]İskenderun Lisesi 1967 ve farklı kültürel bir etkinlik.

İskenderun Lisesi, belkide tarihinde hiçbir zaman 1966-67-68 li yıllar kadar, şehrin gündeminde olmamıştır.
Bu bir çok nedenle oluşmuştur.
• Köylerden şehirlere göç sonrası , çocukluğunu köylerde, gençlik yıllarını şehirlerde yaşayanlar , eğitimin avantajlarını, meslek sahibi olmanın kazançlarını görmüşler.

Kendilerinde olmayanın , hiç olmazsa çocuklarında olması için ellerinden geleni yapmışlardır.
Buna esas neden , köylerden ve şehir varoşlarından , Ağalar ve toprak zenginileri tarafından ,ikinci sınıf vatandaş tavrı görenler , onların bile saygıyla andığı büyük adamların, ülkenin , yürütme görevini yapan uygulayıcıları olarak görünen, eğitimli tabakaya ( Doktor,Hakim,Eczacı,Mühendis,Vali,Kaymakam,Subay) yakın olma yada emrinde çalışma fırsatı bulmuşlardır.
Bu yakınlık onların ,onlardan farklı olmadığını ,hatta onlardan fazlalıkları olduğu halde ,sadece Diplomanın ,rahat ve saltanatlı bir yaşam sağladığını görmüşler , İntikamcı bir hırsla ,daha önce devletin seçerek yatılı eğitim verdiği, her aileye nasip olmayan bu fırsatın , kendilerincede yapılabileceği şansını yakalamış ,çocuklarının hatta yakın akraba hatta eş, dost, konu komşu çocuklarının ,eğitim tamamlayıp ünvan sahibi olmaları için ,akla gelebilecek tüm fedakarlıkları yapmışlardır. Onların eğitimlerini paylaşmak istercesine , her konuda onları dinler ve tartışırlardı. Yakınında çalıştıkları yada yollarının kesiştiği yetkililerin ne imkanlar içinde yaşadıklarını ve ne yetkilere sahip olduklarını anlatırlardı..

Toplumda ki bu yaklaşım, cevapsız kalmamıştır. Bu dar gelirli ailelerden, semtlerden eğitimli gençler yetişmiş hatta çoğu toplumu menfaatını kendi menfaatlarından önde görmüş ve bilinen siyasi olaylar yaşanmıştır.

• Şahsiyetli yetişen Öğretmen tabakası ,eğitim verdiklerine uyguladığı disiplinli hayatı, kendi yaşam tarzındada uygulamıştır. Özellikle bayan öğretmenler ,tarzlarıyla ,hak ederek ,şehrin bilinen ve gençlere ilham veren bireyleri olmuşlardır.
• Yaşam giderlerinin çok ve yüksek olmaması yani bugün zorunlu harcamalardan olan cep telefonu,ulaşım ve yüksek dersane giderleri,okul giderleri ve aksesuar giderlerinin ,nerdeyse olmaması.. Arkadaş gurupları arasında paylaşımcılığı güçlendirmiş, kimin evine önce gidilirse orda yenilmiş, kimde varsa paylaşılarak giyilmiş ve harcanmıştır.Bugün bunun ne olduğunun anlatılması bile imkansızdır..

O günde , eğitim yılının sonuna yaklaşılan günlerden biriydi, Lise nin İnönü İlkokuluna bakan köşesinde yeni yapılan, üstü açık yeni yazlık salonunda, bir etkinlik vardı ama ne olduğunu kimse anlamamıştı.. Yaz aylarına yeni girilen bu açık gökyüzü altında ,ılık günde lisenin ana kapıları sonuna kadar açılmış ve yerler yıkanıp pırıl pırıl aydınlatılmıştı.. Gece hayatı hareketli şehirde ,Pavyonlar ve mahalle düğünleri haricinde , Tüm Sinamalardaki ,tüm filimleri seyredenlerin , gideceği başka yer kalmamıştı.. Akşam sahil turlarıda tamamlanmış artık oyalanacak yer aranıyordu.. Lise nin bilinmeyen etkinliği ,böyle bir güne ilaç gibi gelmişti..
Müdür Necmettin Melek , devamlı , takım ceketini iliklemeden bir eliyle saygı gösterisinde bulunuyormuş gibi tutarak , kapı önüne geliyor ve sıkıntılı bakışlarla ,öğrenciler , mahallelerden her yaşta aylaklar ve esnaf çıraklarından oluşan , kapı önündeki bu meraklı kalabalığı süzüp tekrar tekrar , gidip geliyordu.. İçerdeki ufak süs havuzunun etrafındaki yürüme yollarında gec e daveti giyimli , saçları yapılmış makyajlı , her yaştan bayanlar guruplar halinde konuşuyordu.. Okulun diğer alımlı bayan hocaları ve Müdürün hanımı , Müd.Yardımcısı Yegane Hanım , devamlı koşuşturuyordu..
Bilinen ve Misafir davetliler gelip içeri girdikten sonra , kalabalık artık girme vakti olduğuna kestirmişcesine , kapıya yürüdüğünde , içerden gelen emirle ,ana büyük kapılar kapatıldı. En son gelecek ve onlar gelince başlayacak etkinlik için ,küçük kapı açık bırakıldı. Dışardakiler kapıya yüklenince , hademeler in kızgın sesleri yükseldi. Felsefe Hocası Seda Parmaksız ,devamlı giydiği ,ceket , etek takım elbisesi ve yeni yapılmış makyajlı haliyle kapıya gelip , dışarıyı süzdü..
--Bunlar niye gelmiş bundan anlamazlarki boş yere bekliyorlar..! dedi ve kayboldu . Arkadaşımız Uzun boylu Şükrüye işaret etmiş ve çağırmış olmalıki, Şükrü içerden geldi ve bizlerden bir kaç kişiyi , öncelikle İhsan Turşu yu sessizce kenara ,çekti. Onu takip ederek bizde dört kişi içeri girdik ve havuzun yanındaki bantlara oturduk. Etrafızda dolaşan süslü genç bayanları izlerken verilen ikramlarla gevşemiştik .
Az sonra Seda Hanım geldi ve ayağa kalktık.
---Bir kaç Anarşist ,ne olduğunu bilmeden içeri girmeye çalışıyor , onları önleyeceksiniz..dedi. Gazetelerden ve Radyo konuşmalarından çok kötü anlamı olan bu Anarşizmin , dışardaki gibi garibanlarında olabileceğini anlayınca çok şaşırdım...!
Duvarlardan atlayan vede kendi arkadaşlarımızıda zorla içeriye aldığımız la oluşan kalabalık arka tarafları oturarak yada ayakta ,hınca hınç doldurdu..
Ne yazıkki bu kalabalık ,etkinliğin başlaması ile birlikte on dakika içinde , bizler dahil kaçarcasına uzaklaştı. Sn Necmettin Melek in Kemanı eşliğinde , bir Doktorun lise talebesi kızı , Arya denemesi yapıyordu.
Son gördüğüm ,kaçarak giden Anarşistlerden sonra , arkaları tamamen boşalan salona Sn Seda Parmaksızın şaşkın bakışları idi... Manasız gıcırdayan Keman ve detone bir yaygara için meşhur bir fıkradan alıntı yaptım ve kendi kendime..
---- Lise ,Lise oldu olalı böyle eziyet görmedi ..dedim.

[/size]