Yardım - FORUMDA ARAMA - Üyeler - Takvim
Tam Forum Görünümü: Belen'den Fotoğraflar, seri-2 (40 adet)
iskenderunforum > İSKENDERUN FORUM > iskenderundan resimleri, videolar, beldeleri, köyleri, mahalleleri, caddeleri, yakın ilçeleri, genel hatay tanıtımı > BELEN FORUM (tanıtımları, resimler, sorunları)
iso's

kaymakamlık binası ve kervansaray

belen lisesi altındaki yoldan

belediye düğün salonundan şehre bakış

belen lisesi ve kurtoğlu restoran

kurtoğlu restoran

tarihi yapılar

tarihi yapılar

şevket çalışkan iöo

şevket çalışkan iöo

------------devamı var !
metal 722 ahmet
smile.gif smile.gif smile.gif
QUOTE(iso's @ 19-05-2007, 18:10 ) *
------------devamı var !

Sevgili kardeşim beni tekrar eskilere götürdünüz,Eski yapıların olduğu yerlerde çok oyun oynamıştım,hatta Belen öğretmen evi lokalinin orada setten aşşağıya düşüp kafamı yarmıştım,kervansarayı hatırladım ozamanlar orada gece klubü gibi bir yer vardı.Birde şehitliğin üst tarafında boğaz gibi bir yer vardı orada iskenderunun sayılı zenginlerinin evleri vardı duruyorlarmı eski sarımazı yolu üzerinde yeni resimlerinizi bekliyorum umarrım sizi yormuyorumdur,kal sağlıcakla
iso's
evet abi şehitliğe giderken oradaki evler hala duruyor..ve aşağıya şehitliğin de olduğu fotoğraflardan ekliyorum...selamlar smile.gif
_____
dikkat çeken yapılar; şehitler abidesi,tarihi evler,,kanuni sultan süleyman camii,abdurrahman gazi türbesi,atatürk iöo(eski belen ilkokulu), çarşı

iso's
1 nolu fotoğraftaki kervansaray ve diğer resimlerde göreceğiniz kanuni sultan süleyman camii yapıları hakkında:
Kervansarayın ilk yapım yılı, hicri 957 (m.s 1550) tarihini taşıyan bir kitabesi vardır. Bu kitabe , bugün kısmen okunamaz durumda. Okunabilen kısmı, bugünkü Türkçe ile şöyledir:

Büyük Sultan(kanuni) Yüce Hakan Allah’ın yeryüzündeki vekili Sultan Selim Han oğlu Sultan Süleyman Han , Allah mülkünü daim etsin… yüce Şaban ayının 957 (1150/1551) ‘de …………..”

Kanuni Sultan Süleyman, Kayseri,nin Develi İlçesinden seçme Oğuzlu 65 Yörük ailesini getirerek ilk mecburi iskan devlet eliyle gerçekleştirdi. İskanla birlikte, yaşanan yüzyılların dört yıldızlı otellerin işlevini gören Kervansaray (Han) inşa edildi. Hemen karşısına cami, hamam ve aynı sırada elli adet dükkan yapıldı.

Geçtiğimiz yıllarda bir bölümü sağlam olmasına rağmen Belen'den geçen insanların bu ata yadigarı mekanda konaklayarak, burada nargile yudumladıkları, künefe yadikleri ve serin bir mekanda dinlendikleri serinlikte çay içtikleri bu mekan 1-2 sene önce büyük çapta restorasyon yapılmıştır..
yararlanıla kaynakça;wikipedia, belen belediyesi sitesi
metal 722 ahmet
QUOTE(iso's @ 20-05-2007, 02:54 ) *
1 nolu fotoğraftaki kervansaray ve diğer resimlerde göreceğiniz kanuni sultan süleyman camii yapıları hakkında:
Kervansarayın ilk yapım yılı, hicri 957 (m.s 1550) tarihini taşıyan bir kitabesi vardır. Bu kitabe , bugün kısmen okunamaz durumda. Okunabilen kısmı, bugünkü Türkçe ile şöyledir:

Büyük Sultan(kanuni) Yüce Hakan Allah’ın yeryüzündeki vekili Sultan Selim Han oğlu Sultan Süleyman Han , Allah mülkünü daim etsin… yüce Şaban ayının 957 (1150/1551) ‘de …………..”

Kanuni Sultan Süleyman, Kayseri,nin Develi İlçesinden seçme Oğuzlu 65 Yörük ailesini getirerek ilk mecburi iskan devlet eliyle gerçekleştirdi. İskanla birlikte, yaşanan yüzyılların dört yıldızlı otellerin işlevini gören Kervansaray (Han) inşa edildi. Hemen karşısına cami, hamam ve aynı sırada elli adet dükkan yapıldı.

Geçtiğimiz yıllarda bir bölümü sağlam olmasına rağmen Belen'den geçen insanların bu ata yadigarı mekanda konaklayarak, burada nargile yudumladıkları, künefe yadikleri ve serin bir mekanda dinlendikleri serinlikte çay içtikleri bu mekan 1-2 sene önce büyük çapta restorasyon yapılmıştır..
yararlanıla kaynakça;wikipedia, belen belediyesi sitesi
Kıymetli kardeşim 2.ci bölüm resimlerini izledim hepsi çok güzel ellerine sağlık,resimleri görünce hep o günler aklıma geliyor,Bilhassa cami ve çevresindeki eski dükkanlar,caminin hemen ilerisinde bir fırın vardı duruyormu mis gibi HALEBİ ekmeği çıkardı,şimdilerde varmı bilemiyorum .Şimdi aklıma geldi gene yazın belendeyiz o zamanlar yeni yol yok eski yol şehitliğin önünden geçen antakya yolu o kadar geniş değil o senelerde hatırlayamadığım bir olaydan dolayı suriye sınırına mı yoksa askeri tatbikatamı uzun bir askeri konvoy o dar yolda sıkışıp kalmışlardı bizde mahalledeki arkadaşlarla beraber asker abilerimizin mataralarına su doldurup duruyorduk hatta helali hoş olsun o kadar susuz kalmışlarki asker abilerimiz kana kana ATİK yayla sularından içmişlerdi çeşmelerden sular öyle bir akıyorki üstelik buz gibi, birde biz arkadaşlarla belende tatlı satardık elimizde tepsiler içinde halka tatlı(MÜŞEBBEK)satar harçlığımızı çıkartırdık,camiye gelmeden asmalı birde kahve vardı ozamanın tek kahvesi hafta sonları babalarımız amcalarımız hepsi doluşurlardı hey gidi günler kal sağlıcakla smile.gif
mehmet göden
QUOTE(metal 722 ahmet @ 20-05-2007, 14:49 ) *
Kıymetli kardeşim 2.ci bölüm resimlerini izledim hepsi çok güzel ellerine sağlık,resimleri görünce hep o günler aklıma geliyor,Bilhassa cami ve çevresindeki eski dükkanlar,caminin hemen ilerisinde bir fırın vardı duruyormu mis gibi HALEBİ ekmeği çıkardı,şimdilerde varmı bilemiyorum .Şimdi aklıma geldi gene yazın belendeyiz o zamanlar yeni yol yok eski yol şehitliğin önünden geçen antakya yolu o kadar geniş değil o senelerde hatırlayamadığım bir olaydan dolayı suriye sınırına mı yoksa askeri tatbikatamı uzun bir askeri konvoy o dar yolda sıkışıp kalmışlardı bizde mahalledeki arkadaşlarla beraber asker abilerimizin mataralarına su doldurup duruyorduk hatta helali hoş olsun o kadar susuz kalmışlarki asker abilerimiz kana kana ATİK yayla sularından içmişlerdi çeşmelerden sular öyle bir akıyorki üstelik buz gibi, birde biz arkadaşlarla belende tatlı satardık elimizde tepsiler içinde halka tatlı(MÜŞEBBEK)satar harçlığımızı çıkartırdık,camiye gelmeden asmalı birde kahve vardı ozamanın tek kahvesi hafta sonları babalarımız amcalarımız hepsi doluşurlardı hey gidi günler kal sağlıcakla smile.gif

Sevgili arkadasim memleketin özlemini giderdin sagolasin.Eger yolunuzn düserse gedikdeyim beklerim.Saygilar
beyazelma
Kardesim eline sağlık güzel çekim yapmışsın. harika görüntüler..

ARABA İLE BELENDEN İSKENDERUNA BİR YOLCULUK YAPALIM...

metal 722 ahmet
QUOTE(mehmet göden @ 20-05-2007, 18:19 ) *
Sevgili arkadasim memleketin özlemini giderdin sagolasin.Eger yolunuzn düserse gedikdeyim beklerim.Saygilar

Sevgili arkadaşım kısmet olursa inşallah, çocukken koşup oynadığım ,suyunu içtiğim,tozunu yuttuğum yerleri görünce insan bir başka oluyor,birde benim gibi 25 sene gibi uzakta olunca , kal sağlıcakla smile.gif

QUOTE(beyazelma @ 20-05-2007, 19:28 ) *
Kardesim eline sağlık güzel çekim yapmışsın. harika görüntüler..

ARABA İLE BELENDEN İSKENDERUNA BİR YOLCULUK YAPALIM...

Sizin çekmiş olduğunuz resimlerde harika yanılmıyorsam Deniz Er eğitim alayının oralar olmalı sayğılarımla smile.gif
iso's
değerli ahmet abi, fırın, üst tarafta değil de alt yolda var eski fırınlar ve halebi ekmeği yakın zamana kadar hala çıkıyordu...tatlı satma geleneği de bozulmadan devam ediyor. Özellikle yaz aylarında okullar tatile girdikten sonra her çocuk eline tepsiyi aldığı gibi tatlı satar smile.gif ....
beyazelma kardeş, seninde araba ile çektiğin fotoğraflar güzel...sarımazı petrol civarı, sarayburnu ve daha aşağıda iskenderun'a inerken kampüsün altı(şahin tepesi be şekere'ye bakış) smile.gif
beyazelma
dün kırıkhandan gelirken çekmiştim. baktım sen belen fotoları eklemişsin. bende dedim devamı olsun iskenderunumuza dogru gidelim.
bir kaç kare araba ile ayrıca sıcakların oldugu bir vakitti pek resim çekmeye müsait degildi ama yinede çektim...
tatlı_kız
emegine saglık hemserim gercekten güzel yer
sympatheticman

güzel paylasım
Hactor
BEN BELENLİ OLARAK UTANIYORUM BENİM YAPMAM GEREKİRKEN KOMŞU İLDEN BİRİ YAPIYOR ELLERİNE SAĞLIK
Asıl içeriğin sadece basit bir görünümüdür. Resimlendirilmiş tam halini görüntülemek için lütfen, buraya tıklayınız.
Invision Power Board © 2001-2018 Invision Power Services, Inc.