Maya takviminin 2012 yılında sona ermesi nedeniyle tüm dünyada bir fenomen haline gelen “2012’de kıyamet kopacak” iddiaları, ABD’nin seçkin uluslararası ilişkiler dergisi Foreign Policy’de de yer buldu. Dergi, dünyanın sonunu getirmesi muhtemel beş senaryoyu değerlendirdi...

1- Göktaşı
Uzmanlara göre büyük kütleli bir göktaşı, muazzam bir darbe etkisi yaratabilir. Tunguska olayını bu senaryoya örnek olarak gösteren dergi, bu kadar büyük çaplı göktaşlarının ancak her milyon yılda iki kere çarptığını belirtti. 1908’de gerçekleşen Tunguska olayında Hiroşima’da patlayan atom bombasından 1000 kat güçlü bir göktaşı patlaması yaşanmıştı.

2- İklim felaketi
Dünyanın sonuna dair en korkunç senaryolardan biri de, Uluslararası İklim Değişikliği Paneli’nde masaya yatırıldı. Buna göre yerkürenin bu yüzyılın sonuna dek 4-5 derece ısınmasıyla birlikte deniz seviyesi yarım metre kadar yükselecek, dünyanın en büyük şehirleri de dahil pek çok kıyı bölgesini sel basacak

3- Nükleer savaş
Dünyada 23 bini aşkın nükleer silah olduğuna dikkat çeken dergiye göre 1977 yılında ABD Savunma Bakanlığı, olası bir ABD-Sovyetler nükleer savaşı halinde maksimum 265 milyon kişinin öleceğini hesaplamıştı. Ancak o günden bu yana nükleer silahların azaltılması nedeniyle, muhtemel bir savaş durumunda bilançonun da azalacağı tahmini yanlış çıktı.

4- Salgın
Yüzyıllarca insanlığın korkulu rüyası olan veba, İspanyol gribi ve şimdi de patlak veren domuz gribi nedeniyle, bir salgının insanlığın sonu olması yönündeki endişeler güncelliğini koruyor.

5- Bilinmeyenler
Sayısız teori arasında harekete geçen yanardağların gezegenin iklimini değiştirmesi, bir yıldızdan yayılan gama ışınlarının atmosfere tehlikeli oranda radyasyon salması gibi doğa sebeplerin yanı sıra yeni teknolojilerin kontrolden çıkması gibi insan elinden kaynaklanan sebepler de yer alıyor.