iskenderun forum

Hoşgeldiniz ( GİRİŞ | KAYIT OLUN )

İSKENDERUN'UN GÜNCEL FOTOĞRAFLARINI FACEBOOK SAYFAMIZDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ. https://www.facebook.com/iskenderunforum.com
  İskenderun Resimleri      İskenderun Genel& Sorunlar& Öneriler     İskenderun kültür,turizm

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> 70-80 li yıllarda çocukluğunu yaşayanlar , hangi oyunları oynardınız?
iskenderunforum
mesaj 05-12-2006 - 11:26
İleti #1

Grup: AdMiN
Nereden: İskenderun
Üye No: 1
isim: iskenderunforum

çocukları odalarına hapseden bilgisayar oyunları oyunları yoktu o dönemler, ama çocukları birbirleriyle kaynaştıran , doğa ile iç içe olmasını sağlayan oyunlar vardı .
Sahi hangi oyunları oynardık iskenderunda ? Aklınıza gelen oyunlar ? oyunlarla ilgili güzel anılarınız ?
Oyun oynadığınız alanlar boş bahçeler şu anda ne alemde? Apartmanlarla yer mi değiştiler ?
Go to the top of the page

+Quote Post
mesaj 05-12-2006 - 11:26
İleti #

Teşekkürler

Grup: Bot

Quote Post
denizbozaci
mesaj 27-12-2006 - 12:17
İleti #2

Grup: üye
Nereden: Kocaeli
Üye No: 211

Selamlar
Aslen samsunlu olmama rağmen çocukluğum iskenderunda geçti. (1970-1987)
Bababın Dz. Astb. olması sebebiyle Onarım destek kom. lojmanlarında 9 sene (modern evler yanı) 3 sene sahil lojmanlarında oturduk. 1979 yılından itibaren de pınarbaşı mah. (cemnurun arkası) oturduk babam hala orada ikamet ediyor. İlk okulu Sadıkaltııncan İlk okulunda okuduk ozaman askeriyenin içinde idi. Lojmanlarda geçirdiğim zamanı hala arkadaşlarıma anlatırım. Ozaman her yerde aynı idi.
Ah o topaçlar hala gözümün önünde ok zamanı, kazozkkapak zamanı, uçurtma zamanı aahh hakikaten dijital yoktu ama oynayacak okadar çok şey vardı ki gün yetmez di gün
herkese selam

+Quote Post
dentali
mesaj 28-12-2006 - 15:43
İleti #3

misafir

ALINTI(denizbozaci @ Çrş,27 Ara 2006, 09:40:44 ) *

Selamlar
Aslen samsunlu olmama rağmen çocukluğum iskenderunda geçti. (1970-1987)
Bababın Dz. Astb. olması sebebiyle Onarım destek kom. lojmanlarında 9 sene (modern evler yanı) 3 sene sahil lojmanlarında oturduk. 1979 yılından itibaren de pınarbaşı mah. (cemnurun arkası) oturduk babam hala orada ikamet ediyor. İlk okulu Sadıkaltııncan İlk okulunda okuduk ozaman askeriyenin içinde idi. Lojmanlarda geçirdiğim zamanı hala arkadaşlarıma anlatırım. Ozaman her yerde aynı idi.
Ah o topaçlar hala gözümün önünde ok zamanı, kazozkkapak zamanı, uçurtma zamanı aahh hakikaten dijital yoktu ama oynayacak okadar çok şey vardı ki gün yetmez di gün
herkese selam

Öyle ya,
topaçlar , rengarenk topaçlar.... çocuğun o topacı yıllarca tamamen yıpratıncaya kadar kullanması...
gazoz kapaklarııııııııııııı,
o dönem çocukların sermayesi .. kimde fazla gazoz kapağı varsa zenginimiz oydu... saatlerce oynardık onlarla...
mahalle çocukları hepsi boş arazilerde toplanıp,
ip atlamalar,
tebeşirle kareler çizerek üzerinden sekmeler, taşı kareye atmaya çalışmak ( oyunun adını unuttum)
saklambaç ...
iki taş yan yana koyup üzerine çubuğu yerleştirip ondan sonra daha uzun bir çubukla o çubuğu kaldırıp uzaklara atmaya çalışmak, ve o atılan çubuğu orada bulunan çocukların yakalamaya çalışması ( oyunun adı neydi biggrin.gif )
renki renkli gülleler,
toprağın üzerine çivi atmaya çalışıyorduk, sonra birinci ve sonraki saplandığı yerleri çizgi çizerek bir şeyler yapıyorduk ama unuttum biggrin.gif )

çok oyunlar vardı hiç birisi bireysel oynanabilecek oyunlar değildi, o yüzden çocukların kendi aralarındaki sosyal ilişkiler daha fazlaydı.. psikolojikleri daha sağlamdı.. daha neşeliydiler.. çocuklar güzel , gerçek bir yaşamın merkezindeydiler.. şimdikiler gibi güzelliğin dış halkasında değiller...

+Quote Post
bilader
mesaj 28-12-2006 - 15:51
İleti #4

Grup: aktif üye
Üye No: 94
isim: bilader

gerçi ben sizin döneme rastlamıyorum ama ...:-)) biggrin.gif

ama oyunların adını benim dönemime göre hatırlatayım

taşı kareye atmaya çalışmak oyununa biz ÇİZGİ derdik..hani çiziln sınırların içine girmiş olması bakımdan

iki taşı yan yana koyup....çocukların yakalamaya çalışması ile anlattığınız oyunun adı ÇELİkÇOMAK idi

çiviler iler yaptığınız oyunun amacı ise bir önceki saplantı yeri ile son saplant yeri arasını düz bir dogru ile çizmek idi...amaç ise o çizgilerin çakışmamasına gayret atmekti..

ben böyle hatırlıyorum..en azından benim çocukluğumda boyleydi..sizinkinde farklı olabilir...

saygılarla

Bu ileti bilader tarafından 28-12-2006 - 15:52 yeniden düzenlenmiştir.

+Quote Post
dentali
mesaj 28-12-2006 - 19:20
İleti #5

misafir

ALINTI(bilader @ Prş,28 Ara 2006, 13:14:53 ) *

gerçi ben sizin döneme rastlamıyorum ama ...:-)) biggrin.gif

ama oyunların adını benim dönemime göre hatırlatayım

taşı kareye atmaya çalışmak oyununa biz ÇİZGİ derdik..hani çiziln sınırların içine girmiş olması bakımdan

iki taşı yan yana koyup....çocukların yakalamaya çalışması ile anlattığınız oyunun adı ÇELİkÇOMAK idi

çiviler iler yaptığınız oyunun amacı ise bir önceki saplantı yeri ile son saplant yeri arasını düz bir dogru ile çizmek idi...amaç ise o çizgilerin çakışmamasına gayret atmekti..

ben böyle hatırlıyorum..en azından benim çocukluğumda boyleydi..sizinkinde farklı olabilir...

saygılarla

Hatırlattığın için teşekkür ederim Bilader kardeşim...
özellikle çiviler ile ilgili oyun , dediğiniz gibi evet , çizgilerin çakışmamasına dikkat edilirdi..
ama ne güzel oyunlar değil mi? toprakla , doğayla iç içe.....
sevgiler, saygılar ...

+Quote Post
metal 722 ahmet
mesaj 05-01-2007 - 01:45
İleti #6

Nereden: istanbul
Üye No: 176
meslek: emekli

70 Yıllar şu anda ismi Atatürkİlköğretim okulu olması lazım onun tam karşısında ormanlık alan vardı.Oraya İskenderin bahçesi deniyordu.Şimdi ev olmuştur o canım bahçeler, çocukluğumda her pazar günü tüm sokak sakinleri evlerinde hazırladıkları yiyeceklerle beraber topluca pikniğe gidilirdi. komşuluk vardı ozamanlar annelerimiz yemekleri hazırlar, babalarımız tavla oynar bizleride lüksümüz yakan top yahut çelik çomak oynamaktı.özellikle biz çocuklar kan ter içinde kalıncaya kadar koşar oynar,daha sonra bir güzel dayak yer kendimize gelirdik.Akşamın geç saatlerine kadar orada kalınır bir sonraki pazar gününün yeri tespitini yapardı büyüklerimiz. belki o zaman geçim derdi şimdiki kadar yoktu, zengin değildik ama mutluyduk,sokak ta oynadığımız oyunlar bizim enbüyük eğlencemizdi.gene o zamanlar iki tane oyuncakçı dükkanı vardı sahilde biri Amcabey diğeri Şekip amca onların dükkanın vitrinine bakıp ta çok iç geçirmiştim.Şu oyuncaklardan biri benim olsa diye.Epeydir memleketimden uzağım acaba gelsem oraları bulabilirmiyim. arkadaşlarımla çelik çomak oynayabilirmiyim,topaç çevirebilirmiyim şimdi hepsi bana uzak herşeyden önemlisi arkadaşlarımı bulup onlarla buluşup doyasıya AĞLAYABİLİRMİYİM.

+Quote Post
mehmet
mesaj 09-02-2007 - 17:15
İleti #7

Nereden: tarzan
Üye No: 384
isim: mehmet
meslek: serbest

evet harika bir sayfa diyebilirim gercekten katki olan arkadaslarada simdikten tskrler

yazilarinizi okudum hepside harika gercekten bende bu oyunlarin hepsine katiliyorum
bende 70 li 80 li yillarin cocuklugu benimde sizinle ortak yanim hem iskenderun olmasi acisindan hemde o yillarda cocuk olmamiz ayni oyunlari oynamamiz arti kimbilirbelkide ayni sok ta oynamis olabilme ihtimalini artiriyor sanirim bence okadar önemli olmassada gerek .ama su anilar heppimize bir sicak bir cocukluk gumuzun anilarini yesertmesi bakimindan cok daha iyi genisletiyor . mesala topac dedi arkadasimizin birisi ben oynadim bunlari hatirlamak bazen cok zor oluyor iste bu sayfa bunlara yardimci olma bakimindan süper tekrar heppeinize tskrler ederim bunu yasatmak adina bende bununla beraber yasamis oluyorum sag olun ve su an heppimiz uzaklarda olabiliriz cocuk bir kere olunyor nerde olursan ol oralari özlüyorsun bazilarimiz bunda daha sansli olabiliyor
cocuklugunu yasadigi yerde is hayatini sürdürebilme acissindan kimimiz de cok uzaklarda olbilyoruz ama genede bu hic bir sekilde cocuklugumuzu yasadigimiz yeri degistirmiyor buda bence su yazdigim sebep oluyor tipki sizler gibi degerli arkadaslar heppinize saygi ve sevgilerimi sunar hosca kalin diyorum .

sayfa cok harika devamli bu sayfayi takip edecegim ve sizlerin yazilarini okumakta zwevk aldigimi söyleyebilirim

+Quote Post
mehmet göden
mesaj 23-02-2007 - 16:51
İleti #8

Nereden: üye
Üye No: 465
isim: dgeren
meslek: Serbest

ALINTI(iskenderunforum @ 05-12-2006, 11:26 ) *

çocukları odalarına hapseden bilgisayar oyunları oyunları yoktu o dönemler, ama çocukları birbirleriyle kaynaştıran , doğa ile iç içe olmasını sağlayan oyunlar vardı .
Sahi hangi oyunları oynardık iskenderunda ? Aklınıza gelen oyunlar ? oyunlarla ilgili güzel anılarınız ?
Oyun oynadığınız alanlar boş bahçeler şu anda ne alemde? Apartmanlarla yer mi değiştiler ?

Hangi okulda okudugunuzu ögrenebilirmiyim?Atatürk orta okulu gibi.Yas 45-48 arasi ise arkadasiz.Saygilar.mehmet_goden@hotmail.de

+Quote Post
mehmet göden
mesaj 23-02-2007 - 17:04
İleti #9

[font=Arial Narrow][font=Microsoft Sans Serif]

Bugünün sanayi sitesi 1970 li yillarin basinda otlak idi.su birikintileri olsurdu ve bütün yaz boyu kalirdi bazen.Bizde o zamanlar Atatürk ortaokuluna giderdik.Okulun yollari toprak yollrdi.ve önünde hala portakal agaclari icinde bir ev vardi.güzel lahanalar yetisirdi. oradan su anki ziraaatin bahcesine kadar hep bahceler vardi ve oralarda car denilen bir oyun oynardik biz.bu oyun iki karsilikli tas dikilir ve iki rakip bu taslara ayak basip fethetmeye calisirdik.okulun önünden dumlupinarokuluna giden yolun solu yine biber bahcesi idi ve okulun arkasinda topuk bitkisi vardi oradaki sahada kah futbol oynardik kah kiralik bisikletcinin bisikletlerine binerdik. sonra okulun ardina cumhuriyet lisesi insaa edildi.etraf evlerle doldu.Sanayinin ortasinda kaldi.tabiyati öylece bogdular,

+Quote Post
ozzy_1905_
mesaj 24-02-2007 - 05:06
İleti #10

Üye No: 468
isim: ozan sel

ben '86 doğumluyum ama bizim de bilgisayardan önce oynadığımız bişeyler var tabi yani tam olarak bilgisayar nesli değiliz şükürler olsun. benm en iyi hatırladığım sokakta toplanıp topaç çevirmelerimiz ve bilye oynamalarımız. onun dışında akşamları oynana saklambacın tadını hiçbirşey vermez sanırım. bu arada aslan amcayı ben hatırlıyorum. bilmem şimdi nerdedir o amca nolmuştur ama benm küçüklüğümde de yolunu gözlerdik.

+Quote Post
metal 722 ahmet
mesaj 11-03-2007 - 00:57
İleti #11

ALINTI(mehmet göden @ 23-02-2007, 15:51 ) *

Hangi okulda okudugunuzu ögrenebilirmiyim?Atatürk orta okulu gibi.Yas 45-48 arasi ise arkadasiz.Saygilar.mehmet_goden@hotmail.de

Sayın Mehmet Göden endüstri meslekte olduğu gibi atatürk orta okulundada beraber okumuşuz benim yaş 47 okul müdürümüz Hikmet galioğlu hayattaysa allah uzun ömür versin, öğretmenlerden hatırladığım kadarıyla Erdal gür,bedenci güngör hanım, behçet kavas, enis bey bunlardan daha eski matemetikçi yavuz bey birde unutuyordum ingilizceci ilmettin timur mazmancı ve de türkçeçi adanalı atıf hoca ,ışık kibritçi,benim hatırladığım öğretmenler ,beni epey geriye gotürdünüz size teşekkür ederim bir an için kendimi atatürk orta okulunda sandım

+Quote Post
adoss1
mesaj 19-03-2007 - 17:48
İleti #12

Üye No: 467
isim: forumda dede lakabli
meslek: elektronik
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: dumlupinar ilk, ataturk ortaokulu

@ mehmet goden ve @metal 722ahmet sizlere gercektende tesekkur etmek istiyorum su yazinizi okurken yillar oncesine geri gitim ve yazdiklarinizi bizzat o zamanlar kendimde yasadim o zamanlar evimiz tam ataturk ortaokulunun arka tarafinda idi annattiklariniz gibi o sahane manzaralardan su an hic bir eser kalmadi maalesef. ismini yazdiginiz oyretmenlerin hepsinide taniyorum hatta bu isimleri okurken gozyasimi tutamadim iclerinde cok sert olan o ogretmenlere yasiyorlarsa Allah uzun omurler versin onlara tesekkuru bi borc biliyorum ben sahsen ,adanali atif hoca gozumun onune geldi hic unutmadigim bir ani var
bir gun bizi yazili yapmisti daha sonra notlari sinifta tek tek okurken kiz arkadaslarimizdan bir tanesi ayaga kalkip hocam ne kadar cimrisiniz azcik daha yuksek not veremezmiydiniz dedi,atif hoca sinirlendi ve elindeki kagidi yere vurarak yav allahtan korkun yahu hepinize 8,5 verdim daha ne vereyim dedi insaf yahuuuu diye bagirmasini hic unutmam. evet bizleri geriye goturdugunuz icin sizlere yine tesekkurler. kimbilir o sahada beraber top oynamis kiralik bisikletlere beraber binmis veya topac cevirmisizdir kimbilir belkide gulle oynamisizdir imkan olsada o zamanki yasadiklarimizi simdi yine orada tekrardan yasasak. kalin saglicakla

Bu ileti adoss1 tarafından 19-03-2007 - 17:52 yeniden düzenlenmiştir.

+Quote Post
metal 722 ahmet
mesaj 20-03-2007 - 23:35
İleti #13

ALINTI(adoss1 @ 19-03-2007, 16:48 ) *

@ mehmet goden ve @metal 722ahmet sizlere gercektende tesekkur etmek istiyorum su yazinizi okurken yillar oncesine geri gitim ve yazdiklarinizi bizzat o zamanlar kendimde yasadim o zamanlar evimiz tam ataturk ortaokulunun arka tarafinda idi annattiklariniz gibi o sahane manzaralardan su an hic bir eser kalmadi maalesef. ismini yazdiginiz oyretmenlerin hepsinide taniyorum hatta bu isimleri okurken gozyasimi tutamadim iclerinde cok sert olan o ogretmenlere yasiyorlarsa Allah uzun omurler versin onlara tesekkuru bi borc biliyorum ben sahsen ,adanali atif hoca gozumun onune geldi hic unutmadigim bir ani var
bir gun bizi yazili yapmisti daha sonra notlari sinifta tek tek okurken kiz arkadaslarimizdan bir tanesi ayaga kalkip hocam ne kadar cimrisiniz azcik daha yuksek not veremezmiydiniz dedi,atif hoca sinirlendi ve elindeki kagidi yere vurarak yav allahtan korkun yahu hepinize 8,5 verdim daha ne vereyim dedi insaf yahuuuu diye bagirmasini hic unutmam. evet bizleri geriye goturdugunuz icin sizlere yine tesekkurler. kimbilir o sahada beraber top oynamis kiralik bisikletlere beraber binmis veya topac cevirmisizdir kimbilir belkide gulle oynamisizdir imkan olsada o zamanki yasadiklarimizi simdi yine orada tekrardan yasasak. kalin saglicakla

Sayın arkadaşım,bende sizin yazınızı okuyunca insan ister istemez o günlere geri dönüyor,bizim evimiz atatürk ortaokulunun arkasındaki cumhuriyet liseninin ana giriş kapısının hemen karşısındaki ev sanırım biraz daha açılırsak birbirimizi tanıyacağız,biz o evde 1970 den 1979 a kadar oturduk yanılmıyorsam sokak nosu 262 olması lazım.Hocalardan bahsedince benim de adanalı atıf hocayla ilgili bir anımı anlatayım son sınıftayız atıf hoca kompozisyon ödevi vermişti,ödevimizi yaptık çantamıza koyduk, okula gelince çıkartırken kağıdı buruşturduk,hoca kagıtları topladı içinden benimle beraber beş arkadaşın kağıdını çıkartıp bizi tahtaya çıkardı ağzınızı açın dedi kağıtları top yaptı çiğneyin ulan dedi ve bize bir güzel çiğnetti.bu anımı hiç unutamam.ah mazi ah imkan olsada geri dönsem o günlere tekrar yaşayabilsem çocukluğumu sayğılarımı sunarım smile.gif

+Quote Post
mehmet göden
mesaj 24-03-2007 - 16:56
İleti #14

QUOTE(ozzy_1905_ @ 24-02-2007, 05:06 ) *
ben '86 doğumluyum ama bizim de bilgisayardan önce oynadığımız bişeyler var tabi yani tam olarak bilgisayar nesli değiliz şükürler olsun. benm en iyi hatırladığım sokakta toplanıp topaç çevirmelerimiz ve bilye oynamalarımız. onun dışında akşamları oynana saklambacın tadını hiçbirşey vermez sanırım. bu arada aslan amcayı ben hatırlıyorum. bilmem şimdi nerdedir o amca nolmuştur ama benm küçüklüğümde de yolunu gözlerdik.

evet hepsini tekrar tekrar hatirladim,hikmet galioglu mustafa cosar,güngör hanim,enis ve tomris aras hocalarin hepsini biliyorum.ben en son 3/f sinifinda okudum .ben su an almanyadayim. sinifimizda ki diger arkadaslarimi zar zor hatirliyorumda beraber dolastigim insanlar vedat altay,nuri,balikci mustafa, cemal sacan su an antakyada nakliye isi yapiyormus.ah ne günlerdi onlar.enis hocanin cok dayagini yedim.ısmim(mehmet=muhammet) göden.hep böyle eski günleri analim.

QUOTE(metal 722 ahmet @ 11-03-2007, 00:57 ) *
sayın mehmet göden endüstri meslekte olduğu gibi atatürk orta okulundada beraber okumuşuz benim yaş 47 okul müdürümüz hikmet galioğlu hayattaysa allah uzun ömür versin, öğretmenlerden hatırladığım kadarıyla erdal gür,bedenci güngör hanım, behçet kavas, enis bey bunlardan daha eski matemetikçi yavuz bey birde unutuyordum ingilizceci ilmettin timur mazmancı ve de türkçeçi adanalı atıf hoca ,ışık kibritçi,benim hatırladığım öğretmenler ,beni epey geriye gotürdünüz size teşekkür ederim bir an için kendimi atatürk orta okulunda sandım

evet sevgili arkadasim,kiralik bisikletten tutta topac cevirmek sanayinin bulundugu yerde göllenmis suyun icinde azmi top oynadik,yahu ne kadr hos günlerdi o günler.hikmet hocanin soyadini bir türlü hatirlayamamistim bana hatirlattin tesekkür edeim.yandim cavusun ayranindan sende mutlaka ictin.salgamini tattin.ıstersen gogleden -mehmet göden ismini tikla orada resmim var hatirlayacakmisin?. saygilar ve sevgiler.

+Quote Post
metal 722 ahmet
mesaj 25-03-2007 - 22:46
İleti #15

ALINTI(mehmet göden @ 24-03-2007, 16:56 ) *

Evet hepsini tekrar tekrar hatirladim,Hikmet galioglu Mustafa cosar,güngör hanim,Enis ve Tomris aras hocalarin hepsini biliyorum.Ben en son 3/f sinifinda okudum .Ben su an almanyadayim. sinifimizda ki diger arkadaslarimi zar zor hatirliyorumda beraber dolastigim insanlar Vedat altay,nuri,balikci mustafa, cemal sacan su an antakyada nakliye isi yapiyormus.Ah ne günlerdi onlar.Enis hocanin cok dayagini yedim.Ismim(mehmet=muhammet) göden.hep böyle eski günleri analim.
Evet sevgili arkadasim,kiralik bisikletten tutta topac cevirmek sanayinin bulundugu yerde göllenmis suyun icinde azmi top oynadik,yahu ne kadr hos günlerdi o günler.Hikmet hocanin soyadini bir türlü hatirlayamamistim bana hatirlattin tesekkür edeim.yandim cavusun ayranindan sende mutlaka ictin.Salgamini tattin.Istersen gogleden -mehmet göden ismini tikla orada resmim var hatirlayacakmisin?. saygilar ve sevgiler.

Kıymetli arkadaşım,yazdıkların hepsini yedim içtim tattım birde nohuttan yapılan suni kebap vardı atatürk orta okulunun kapısında satarlardı ,şimdi bile zaman zaman çocuklarıma yapıp yediriyorum, pazar günleri okulumuzun yanındaki boş arsada büyük abilerimiz bol çekişmeli ve kavgalı maçlar yaparlardı,ne günlerdi onlar ben orta okulda 3-H sınıfıda okudum,mahalledeki arkadaşlarımın isimleri Şaban,Atilla,Osman,kardeşi rahmetli polis Kenan,Apdullah,kardeşi Ali,şu anda istanbulda öğretmen Kadir, birde bakkal Ali amca vardı.unutuyordum Hasan abi(şu anda iskenderunun en büyük iç çamaşırı satan mağazasına sahip)karşı kapı komşumuzdu,web sayfana baktım aradan 30 sene geçtiği için çıkartamadım,şöyle 15-18 yaş resmin olsa çıkartabileceğimi sanıyorum.Benim anımsadıklarım bu kadar sende bir şeyler katmak istermisin?iyi günler smile.gif

+Quote Post
mehmet göden
mesaj 27-03-2007 - 17:18
İleti #16

ALINTI(metal 722 ahmet @ 25-03-2007, 21:46 ) *

Kıymetli arkadaşım,yazdıkların hepsini yedim içtim tattım birde nohuttan yapılan suni kebap vardı atatürk orta okulunun kapısında satarlardı ,şimdi bile zaman zaman çocuklarıma yapıp yediriyorum, pazar günleri okulumuzun yanındaki boş arsada büyük abilerimiz bol çekişmeli ve kavgalı maçlar yaparlardı,ne günlerdi onlar ben orta okulda 3-H sınıfıda okudum,mahalledeki arkadaşlarımın isimleri Şaban,Atilla,Osman,kardeşi rahmetli polis Kenan,Apdullah,kardeşi Ali,şu anda istanbulda öğretmen Kadir, birde bakkal Ali amca vardı.unutuyordum Hasan abi(şu anda iskenderunun en büyük iç çamaşırı satan mağazasına sahip)karşı kapı komşumuzdu,web sayfana baktım aradan 30 sene geçtiği için çıkartamadım,şöyle 15-18 yaş resmin olsa çıkartabileceğimi sanıyorum.Benim anımsadıklarım bu kadar sende bir şeyler katmak istermisin?iyi günler smile.gif

Evet aradan zaman gecti tabii insan nasilda degisiyor degilmi?Bakalim o zamanin resmini koyabilirsem bir daha bakarsiniz.
Saygilar

+Quote Post
metal 722 ahmet
mesaj 27-03-2007 - 23:41
İleti #17

ALINTI(mehmet göden @ 27-03-2007, 17:18 ) *

Evet aradan zaman gecti tabii insan nasilda degisiyor degilmi?Bakalim o zamanin resmini koyabilirsem bir daha bakarsiniz.
Saygilar

Sayın arkadaşım benimde 70 senelere ait resim bulunca koyacagım, bulabilirsem meslek lisesinin girişinde zürafa vardı onun üstünde çekilmiş bir resmim olacaktı inşallah bulurum saygılar smile.gif

+Quote Post
metal 722 ahmet
mesaj 27-03-2007 - 23:54
İleti #18

ALINTI(adoss1 @ 19-03-2007, 17:48 ) *

Sevgili arkadaşım mesajımı size yazmam gerekirken yanlışlıkla diğer arkadaşıma göndermişim kusura bakmayın,bende cumhuriyet lisesinin ana giriş kapısının hemen karşısında oturuyordum,sokak nosu 262 olması lazım ,ortak arkadaşlarımız olabilir,kimleri tanıyorsunuz yazabilirseniz sevinirim,ben bir kaç isim yazayım bakalım bunları tanıyabilecekmisiniz, Şaban,Atilla,Osman,Fikret,Kenan(rahmetli oldu)anımsadıklarım bunlar, cumhuriyet lisesinin bahçesinde çok top oynadım muhakkak sizinlede yan yana top oynamışımdır.kalın sağlıcakla smile.gif

+Quote Post
mehmet göden
mesaj 28-03-2007 - 13:14
İleti #19

ALINTI(metal 722 ahmet @ 27-03-2007, 22:54 ) *

Sevgili arkadaşım mesajımı size yazmam gerekirken yanlışlıkla diğer arkadaşıma göndermişim kusura bakmayın,bende cumhuriyet lisesinin ana giriş kapısının hemen karşısında oturuyordum,sokak nosu 262 olması lazım ,ortak arkadaşlarımız olabilir,kimleri tanıyorsunuz yazabilirseniz sevinirim,ben bir kaç isim yazayım bakalım bunları tanıyabilecekmisiniz, Şaban,Atilla,Osman,Fikret,Kenan(rahmetli oldu)anımsadıklarım bunlar, cumhuriyet lisesinin bahçesinde çok top oynadım muhakkak sizinlede yan yana top oynamışımdır.kalın sağlıcakla smile.gif

Evet fikreti tanidim soyadini hatirlayamadim.Vedat altay ne diyor sana.Benim sinif baskaniydi sonra Gülhan karacayli,sonraEsref sonra ihsan simdi bijiteri dükkani var bitpazarinin yaninda.Melih,abdulvahap isik kardesler.Nesrin zeytuni sinifin en caliskani idi.Selam ve saygilar.

+Quote Post
seray
mesaj 01-04-2007 - 23:49
İleti #20

Üye No: 744
isim: perihan
meslek: -
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: acikogretim lisesi

ALINTI(metal 722 ahmet @ 05-01-2007, 00:45 ) *

70 Yıllar şu anda ismi Atatürkİlköğretim okulu olması lazım onun tam karşısında ormanlık alan vardı.Oraya İskenderin bahçesi deniyordu.Şimdi ev olmuştur o canım bahçeler, çocukluğumda her pazar günü tüm sokak sakinleri evlerinde hazırladıkları yiyeceklerle beraber topluca pikniğe gidilirdi. komşuluk vardı ozamanlar annelerimiz yemekleri hazırlar, babalarımız tavla oynar bizleride lüksümüz yakan top yahut çelik çomak oynamaktı.özellikle biz çocuklar kan ter içinde kalıncaya kadar koşar oynar,daha sonra bir güzel dayak yer kendimize gelirdik.Akşamın geç saatlerine kadar orada kalınır bir sonraki pazar gününün yeri tespitini yapardı büyüklerimiz. belki o zaman geçim derdi şimdiki kadar yoktu, zengin değildik ama mutluyduk,sokak ta oynadığımız oyunlar bizim enbüyük eğlencemizdi.gene o zamanlar iki tane oyuncakçı dükkanı vardı sahilde biri Amcabey diğeri Şekip amca onların dükkanın vitrinine bakıp ta çok iç geçirmiştim.Şu oyuncaklardan biri benim olsa diye.Epeydir memleketimden uzağım acaba gelsem oraları bulabilirmiyim. arkadaşlarımla çelik çomak oynayabilirmiyim,topaç çevirebilirmiyim şimdi hepsi bana uzak herşeyden önemlisi arkadaşlarımı bulup onlarla buluşup doyasıya AĞLAYABİLİRMİYİM.

Evet cok sey degisti iskenderunda,ama inanin yinede bazi yerler insana cocuklugunu hatirlatabiliyor.Bence gelin ve gorun,belki eski arkadaslarinizi bulamazsiniz belkide bulursunuz ama surasi bir gercekki denizi gunesi ve sahiliyle iskenderunun eski iskenderun oldugunu,ne kadar degissede kendinden bir sey kaybetmedigini goreceksiniz.Saygilar.

+Quote Post
mehmet göden
mesaj 02-04-2007 - 09:49
İleti #21

ALINTI(seray @ 01-04-2007, 22:49 ) *

Evet cok sey degisti iskenderunda,ama inanin yinede bazi yerler insana cocuklugunu hatirlatabiliyor.Bence gelin ve gorun,belki eski arkadaslarinizi bulamazsiniz belkide bulursunuz ama surasi bir gercekki denizi gunesi ve sahiliyle iskenderunun eski iskenderun oldugunu,ne kadar degissede kendinden bir sey kaybetmedigini goreceksiniz.Saygilar.

Merhaba, Su an baska yerde olsakda ben zaten her yil iskenderundayim.Ama uzak kalan arkadslar var tabii.Mehmet göden yaz google gir ve gör.Saygilar.

+Quote Post
adoss1
mesaj 17-05-2007 - 02:07
İleti #22

Üye No: 467
isim: forumda dede lakabli
meslek: elektronik
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: dumlupinar ilk, ataturk ortaokulu

ALINTI(metal 722 ahmet @ 27-03-2007, 23:54 ) *

annatigina gore evlerimizin arasindaki mesafede cok kisa imis aramizda sadece birkac ev varmis seninlede oralarda oynadigimiz kesin saymis oldugun bu isimlerden bazilarini hatirlar gibi oluyorum osman bana daha yakin geldi onunla cok oynadik onu biliyorum erdogan vardi hatirlarsan biz 1973 yilinin sonlarina dogru oradan ayrildik yurt disina ciktik bakkal ali amcayi hatirladigina gore birbirimizi tanidigimiz kesin sana su cevabi yazarkende fikret geldi gozumun onune onuda hatirladim.kal saglicakla..

+Quote Post

2 Sayfa V   1 2 >
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

Basit Görünüm Tarih: 21-09-2017 - 04:41