında dile getirdiği için Ortaköy caminin yakınlarında saldırıya maruz kalmıştı.

Leyla Umar sonunda yıllardır yaşadığı evinden ayrılmaya karar verdi. Gümüşsuyu'nda İmam Adnan Sokak'ta bir başka ünlü gazeteci Cengiz Çandar'a komşu oluyor.

Ama gelin görün ki bu sokakta hırsızları ile ünlü bir sokak. En son sakaktakiler her eve bir kaç defa hırsız girdiği için protesto eylemleri yapmış çareyi sokağa özel bekçi koymakta bulmuştu.

bunların üstüne sesin sonuna kadar açılması ezanın güzelliğini örtüyor malesef....
biri çıkar fazla sesli olmasından rahatsız olyorum derse, vay aman ezanı sevmeyen dinsiz, ezan sesini susturmaya çalışanlar diye saldırılara geçilir.. ülkemiz öyle malesef, geniş kapsamlı düşünemez insanımız..
valla aynısını iskenderunda da yaşıyoruz ama dile getirsek şikayetimizi belirtsek hemen dinsiz damgasını yeriz diye suskunuz bu konuda....
habere yapılmış yorumlar
militan
ne için yaşıyorsun..
hakikat aci olur
sonsoz
bakin beyler leyla umar ezan sesinden evini tasiyormus eger bu kadin oldugu zaman sela veriseniz huzuru mahserde hepinizden davaciyim bilmis olun
kamberoğlu
yazıklar olsun
bumemleketde ezanları susturmayakimsenin gücü yetmezduymak istemiyorsan terkedersi
ali
kartal(benim yorumum)
ya bende rahatsız oluyorum. ses o kadar fazla açılmazki. herşeyin bir sınırı var.ezanın kendisini çok sevdiğim halde hoparlörden çıkan fazla sesin ezanı çirkinleştirdiğinden ezana karşı antipatim oluşmaya başladı. lütfen yetkililer bu başıboşluğa el atsınlar. ezanda olsa fazla ses ses kirliliğidir.
vahim
sizigidilersizi
Merhaba Arkadaşlar;
bende size bir ornek vereyim.40 yaşındayım ve doğduğum günden beri evimizin yanında hep cami vardı ve halada var.Ancak son 3 yılla kadar 5 vakit ezanımızı dinler dua ederdik.Hiçde ezanı duymamak gibi bir sorunumuz olmadı..Şu son yılda camilerin mikrofonlarının sesi fazla açıldığından çevreye rahatsızlık vermektedir.Unutmayın ki evde bebek uyuyabilir;çok ağır bir hasta olabilir.Hatta ses okadar açılıyor ki verilen selada dahi kimin vefat ettiğini anlayamaz oluyoruz.
Arkadaşlar unutmayın ki birgün ezanlarımız susmak durumunda kalırsa tek neden şuan içinde bulunduğmuz durum ve tarihimizden ders almamamış olmamızdan kaynaklanacaktır.Ayrıca biz müslümanlar bir insanın cehenneme yada cennete gitmesine karar veremeyiz değil mi?

ASLINDA ALLAHIN SOPASININ O KADINA SALDIRANLARIN KAFASINA İNMESİN GEREKİYOR.YA HASTAMI VAR ,YAŞLIMI VAR,UYUYAN ÇOCUKMU VAR,DÜŞÜNEN YOKKİ.ADAMLAR O KADAR ÇOK AÇMIŞLARKİ HOPARLÖRÜN SESİNİİEVİN İÇİNDE BİLE NE KONUŞTUĞUNU ANLAMIYORSUNUZ.HELEDE SABAH EZANINI HİÇ SORMAYIN.BU KAFAYLA NEREYE VARACAKLARINI SANIYO BU ADAMLAR.BUNLAR SADCE ÖRÜMCEK KAFALI BAŞKA HİÇ BİŞEY DEĞİLLER.ÖZGÜR VE DEMOKRATİK ÜLKEYİZ DİYENLER YALAN SÖYLÜYORLAR.BEN ASLA İNANMIYORUM.VE ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERİN BİZLERİ HİÇDE İYİ ŞEYLERİN BEKLEMEDİĞİ DÜŞÜNCESİNDEYİM.SONUMUZU ALLAH HAYIRA ÇIKARSIN .

+Quote Post
-mehmet fesih kaplan-
mesaj 08-10-2007 - 12:45
İleti #7

misafir

QUOTE(dent @ 07-10-2007, 18:28 ) *
Reklam

habere yapılmış yorumlar
militan
ne için yaşıyorsun..
hakikat aci olur
sonsoz
kamberoğlu
yazıklar olsun
ali
kartal(benim yorumum)
vahim
sizigidilersizi
Merhaba Arkadaşlar;

Aslında güzel bir konuya değinmişsiniz bu her yerde aynı sıkıntı malesef ama eğer bazı şeyler doğru değilse bunu söylememiz lazım.Ben başımdan geçen bir anımı size anlatayım. Elazığ arıcak ilçesinde çok güzel sesi olan bir imam vardı.İmamımız genç sesi gür biri idi.zaten bizim bulunduğumuz yerin tamamı 15-20 hane var çıplak sesle söylese hepimiz duyarız ama dediğiniz gibi hoparlörden yüksek sesle çıktığı için hem ezan net olarak anlaşılmıyor hemde rahatsız ediyordu vala ben imama söyledim ve sesi birlikte ayarladık inanın sırf ezanı dinlemek için işim varsa bırakır kendisini dinlerdim. Neticede ezan bizim için tabiki önemlidir ama kulağımızada hoş gelmelidir.Yabancı insanların islam dinine girmelerine neden olan sebeplerinden biride ezandır.biz ezanımızı güzel bir ses ile ve kulağa hoş gelecek ses tonuyla okursak dinimize girecek çok sayıda yabancı olur bizede sevap kazandırır.İMAMLARA DUYURULUR.

+Quote Post
dentali
mesaj 27-10-2007 - 20:21
İleti #8

Nereden: iskenderun
Üye No: 1,310
isim: Ali
meslek: xxxx
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: ....

merhaba,
sesin yüksekliğini bir kenara bırakalım...
ezan dışardaki hoparlörlerden verilebilir,
namaz kılınırken imamın okuduğu dualar da dışardaki sesli hoparlörlerden verilir mi?
ezanla aynı ses eşiğinde namaz duaları da okunuyor çoğu zaman...
ve de bu iskenderunun merkezindeki ulucamiden yapılıyor...

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

Basit Görünüm Tarih: 15-10-2018 - 17:09