Yardım - FORUMDA ARAMA - Üyeler - Takvim
Tam Forum Görünümü: Sinemada Müzik
iskenderunforum > İSKENDERUN FORUM > İskenderunForum Köşe yazarlarımız > Fatih' in Müzik Köşesi
fmbass
Sinemada Müzik


Sinema bizi hayat kaynağına, madde dinine geri götürür; tek tek her şeyin kutsal sayıldığı ve her şeyde ve her canlıda tanrıların görüldüğü. Sinema; simyanın mirasçısı, erotik bir bilimin son üyesi.
Tanrılar Yeni Yaratıklar / Jim Morrison

Birçok otorite tarafından müzik sinemanın en büyük destekçisi olarak kabul edilmektedir. Bu ve varyantı cümleler genel olarak “hikayeyi müzikle daha etkili anlatabilmek” düşüncesinde birleşmektedir. Bu düşünce otoriteler tarafından söyleniyor olsa da sinema ile müzik ilişkisini anlamak ya da tanımlamak için yönetmen, sinema eleştirmeni, müzisyen, yazar gibi sanatsal içerikli bir mesleğe sahip olmak gerekmez. Bunun için sadece filmler seyretmeniz ve müziklerine biraz dikkat etmeniz yeterli. Sinema ya da film geçmişinizin var olduğunu hatta devam ettiğini kabul edecek olursak, siz de lütfen seyrettiğiniz filmleri özellikle müziklerini hatırlamaya çalışın. Eğer hatırlayabildiyseniz, müzikle görüntünün neredeyse her filmde buluştuğunu göreceksiniz. Çünkü çoğu zaman farkında olmasak da birçok filmi müzikler eşliğinde seyrediyoruz.

Sinema genel olarak görüntüyle sesin buluştuğu bir dünya. Filmlerdeki sahnelere göre kullanılan sesler, müzikler yaratılan o hikayeyle bir bütün oluşturmakta. Çünkü anlatılan hikayeyi daha fazla etkileyici kılmak, daha iyi anlatmak adına, duygulara hitap eden sesler bütünü olan müzik ile bu etki sağlanmaya çalışılmaktadır. Müzik sinemayı öylesine fazla etkilemiş olacak ki birçok film müzikleriyle hatırlanmakta. Burada kişisel bir beğenim “Amelie” filmindeki YANN TIERSEN müzikleridir. Ayrıca Meşhur “Hayalet” film müziği yani Righteous Brothers’ların söylediği müzik de (Unchained Melody) toplumumuzca “Hayalet filminin müziği” olarak adlandırılmıştır, ve bu şekilde beğeniyle hatırlanmaktadır. Bu şekilde müzikleriyle hatırlanan birçok film bulunmaktadır ve aşağıda verilen bu örnekler müziğin nerdeyse sinemanın ayrılmaz bir parçası olduğunu kanıtlar niteliktelerdir.

Müziğin sinemaya olan etkisi müzisyenlerin bu konudaki çalışmalarını ve değerlerini de arttırmaktadır. Bu açıdan yaratılan müzikler eğer sinema ile bütünleşir ve başarı yakalanırsa, müzisyenin yakaladığı bu evrensel başarıyı ve ünü birçok albümüne değişmeyeceğini tahmin ediyorum. Böylece müzik yaratıcısı müzik sayesinde uluslararası hazza ulaşır. Günümüzde film müziklerinin ya da bestecilerinin daha önemli hale geldiği yani sinema yapımcılarının bu konuda daha titiz davrandıkları bir gerçek. Can Dündar’ın “Mustafa” filminin müziklerini ünlü müzisyen Goran Bregović’e yaptırması ve bununla da filminin reklamını yapıyor olması ülkemizdeki örneklerden yalnızca biri. Goran Bregović’in de bu filmle adını ülkemize çok daha iyi duyurmuş olması müziğin yaratıcısına yaptığı güzelliklerden biri. Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın başrollerini paylaştığı meşhur “Selvi Boylum Al Yazmalım” filmi müziğinin yaratıcısı Cahit BERKAY, sinemada müzik tecrübesini şu cümlelerle anlatmıştır: “Sinema bir hayal. Bir filme müzik yaptığınız zaman o hayali müziğe aktarıyorsunuz. Size bir sahne izletiyorlar. Siz de oraya nasıl bir müzik, nasıl bir enstrüman kurgusu yapılması gerektiği üzerine düşünüyorsunuz. Bu da benim müzikle bir duyguyu tarif edebilme ve bir duyguyla ilgili müzikal kurgu yaratabilme yeteneğimi geliştirdi. Artık görüntüyle birlikte olabilecek sesleri hayal edebiliyorum.”

Sinema sektörünün günümüzde belirli merkezlerden çıkıp farklı ülkelerden de kendini duyurması sinemanın değişen bir yapısı. Böylece farklı ülkelerde başarılı filmlerle birlikte müziğin esnekliğinin de artmasıyla yeni deneysel müzik çalışmaları ortaya çıkarılmış olmaktadır. Örnek olarak Hindistan dünyanın en çok film çeken sinema sanayisine sahip olmakla birlikte, filmler genellikle kendi izleyicisine yönelik olduğundan uluslar arası düzeyde varlık gösterememiştir. Sinema, sanayisinin devlet desteğiyle yürütüldüğü Hindistan'da 16 değişik dilde olmak üzere yılda toplam 700 film çekilir. Hint sinemasının uluslar arası düzeyde adından söz ettiren ünlü yönetmeni Satyacit Ray, filmlerinde köylülerin günlük yaşamını sevecen ve mizah dolu bir yaklaşımla görüntüler. En çok tanınan filmlerinden Pather Pançali öksüz bir çocuk ile annesinin öyküsüdür. Yine 2008 filmi olan Slumdog Millionaire Abd, İngiltere ve Hindistan yapımıdır. Bu ayrıntılar sadece adını duyurmaya başlayan ülke Hindistan örneği içindi. Birçok kültürün farklı müziklerini sinemalarda fark etmemiş olsak da duyuyoruz aslında ve çoğunlukla filmi o müziklerin etkisiyle izleyerek beğenebiliyoruz. Sinemadaki bu bölgesel ve kültürel değişim elbette müzik adına da farklı türleri dinlemek için güzel bir değişim olmaktadır. Yeter ki farklı bölgelerde gelişen sinema tipik filmlere ve müziklerine özenmesin yani özgünlüğe sahip olsun. Kısaca bahsetmek istediğim örnek olarak Şener Şen’in “Arabesk” filminin farklı kıtalarda izlenmesi gibi…

Sinemada başarı için müziklerin kalitesinin ve hikayeye uyumunun oldukça önemli olduğu biliniyordu fakat yönetmenler bugün bu gerçeğin daha fazla bilincinde. Bu nedenle film müziklerinin hazırlanışında artık birçok ünlü besteci, müzisyen, orkestra görmek olağan. Son yıllarda profesyonel isimler filmlere öyle olumlu katkılar yaptılar ki doğal olarak bu alan başlı başına bir branş oldu. Film türlerine göre film müziği tasarımcıları oluştu. Gerek müzik bilgileri gerekse filme getirdikleri taptaze soluklarıyla sinema sektörünün çözüm üreten insanları haline dönüştüler.

Günümüzde film müzikleri özellikle ülkemizde dizi müzikleri albümlerine de daha sık rastlamaya başladık. Bu sinema ve müziğin dostluğunun en güzel sonuçlarından biridir. Filmi ya da filmleri seyreden birinin film müzikleri albümünü satın alması başka nasıl anlatılabilir? Hazırlanmış bir film müzikleri albümü, sinemanın müzikle var olmasının, müziğinde sinema ile evrenselleşmesinin böylece besteciyi uzun yıllar yaşatmasının en güzel açıklamasıdır. Bunun karşılığında elbette sinema da müziklere, müzisyenlere duyulmak, tanınmak fırsatını vermiş oluyor.

Müzik çoğu zaman izleyiciyi filme çeker, etkisi altına alır ve müziğin etkisiyle bir anda kendinizi sinemanın büyüsüne bırakmış olursunuz. Bu nedenle birçok filmi müziklerinden hatırlayabilirsiniz. Bu müzikler şöyledir: İzlediğinizde kendinizi filmin bir yerinden içeri girdiğinizi hissedersiniz. Ya da film size akar. Bir çocuğun bir oyun grubuna dışarıdan bakmasıyla oyunun içerisinde olması arasındaki fark gibi. Görsellik göz uzaklığındadır fakat ses artık içinizdedir. Uzun yıllar boyunca da kolay kolay çıkmaz… Bu etkiden olacak ki film müzikleri dünyasıyla koleksiyoner veya meraklı derecesinde ilgili olan kişiler de bulunmakta. Hatta film müzikleri koleksiyonerleri için yerli özellikle birçok yabancı web siteleri de bulunmakta. Ülkemizde de farklı mesleklerle uğraşan birkaç vatandaşın Türk filmlerinin her şeyini dolayısıyla müziklerini de topladıklarını ve incelediklerini televizyonda seyretmiştim.

Sinema her ne kadar özgür bir sanat sayılsa da diğer sanat dallarında olduğu gibi dünya çapında belirli merkezlerden şekillendirilmektedir. Özellikle yüksek bütçeli Amerikan film endüstrisi, gelişen görsel imkanların yanında insanların ruhuna hitap etmek ve duygularını canlandırmak adına film müziklerini belki de filmin önünde kullanılmasını sağladı. Bu tamamen popüler bir yaklaşımın sonucu tanınan müzisyenlerin duyulmuş parçalarıyla filmin tema müziğini oluşturdular. Bir bakıma toplama film müziği albümleri yöntemi kullanıldı. Fakat bu durum fena da olmadı. Film müziklerinin bir albümü olma fikri ve ticari olarak buradan da ciddi ciddi para kazanılması sektörü hep canlı tuttu. Müzik marketlerde Soundtrack bölümleri genişlemeye başladı. Hollywood kadar alternatif film sektörü de kendisini fazlasıyla yeniledi. Müzik kalitesini daha da yukarıda tuttu. Böylece gün yüzüne çıkamamış veya sanatsal altyapısı olan fakat tozlanmış müzisyenleri tanıma fırsatımız oldu.

İşte bunlardan birkaçı:

John Williams
Er Ryan'ı Kurtarmak (Saving Private Ryan), Amistad, Kayıp Dünya (The Lost World), Sabrina, Jurassic Park gibi uzayıp giden, seksenden fazla soundtrack kompozisyonunu kapsayan bir filmografisi vardır.

Andrew Lloyd Webber
Cats, Evita, The Phantom of the Opera, Jesus Christ Superstar, Joseph and his Amazing Technicolor Dreamcoat, Sunset Boulevard müzikalleri ünlü bestelerindendir.

Danny Elfman
Batman (film) (1989), Batman Dönüyor (Batman Returns) (1991), Görevimiz Tehlike (Mission Impossible), The Simpsons, Siyah Giyen Adamlar (Man in Black), Good Will Hunting, Çığlık 2 (Scream 2) şeklinde giden uzun bir filmografisi vardır.

James Horner
Titanik, Braveheart, The Perfect Storm, Legends of the Fall, Aliens, The Spiderwick Chronicles , The New World , The Legend of Zorro, Flightplan, Troy, The Mask of Zorro, A Beautiful Mind gibi yüzden fazla film müziğinde imzası vardır.

James Newton Howard
Blood Diamond, ER, Lady in the Water, Batman Begins (Hans Zimmer ile), Unbreakable, Dinosaur, The Devil's Advocate...

Hans Zimmer
Pirates of the Caribbean: At Worlds End, Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest, The Da Vinci Code, Batman Begins, King Arthur, Madagascar, Hannibal, The Lion King, The Simpsons moviee gibi sayısız film müziklerine imzasını atmıştır.

Sinemada müzik sadece şarkı formatındaki müziklerin seslendirilmesi değildir. Melodiler konuya, hikayeye, sahneye göre değişkenlik gösterir. Bazen yumuşak bir melodi, bazen gerilimli ya da gürültü gibi rahatsız olabileceğiniz sesler duyabilirsiniz. Aslında tüm bunlar müziği genelde konuya göre şekillendirmek ve film ile bütünleştirmek içindir. Daha açık anlatacak olursak, genel olarak film konularını, gerilim-korku Filmleri, bilim kurgu filmleri, romantik film müzikleri, Klasikler, Aksiyon Filmleri, komedi filmleri müzikleri konulara, sahnelere göre değişkenlik göstermektedir. Genelde duygusal bir sahnede hareketli (300 500) müzikleri duymasınız yani böyle sahnelerde ağır, rahatlatıcı, duygusal, sakin, kısık melodiler duymanız daha olağan. Bunun yanında savaş içerikli filmlerde savaş anında hareketli, yüksek sesli, heyecanlandırıcı, keskin, sert ritimli melodiler duymanız da bu sahneye gereken müzik olacaktır. Bu bağlamda sinemada müziği sadece şarkı formatında düşünmemek gerekmektedir. Müzik durur ve tekrar devam eder, müzik coşar hareketlenir ve aniden piyano yani sakinleşir sessizleşir filme göre müzik karakteri esneklik gösterir. Genel olarak film konularını, gerilim-korku Filmleri, bilim kurgu filmleri, romantik film müzikleri, Klasikler, Aksiyon Filmleri, komedi filmleri şeklinde sıralarsak genel olarak müziğinde konulara, sahnelere göre değişkenlik göstermesi gerekmektedir. Teknik olarak bahsedecek olursak görüntüye müzik işiyle Composer ve Music Supervisor denen şahıslar uğraşırlar. Composer Picture Editor ve yönetmen çok yakın insanlardır, hep beraber çalışırlar, % 90 bütün islerde yan yana birbirinin ne istediklerini bilirler. Composer’i yönetmen kiralar, Producer (yapımcı) larda bunu onaylar. Müzik Supervisor, film de hangi Stock müziklerin kullanacağına karar verir, piyasa da tanımadığı girmediği yer yoktur, telif haklarını halleder.
Composer her sahne için ama her sahne için, müzik yazar, en son Final Mix’ de, hangi sahnede ne kadar kullanacağını belirler. Re-recording engineer in görüşleri dinlenerek, yönetmen ve producer müzik hakkında karar verir. Kıcacası Composer ve Music Supervisor’un iki çalışmasından biri beğenilir. Bu anlatılanlar Kuzey Amerika tarzı yüksek bütçeli filmlerde olan basamaklardır.

Müzik sadece yaratıcısına ait bir parça değildir bunu yaratmak ve yerinde kullanmak elbette yönetmenle yapılacak iyi bir işbirliğine dayalıdır. Kimi yönetmen izleyiciyi filme hemen adapte etmek için, kimi sanatsal nitelik kaygısı, kimi sahneleri daha canlı kılmak gibi nedenlerle filmlerde müziği kullanmaktadır. Nasıl kullanılırsa kullanılsın sinemada müzik yönetmenlerin dikkatle çalıştığı bir konu ve bu sanırım uzun yıllar böyle olacak. Birçok filmden müziği çıkartın, etkisini kaybeder, anlatılan anlatılamaz kısacası birçok başarılı, beğenilen film insanları hüsrana uğratır çünkü sinema dünyada müzikle düşünülerek yaratılan bir sanattır. Bunun yanında müziğin olmadığı ya da farklı ses çalışmalarının yapıldığı sinema çalışmalarının da kendi özgünlüğünü yarattığını da söylemek gerek…

O Müzik Olmasa İzlemezdin!

Dünyanın En iyi Fil Müzikleri:

Pulp Fiction Theme
Yine çok bilinen ve sevilen bir parça

Pulp Fiction - Urge Overkill - Girl, You'll be a woman, soon..
Aynı filmden şahane Latin parça

Arizona Dream - Goran Bregovic - Man & Fish
Filmin bilinen, güzel şarkısı

X-Files theme
Herkesin bildiği "Gizli Dosyalar" Dizi ve Filminin ürkütücü müziği

Mission Impossible Theme
"Görevimiz Tehlike"nin hareketli theme'si

The Departed - Dropkick Murphy's - Shippihn up the Boston
Şu sıralar vizyondaki film "Köstebek"in gaydalı, hareketli parçası

Lock Stock and Two Smoking Barrels - Zorba the Greek
"Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana" filminin tanıdık, Yunan müziği

The Exorcist theme
"Şeytan" filminin ürkütücü müziği

Saw - Zepp Overature
Testere filminin ana müziği

Vangelis - Conquest of Paradise
Sanırım aynı isimli filmde çalıyordu, ayrıca "Binbir gece" adlı dizinin de esinlendiği(!) senfonik savaş müziği

Saint Theme
Val Kilmer'lı "Aziz" filminin ve dizisinin tanıdık müziği

Mask Of Zorro - Mark Antohny & Tina Arena - Spend my lifetime loving you
Zorro filminin ana müziği, duygusal bir çalışma..

Mortal Kombat Theme
Filmin herkesçe bilinen theme'si

Halloween theme
Kült Korku filmi "Cadılar Bayramı"nın korku müziği

Ghostbuster theme
"Hayalet Avcıları" müziği

From Dusk Till dawn - After Dark
Tito & Tarantula'dan "Gün batımından şafağa" filminin süper parçası

50 First Dates - Israel Kamakawiwo - Somewhere Over The_Rainbow
Filmin ana müziği

Last Mohican - Promentory
"Son Mohikan"ın tanıdık ana müziği

Hide & Seek theme - John Ottman
"Saklambaç filminin müziği

Amelie - J y Suis Jamais Alle
Amelie filminin şahane soundtrack'inden en bilinen parça

Blade theme
Filmdeki disco ortamında çalan parça

Back to the Future theme
"Geleceğe Dönüş" filminin orkestra film müziği

Blues Brothers theme
"Cazcı Kardeşler"in herkesçe bilinen jazz müziği

The Rock - Rock House Jail - Hans Zimmer
"Kaya" filminin, hareketli, akıllarda kalan müziği

Twin Peaks theme
Eskilerden "İkiz Tepeler" adlı dizinin müziği

Buffy & Angel theme
Vampir avcısı Buffy'nin müziği

Knight Rider theme
"Kara Şimşek" dizisinin şu sıralar Cem Yılmaz'lı opet reklamında kullanılan müziği

Friends theme
Friends dizisinin müziği

Full House theme
Yine eskilerden bir dizi "Bizim Ev"in müziği...

The Good , The Bad & The Ugly
Hepimizin bildiği western; "İyi , Kötü ve Çirkin"in theme müziği. Islıkla eşlik etmek pek hoştur

The Mask Theme
Jim Carrey'li "Maske"nin dans müziği

The Da Vinci Code theme
Hans Zimmer'den can alıcı bir parça

Superman Returns Theme
Süpermen'in ana müziği, senfonik.

Top Gun theme
Klasik film Top Gun'ın müziği

Cocktail theme - Hippy hippy shake
Yine eskilerden, Cocktail filminden süper bi dans parçası

Titanic - Celine Dion - My Heart Will Go On
Titanik'in efsane parçası

Black Hawk Down - Ashes To Ashes - Hans Zimmer
"Kara Şahin Düştü" filmini Hans Zimmer tarafından yapılmış etkileyici parçası

The Last Samurai - The Final Charge - Hans Zimmer
Hans Zimmer'in bir başka güzel parçası, Son Samuray için

The Ring - Before You Die, You See The Ring
"Halka"nın akıllarda kalan ürkütücü müziği

LOTR - ROTK Trailer theme
Retrun of the King'in fragmandaki müziği

Phantom Of The Opera theme
"Operadaki Hayalet"in müziği

Pearl Harbor Theme - Hans Zimmer
Yine Hans Zimmer, yine başarılı bir soundtrack

Lucky Number Slevin - Kansas City Shuffle
Şanslı Slevin'in Kansas Şehri aldatmacası..

Fantastic Four theme - John Ottman
Bu kez John Ottman'dan epik bir theme

Conan The Barbarian theme
Barbar Conan'ın müziği

Battlestar Galactica theme
Eskilerden yine epik bir theme. Uzay müziği

Star Craft theme
Star Craft'ın müziği

Star Wars - Clash Of Fates - John Williams
İşin ustası John Wİlliams'tan kesinlikle muhteşem bir parça

Star Wars Theme
Star Wars'ın herkesce bilinen ana müziği

Indıana Jones Theme
Indıana Jones'un şahane tema müziği

City Of Angels - Goo Goo Dolls - Iris
Melekler Şehrinin tek kelimeyle mükemmel şarkısı.. Favorimdir...

Fight Club - Pixies - Where is my mind?
Dövüş Klübünün sonunda binalar patlarken başlayan, Pixies'in harika şarkısı...

The Crow - The Cure - Burn
Cure'ün filme tam olarak uyum sağlayan parçası.. yine harika bir parça.

Les Choristes - Vois sur ton chemin
Fransız "Koro" filminin dillere destan soundtrackinin en iyi parçalarından biri

Gladiator theme
Gladyatör filminin müthiş epic teması

Schindlers List Theme
Schindler'in listesi filminin ağlatan parçası..

American Beauty - Any Other Name
Kevin Spacey'li Amerikan Güzelinin, güzel şarkısı

The Girl With The Pearl Earring Theme
Scarlett Johanson'lı İnci küpeli kız filminin şahane müziği

Vangelis - Chariots of Fire
Vangelis'ten muhteşem bir parça daha.. birçok filmde kullanıldı, kesinlikle dinleyin.

Robocop theme
Robot polis'in müziği

Terminator theme - John Williams
Terminatör'ün şahane theme müziği

Terminator 2 theme - John Williams
Melodi aynı ama müzik biraz daha farklı

You Only Live Twice Main Theme
"İnsan iki kere yaşar" adlı 1967 yapımı filmin, akıllarda kalan tema müziği

The Piano - The Heart Asks Pleasure First The Promise
Piyano filminin müziklerini yapan Michael Nyman'dan piyano resitali

Once Upon A Time In Mexico - Acoustic spanish guitar
"Bir zamanlar Meksika'da" filminin harika parçası

Once Upon A Time In Mexico - Cuka Rocka - Chingon
Yine "Bir zamanlar Meksika'da" filminden Chingon adlı parça.. pek güzel yine..

UEFA Champions league theme
Şampiyonlar liginin müziği

Premier league theme
İngiltere Premier liginin ana müziği, Kernkraft'tan..

R.Rahman - Mumbai Theme Tune
Ntv'de gösterilen "Ve İnsan" adlı programda çalan müzik

Parliament Cinema Club - All my life
Çocukluğuna dönmek isteyenler için Parlaiment sinema kulübünün müziği... All my life..

Battlefield 1942 theme
Battlefield 1942 oyununun müziği, şahsen dinlediğim en iyi oyun müziğidir.

25th Hour – Title
Edward Norton’lı 25. Saat’in sonunda çalan harika parça

Ali Soundtrack - Salif Keita - Tomorrow
Muhammed Ali’nin hayatını anlatan “Ali” filminin hüzünlü parçası

A Nightmare On the Elm Street Theme
Elm sokağı’nın kabus parçası

Babel Soundtrack - Gustavo Santaolalla, Lisa Gerrard & Pieter Bourke – Iguazu
Babel’in başarılı ana müziği

Charlie's Angels - The Knack - My Sharona
Charlie’s Angels’ın My Sharona’sı. The Knack’ten , Ramones cover’ı…

Full Metal Jacket Soundtrack - Hello Vietnam
Stanley Kubrick’in Full Metal Jacket’inden filmi özetleyen parça; Hello Vietnam

King Kong - James Newton Howard - Beauty Killed The Beast III
King Kong’un epik theme’si

Scarface Soundtrack - Giorgio Moroder - Tony Montana's Theme
Scarface’in akıllarda kalan parçası

Sweet november – Enya – Only Time
Enya’dan “Kasım’da Aşk Başkadır” theme’si, muhteşem bir parça.

The Shawshank Redemption - Theme Song
İzlediğim en iyi filmin müziği, Esaretin Bedeli…

The Truman Show – Underground Strom – Philip Glass
Truman teknesinde özgürlüğe kavuşmaya çalışırken dinlediğimiz parça

The Truman Show – Main Theme
Filmin ana müziği

The Truman Show – Piano Solo
Filmin Hüzünlü, bir diğer güzel müziği…

Blood Diamond – I Can Carry You
Kanlı Elmas’ın harika parçası..

Blood Diamond – Solomon Vandy
Filmin sonunda Solomon kürsüye ilerlerken çalan parça, tüyleri diken diken eder.

Blood Diamond – London
Filmin diğer harika parçası

V For Vendetta – Dario Marianelli – Knives and Bullets (And Cannons Too)
V’nin şarkısı.. FREEDOM FOREVER!

Van Helsing Theme
Van Helsing’in akıllarda kalan senfonik müziği

Jurassic Park Theme
John Williams’tan Jurassic Park’ın müziği

Pirates of the Caribbean - The Black Pearl
Karayip Korsanları’nın bir diğer müziği, yine atv Haberde çalar…

Rocky Soundtrack - Gonna Fly Now
Rocky’nin antreman müziği, “Eye of the Tiger” gibi güzel..

Saw - Charlie Clouser - Hello Zepp
Testere’nin ana müziğinin diğer versiyonu. Yine filmde çalıyor, “Zepp Overature” gibi.

Papillon Soundtrack - Jerry Goldsmith - Main theme
“Kelebek”in harika parçası…

Once Upon A Time In America Theme - Gheorghe Zamfir
Zamfir’den mükemmel bir parça.. “Bir Zamanlar Amerika’da”nın müziği…
Alıntılar: www.kalemim.org, www.ido-forum.org, www.kameraarkasi.org, www.muziktek.net, www.ozmena.com
Macide
Sinema sektörünün günümüzde belirli merkezlerden çıkıp farklı ülkelerden de kendini duyurması sinemanın değişen bir yapısı. Böylece farklı ülkelerde başarılı filmlerle birlikte müziğin esnekliğinin de artmasıyla yeni deneysel müzik çalışmaları ortaya çıkarılmış olmaktadır. Örnek olarak Hindistan dünyanın en çok film çeken sinema sanayisine sahip olmakla birlikte, filmler genellikle kendi izleyicisine yönelik olduğundan uluslar arası düzeyde varlık gösterememiştir. Sinema, sanayisinin devlet desteğiyle yürütüldüğü Hindistan'da 16 değişik dilde olmak üzere yılda toplam 700 film çekilir. Hint sinemasının uluslar arası düzeyde adından söz ettiren ünlü yönetmeni Satyacit Ray, filmlerinde köylülerin günlük yaşamını sevecen ve mizah dolu bir yaklaşımla görüntüler. En çok tanınan filmlerinden Pather Pançali öksüz bir çocuk ile annesinin öyküsüdür. Yine 2008 filmi olan Slumdog Millionaire Abd, İngiltere ve Hindistan yapımıdır. Bu ayrıntılar sadece adını duyurmaya başlayan ülke Hindistan örneği içindi.

Naçizhane cevap,
Hint sinemasi üç büyük stüdyo yerlesim bölgesiyle sizin sandiginiz gibi yerel bir sinema degildir. "Bollywood" : Bombay yada Mumbai "Kollywood"; Chenai yada colombo ve "bengal" Kalkutha yada Kolkota ile.

Orta hallice bir Hint filmi yaklasik 300'000'000 giris yapar. Bir Hint filminde yaklasik 6-7 Sarki vardir ya dans li ya romantik. Filmin ana müzIk temasinin disinda. Filmin is yapip yapmayacagi 2-3 hafta önce piyasaya sürülen film müziginden anlasilir. Bu filimler Eski sovyet ülkeleri, Afrikali ülkeleri Uzakdogu güney ve dogu akdeniz in disinda Güney amerika ve Okyanusyadaki adalarda da seyredilir. *Khayal Nayak" 1 milyar seyirci çekmistir. Bollywood oyuncularinin fan klubu en çok kitleyi olusturur. Ol sebebten Hollywood son yillarda Bollywood dan Yasch Chopra filme le ortak film çekmektedir. Tavsiyem "Devdas" 'i seyredin görün on lar için film müzigininj önemini. ve seyirci kapasitelerini.
fmbass
Hindistan örneğinde, bilinen Hollywood ve America gibi günümüz güçlü film sektörleriyle küçük bir karşılaştırma var aslında. Bu alıntının öncesinde belirli merkezlerden ayrıldığından bahsediyorum. Bunun yanında bu bilgi Hindistan'da filmlerin yerel olarak çok daha fazla seyredilmesi örneğidir. Burda büyük sinema ülkeleriyle bir karşılaştırma var. Bu açıdan baktığımızda bu örnek, Hint sinemasının dünya çapında baskın olmadığı ve gelişmekte olduğu ya da adını hala duyurmakta olduğu söylenebilir düşüncesini desteklemek amacıyla yapılan küçük bir alıntıdır. Naçizane cevabın için çok teşekkürler...
Asıl içeriğin sadece basit bir görünümüdür. Resimlendirilmiş tam halini görüntülemek için lütfen, buraya tıklayınız.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.