iskenderun forum

Hoşgeldiniz ( GİRİŞ | KAYIT OLUN )

İSKENDERUN'UN GÜNCEL FOTOĞRAFLARINI FACEBOOK SAYFAMIZDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ. https://www.facebook.com/iskenderunforum.com
  İskenderun Resimleri      İskenderun Genel& Sorunlar& Öneriler     İskenderun kültür,turizm
 
Reply to this topicStart new topic
> Tutulmuş köşeler
orhann
mesaj 23-05-2009 - 22:50
İleti #1

Grup: İskenderunforum Köşe Yazarı
İleti: 99
Katılım: 21-12-2007 - 10:36
Nereden: oabcxx
Üye No: 2,424
isim: orhan
meslek: serbest
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: liseKöşeler tutulmuş. 23/05/09
Köşeyi dönenlerin söz konusu olduğu yıllar yakın zamanda olsa geride kaldı. Daha önceleri 50’li,60’lı yılların başlarlında orta halli düzeni olanlar tanıdıkları hakkında ve de onlar kendi haklarında namus, haysiyet, vefa, sadakat gibi tanımlarda yıldızlı rütbelerle konuşurlardı. Gerçekte de bunlar kişilerin sermayesiydi. Daha da aktif olmak isteyenler cüsseleri elveriyorsa babayiğit diye anılırdı. Varlıklı veya yetkili görevde olanlar da yıldızlarını olaylara göre baba adam olmakla alırdı. Haliyle bu konular yeri geldiği zaman konuşulur, kişiler burada bir vadinin değişik ayrık ağaçları gibi sanki hep aynı yerde ve aynı şartlarda yaşıyormuş gibi bir sanı oluştururdu. Hani sanki eski Türk filimleri gibi olaylar sonunda mutlu biter …bitti mi biter..! sonradan bunlar ne yapar nerde geçim sağlar hayat çizgileri neydi anılmazdı bile . Onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevitine benzeyen bir söz gibi. Hatta kabadayılar, katiller, dolandırıcı, kumarbaz, fahişeler pezevenkler bile bundan öte bu yıldızlarla rütbelendirilirdi.

--Onu bunu dolandırır ama vefalı adam komşularına çok saygılı.
--Çok vefalı bir pezevenk arkadaşının dostuna yan gözle bile bakmaz.
--Komiser baba adammış bütün gece mahalleyi ayağa kaldırdık kaybolun dedi.
--Hatırım var para bile almadan halletti.Gibi..!
70’li yıllarla beraber bu tanımlar geride kaldı ardık sohbetlerde kişi kendini ve herhangi birini aldığı daire ,arsa ,araba ile yıldızlandırırdı.
--Almanyada, şurda daire aldı burada arsası var tamam hayatı kurtuldu .
--ben şu kooparatife girdim , hanıma kalanı şöyle yapamayı düşünüyoruz. Oğlan iktisat okuyor ,kız bankada çalışıyor ..!
80’li yıllar köşeyi zorlma yıllarıydı Müteahhitliğe başladı. Kamyonu sattı treyler aldı.

Çocukların hepsini daire sahibi yaptı..! çek senet mafyalaşmasının başladığı yıllar. Daha önceleri senet konusu mahkeme hallediyordu haysiyet geçerli olduğundan kişinin borçlu olması bile yıldızının silinmesine neden oluyordu. Tefeciler çek senet tahsilatçıları pezevenklerle aynı rütbedeydiler.

90’lı yıllar köşeyi dönme yılları, ihracata başladı,tır filosu kurdu,imalata başladılar,bankayla beraber krediyi götürdüler. Artık çek senet işleriyle uğraşanlar devlet kademeleriyle olan komplike ilişkilerine göre yıldız alıyorlardı. Çek imalatı artık anlamaya bile kafa yorulan sahtekarlık, naylon faturalar,ihale yolsuzlukları içinde olanlar iltifatlarla çuval dolusu yıldızlarla anılıyor aileler evlatlarının bu sahadaki başarılarıyla övünüyorlardı. Devlet kademelerinden boşluklar bulunup dışarıda paravan işler kurulup hortumcular gibi hortumlanırken ,evlatlarının ,yeni nesillerin geleceği yok olurken bunlar alkışlarla anılıyordu . Artık götürenler dağlara tırmanmaya başlamıştı hatta yeni kanunlarla bugün su kaynaklarını özelleştirip satmayı yakındada nasıl olsa oksijenli havayıda satarız yolundaydılar .

İskenderun'da dağlara doğru bakınca nasıl dağlarınızı bile yediklerinizi görebilirsiniz.
2000’li yıllarda artık beklenenler konuşulmaya başlamıştı. Sohbetin hal hatırı bile artık tansiyonun var mı şekerin nasıl ya da kalbinle problemin var mıyla başlayıp sıhhi tariflerle devam eder hale gelmiştir.

Bunlar dönülmüş köşeler, devlet-çete kuruluşlarıyla ilgili köşelerdi.
Bir de kenara çekilmiş, yaşına ulaşmış yada belirli bir aile işi olup da değişik yaşta gün geçirenlerin tuttuğu köşeler vardı iskenderun'da.

Ben de uzun zamandır ayrıydım İskenderundan. Bir köşe arayışındaydım daha doğrusu aklım ordaydı. Yukarda andığım konulara şurdan veya buradan bulaşanlardan kazananlar kapalı yerlerde köşe tutmuş bir işle hobi uğraşı içinde görünüyorlardı. Ne kadar kapalı yerdede olsa onların dışarıyı görebildiği fakat onların rahatlıkla görülemediği yerleri seçmişlerdi. Avukatlar,eczacılar ,doktorlar zaten böyle bir yaşama alışmışlardı. Bizim andığımız üç boyutlu ortamın içinde olmayı isteyenler.

Mesela trafiğe kapanan eski belediyenin önündeki meydanda yapıkredinin karşısındaki eski Taxi duragının müdavimleri taburelerini devamlı eski yerlerinde tutuyor başka katılımcılar olmasın diye tabure sayısını ısrarla belirli sayıda tutuyorlar.
Modern çarşı iş hanı'nın arkasında eskiden bulunan nargile kahvesi devamcılarından sağ kalanlar o civarda sağa sola dağılmışlardı. Eski Zafer sinaması'nın karşışındaki dar sokaklarda ezelden beri buradaki kahvelerin ve köşelerin devamcıları yerlerini devamlı koruyorlar. Yeni hamam'ın yanındaki dar sokakla ona paralel Açıkalın oteli'ne kadar uzanan dar sokakların devamcıları değişse de yeni çay ocaklarını oraya taşıyarak sistemli devamcılar oluşturmuş. Kunduracılar sokağı'nın sonu ve duraklar uzun zamandır tabureli kamyoncu ,yedekparçaçı ve tamircilerden münibüsçüler ve onlara takılanlar tarafından devralınmıştır. Çay spor kulübü karşı köşesi Brecik peynircisi ve hemşerileri tarafından korunmaktadır. Çay spor kahvesi ile Hemşin pastanesine kadar uzanan uzun dar yolun devamcıları Ulucami cad. şehitpamir cad. bağlantı yolundada belirli köşeciler tarafından tutulmuştur . Hatta şehit Pamir cad. giriş ağzında ayakkabı boyacısı Hüseyin işi bıraksa bile bu köşeye devamını aksatmamaktadır.

Büyük çarşı işhanı'nın iki binanayı birleştiren köprülerin altında eski ve yeni emlakçılarla eski tapu dairesinin ayakçıları hala kullanmaktadır. Pac meydanı dört köşede köşeciler tarafından parsellenmiştir. Eski tekel deposu ,Antakya münibüslerinin katlığı, durağın araları, karşı köşedeki düğün salonunun bulunduğu pasajlar devamcılşarı belli olarak devam etmektedir .Pınar başı , Fener mahallesi ve Eski İstanbul fırını köşecilerini benden daha iyi bilirsiniz. Artık İnönü okulunun köşelerini ve diğerlerini saymama gerek yok her yer tutulmuş,buralardan birine kabul olmanız için işiniz cok zor etnik, maddi, siyasi veya kötü alışkanlıklarınızdan dolayı bilinen tarafınızdan dolayı bu köşelerde belki zamanla sabrederek özveri ile bir yer bulabilir ya da şansınız varsa hareketli bir yola bakan evinizin balkonunda kendi köşenizi kurarak sonunuzu bekleyebilirsiniz.

Antakyalılar zihinsel özürlülere deli derler, bazı deliler devamlı gezer bazılarıda bir köşeyi bağlar. Bir deli yer değiştirip başka bir köşede durdu mu esnaf hemen sopayı kapıp koşar.
--Deli üç gün bir yerde durdu mu bir daha ölene kadar yerini değiştirmez aman kovun keni derler.
Endişe içinde olmayalım nasıl olsa üç gün dayanabileceğimiz kendimize göre bir köşe buluruz. İnşallah orası da gerçek İskenderunlulara kalan sayısı az köşelerden biri olur.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mesaj 23-05-2009 - 22:50
İleti #


Teşekkürler


Grup: Bot

Katılım: 1 Dakika önce
Go to the top of the page
 
Quote Post
mehmet
mesaj 24-05-2009 - 13:46
İleti #2

Grup: üye
İleti: 25
Katılım: 09-02-2007 - 16:32
Nereden: tarzan
Üye No: 384
isim: mehmet
meslek: serbestellerine saglik , nede güzel yazmis siniz. iskenderun lulara köse möse kalmadi malesef, eskiden senet isleri ni mahkeme halladerdi, dogru. ama simdi alcaklarin insafsizlarin düzenbazlarin ahlaksizlarin acima sizlik larin halettigi sey haline geldi . gönül isterdi senin su yazinin herbir cümlesine senin yazmis oldigun gibi, cevaplamak desdeklemek. ama gerek yok, sen cünkü sen her bir santimi düsünerek yazmis sin. ben bundan cok mut lu oldugumu belirtmek isterim. sizleri tanimiyorum ama, helal olsun . demek ki su yasadigimiz dünyada , yada su bizim iskenderunda, daha degerli insanlarin oldugunu ispatladin bana . ben iskenderunda kalmadigina innamistim bunuda benim kusurum sayin lütfen . hosca kalin

Bu ileti mehmet tarafından 24-05-2009 - 13:58 yeniden düzenlenmiştir.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
orhann
mesaj 24-05-2009 - 16:58
İleti #3

Grup: İskenderunforum Köşe Yazarı
İleti: 99
Katılım: 21-12-2007 - 10:36
Nereden: oabcxx
Üye No: 2,424
isim: orhan
meslek: serbest
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: liseilginize teşekkürler . köşemde yazdığım Turaif yazımı okursanız daha ıyı nlayacaksınız gerçek iskenderunlu olmanın ne kıymetli olduğunu vede nasıl yönetimler tarafından dışlandığını.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mehmet
mesaj 07-06-2009 - 17:29
İleti #4

Grup: üye
İleti: 25
Katılım: 09-02-2007 - 16:32
Nereden: tarzan
Üye No: 384
isim: mehmet
meslek: serbestQUOTE(orhann @ 24-05-2009 - 15:58 ) *
ilginize teşekkürler . köşemde yazdığım Turaif yazımı okursanız daha ıyı nlayacaksınız gerçek iskenderunlu olmanın ne kıymetli olduğunu vede nasıl yönetimler tarafından dışlandığını.

yazdiklariniz yanliz kendini iskenderinluyum diyenleri degil . insan olanlari ilgilendirmesi gereken sözler . malesef ülkenin her bir yaninda olan seyler . sizin agzinizdan dökülenler bence okunmasi gereken yaziya dökülmesi gerenlerdir ne olur devam edin simdilik hoscakalin .
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

 Basit Görünüm Tarih: 20-10-2018 - 22:21