iskenderun forum

Hoşgeldiniz ( GİRİŞ | KAYIT OLUN )

İSKENDERUN'UN GÜNCEL FOTOĞRAFLARINI FACEBOOK SAYFAMIZDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ. https://www.facebook.com/iskenderunforum.com
  İskenderun Resimleri      İskenderun Genel& Sorunlar& Öneriler     İskenderun kültür,turizm

Reply to this topicStart new topic
> Yayla ve doğa turizmi adına bir şeyler yapılamazmı ?
EYLÜL
mesaj 07-06-2008 - 00:40
İleti #1

Grup: üye
Üye No: 3,278
meslek: serbest
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: iskenderun lisesi 1986

Kentimize ait doğal güzelliklere sahip çok güzel yaylalar var.Hemde alt yapısı hazır. Amanos sıra dağı tüm bakiriliği ile akdenize göz kırparak oynaşmakta...
O halde turizm yatırımcıları ne duruyor?
Haydi hep birlikte yayla ve doğa turizmi projesini açalım ve geliştirelim... Olmaz mı?
Bu alanda başka projeler başka önerileri paylaşarak geliştiremezmiyiz?
Ne dersiniz ?
Go to the top of the page

+Quote Post
mesaj 07-06-2008 - 00:40
İleti #

Teşekkürler

Grup: Bot

Quote Post
dentali
mesaj 07-06-2008 - 08:30
İleti #2

Nereden: iskenderun
Üye No: 1,310
isim: Ali
meslek: xxxx
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: ....

Dediğiniz gibi, doğası harika yaylalarımız var, neden değerlendiremiyoruz..
Elbette tanıtım eksikliği var, ayrıca kendi insanlarımız bile bu güzelliklerin varlığından bihaber....
Tanıtımı yapmadan önce konaklama yerleri eksikliklerini gidermeliyiz... Bu yerlere müstakil villalar, dublexlere izin verilmeden, sadece doğanın görüntüsünü ve yapısını bozmayacak büyüklüklte, mimaride turistler için konaklama yerleri yapılabilir..
Ama Denizciler tarafındaki bu güzel doğanın içinde oysa çimento fabrikası yapımına izin veren zihniyet bölgemizde yerleşmişken açıkçası turizmden pek umutlu değilim.. Bölgemizde turizm ile sanayi bölgesi olma arasında git gelmeler olmuş, ağırlık sanayi bölgesi olma yönüne kaymış.. Sanayi ile turizm aynı bölgede birlikte yürütülmesi imkansız....

+Quote Post
EYLÜL
mesaj 07-06-2008 - 17:11
İleti #3

İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: iskenderun lisesi 1986

Yayla turizmi; doğa turizminin kapsamında bir turizm çeşidi.
Bildiğim ve gezerek gördüğüm kadarı ile Bekbele,Bitişik,Sarıseki,Değirmendere,Kale ve Sakıt köylerine ait büyüklü küçüklü onlarca yayla var.
Yaylalarda yayla evleri yaz sezonunda sahipleri tarafından kullanılmakta... Yolu,suyu,elektriği mevcut, bahçeleri işlenmekte doğal tarım yapılmakta... Yaylalarda; yayla sezonu içerisinde, ortalama 15-20 bin insanın yaşadığını öğrendim. Kapasite ve altyapıyı düşünürmüsünüz ?
Sular; yaşlı-genç çınar ağaçlarının ve bahçelerin arasından, kuş ve börtü-böcek sesleri arasında doğal ahenk ve müziği eşliğinde insanı dinlendirmek adına sonsuz cömertliğini sunmakta... Hemde organize sanayi-fabrikalardan ve etkilerinden habersiz...
Çağın sorunu kent ve sanayileşmenin getirdiği,çevre (hava,su,toprak,görüntü ve gürültü kirliliği) sorunlarına inat, bu sorunlardan etkilenmeden ve nispet edercesine turizm yatırımcısı-yerel yönetimler-yayla sahibi insanların işbirliği ile başarılır.Yeterki projeler üretelim. Örnek; Karadeniz yayla turizmi, Ege bölgesi yayla turizmi...
Doğa turizminin kapsamında olan yayla turizminden başka, yöremizde doğa ile ilgili olarak ve esas kastedilmek istenilen; yamaç paraşütü (Arkadaşlar başlatmışlar teşekkürler) dağ yürüyüşü, dağ safarisi, dağ da konaklama, yaban hayatın tanıtılması, köy gezileri, otantik köy yaşamını tanıtma-yaşatma, yöresel köy evlerinde konaklama ve yerel mutfağın tanıtılması sunulması, deniz sahilinde küçük koylarda konaklama, deniz ürünlerinin sunulması... Amanos sıra dağları ve denizimiz (Konacık,Işıklı,Kale köyleri bölgesi) bu anlamda doğa turizmine yetmez mi ? Doğayı koruyarak, doğayla barışık, doğal hayatta yaşayarak neden olmasın ? Hemde fabrika kurmadan, baca tüttürmeden, sermaye aramadan !
Hepinize selamlar!
Hoşça ve dostça kalın...

+Quote Post
dentali
mesaj 08-06-2008 - 23:15
İleti #4

Nereden: iskenderun
Üye No: 1,310
isim: Ali
meslek: xxxx
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: ....

Selamlar,
Bugün sahil şeridinde gezinirlen yerli turist taşıyan otobüsleri gördüm.. Son günlerde düzenlenen turlarla iskenderuna gezi için gelen otobüslerin sayısında artışlar var.. Demek ki bu bölge turizm şirketlerinin gözdesi olmaya başlamış. Ama sadece sahil şeridimiz turizm şirketlerinin dikkatni çekmiş.. Çünkü genelde sahil gezdirildi mi İskenderun gezilmiş sayılıyor..

Ben şöyle düşündüm, madem iskenderuna gelen insanlar genellikle sahili geziyor, neden sahil boyunca iskenderun tanıtımını yapan kartpostaller, dergiler, iskenderun hatırası için hediyelik eşyalar satan küçük dükkanlar yerleştirilmiyor...
Bu tanıtım dergilerinde, iskenderun çevresindeki yaylaların tanıtımları yapılabilir... Turizm şirketleri kendi hazırladıkları broşürlerle düzenledikleri yayla turizmlerinin tanıtımını yapabilirler.. Tanıtım imkanı sağlanmadıktan sonra şirketler kendilerinden yönlenmezler... Belediye yetkililerinin acil turizm tanıtım amaçlı küçük dükkanları sahil boyu yerleştirmeleri gerekiyor...

+Quote Post
jutenyam
mesaj 10-06-2008 - 12:41
İleti #5

Üye No: 1,436
isim: jutenyam
meslek: muhasebe
İskenderun'da mezun olduğunuz okul adı ve mezuniyet tarihi: cumhuriyet-1997

kaldıkı ıskenderun çevresınde cok sayıda yaylalar var..bunları bır deger olarak kazanmak gereklı dusunuyorum...ıskenderun denınlınce sadece akla sahıl veya tatıl yaz denılıncede arsuz gelmemelı..bahsettıgımız sey alternatıf uretmek degıl var olan alternatıfı kazanmak ve kullanılabılır hale getırmek..hadı agac dıkelımde yayla yapalım demıyoruz..guzel yaylalara zaten sahıbız bunları kullanabılelım dıyoruz...bıde alı beyın son mesajında bahsettıgı turızm tanıtım ısıyle ılgılı,mesela sahılde böyle bır turızm burosu var yıllardır ama ne iş yaparlar ben bılmıyorum..

+Quote Post
EYLÜL
mesaj 12-06-2008 - 00:43
İleti #6

Ali ve Jutenyam dostlara katılıyorum.
Ege ve Akdeniz bölgelerinde çeşitli tatil kent, belde ve köylerini gezdim, gördüm ve inceleme olanağı buldum. Ancak İskenderun'da turizm yatırımı, tanıtımı ve varolan alternatiflerin değerlendirilmesi adına kayda değer bir şey göremedim.
Değindiğiniz gibi İskenderun'da sadece ve sadece bir turizm danışma bürosu var. Allah aşkına ne yapıyor bu büro, söylermisiniz?
Burada ben, daha çok yerel yönetimleri sorumlu buluyorum. Bu anlamda yerel turizm gönüllülerinden oluşan bir oluşum meydana getirilebilir, projeler araştırılır, desteklenir ve en önemlisi esas vurgu yapmak istediğim turizm tanıtımı adına bir şeyler yapılır. Dile getirdiğiniz gibi kentin işlek noktalarına, sahil şeridine; kenti ve kent turizmini, bölge turizmini tanıtan, pazarlayan küçük bürolar, stantlar kurulabilir. Yılda bir yapılan festivallerle geçiştirilemez kentin tanıtımı...Maalesef turizm danışma bürosu dışında turizmle ilgili hiç bir şey yok.
Bu gün Arsuz-kale'ye doğru karayolu ile gezdim. O Amanos sıra dağları, doğa, deniz ve özünden hiç bir şey yitirmemiş-bozulmamış köylerimiz... O güzel, saf ve sade insanlarımız... Üreten insanlarımız, kadınlarımız!... Konacık balıkçı barınağı, etrafındaki doğal balıkçı restaurantları... Ormandan gelen oksijen yüklü hava ile denizden gelen iyot yüklü havayı teneffüs etmek bir ayrıcalık... Ve hatta neden denizyolu kullanılmıyor diye hayıflandım. (Başka başlıklar altında arkadaşlar bu konuya değinmişler teşekkür ediyorum.) Nergizlik,Kozaklı,Helvalı,Hacıahmetli,Hüyük, Haymaseki köylerinin arkasında uzanan dağda ne güzel doğa yürüyüşü yapılır, dağ safarisi yapılır diye düşündüm kendi kendime... Konacık sahilinde sit alanı ilan edilmiş bir alan var. Sahilde iki adet tarihi sütun ve lahitler mevcut.1 nci derece sit alanı olduğunu öğrendim. Ama, bu anlattığımdan başka bir şey yok...
Bir kaç yıl önce yaz mevsiminde Bekbele yaylasına gitmiştim. O günü hiç unutamıyorum; yeşilin her tonu, kuş,börtü-böcek seslerine karışmış, akan suyun melodisiyle dans ediyordu doğa...
Yerel yönetimlerimizi, turizm ve doğa gönüllülerini harekete geçirelim ne dersiniz!..
Hoşçakalın!..

+Quote Post
asa
mesaj 23-06-2008 - 19:09
İleti #7

Üye No: 3,029
isim: asa

cool.gif BENCE HATAYDAKİ YAYLALAR TÜRKİE NİN HİÇ BİR ERİNDE YOK rolleyes.gif AKDENİZİN GÜZELLİĞİNİ GÖZLER ÖNÜNE SERİYOR..MÜKEMMEL thumbsup_anim.gif

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
3 kullanıcı bu başlığı okuyor (3 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

Basit Görünüm Tarih: 18-07-2018 - 21:39