Yardım - FORUMDA ARAMA - Üyeler - Takvim
Tam Forum Görünümü: Belen
İSKENDERUNFORUM > İSKENDERUN FORUM > iskenderundan resimleri, videolar, beldeleri, köyleri, mahalleleri, caddeleri, yakın ilçeleri, genel hatay tanıtımı > BELEN FORUM (tanıtımları, resimler, sorunları)
metal 722 ahmet
70 SENELERDE OKUL TATİL OLDUMU AİLECEK GELİNİRDİ BELENE,SERİN HAVASI BİR NEBZEDE İSKENDERUNUN O SICAK HAVASINI UNUTTURUYORDU.O ZAMANLAR BELENDE BUZDOLABINA İHTİYAÇ YOKTU,SERİN BUZ GİBİ HAVASI TEL DOLABINDAKİ YİYECEKLERİ BUZ DOLABI GİBİ KORURDU. OZAMANLAR NUFUS AZ OLDUĞU İÇİN HERKES HEMEN HEMEN BİRBİRİNİ TANIRDI.BİZLER YAZDAN YAZA GELSEK BİLE ,İSKENDERUNDAN BELENE ÜÇ DÖRT TANE OTOBÜS ÇALIŞIRDI,EN MEŞHURLARI PİNPİN ALİ, BOYNUEĞRİ VE SEMERCİ AMCA HELE PİN PİN ALİNİN ARABASININ ÜZERİNDE HOPARLÖR VARDI,SARIMAZIDAN BELENE DOĞRU GELMEYE BAŞLAYINCA O ZAMANLAR 45 LİK PLAKLAR VARDI , BARIŞ MANÇONUN DAĞLAR DAĞLARI VEYA İŞTE HENDEK İŞTE DEVE ŞARKISINI KOYAR BİZDE ONUN BELENE GELDİĞİNİ ANLARDIK.ÇARŞIDA BIYIKLI AMCANIN NEFİS HALEBİ EKMEĞİNİ FIRINDAN ELİNDE UZUN BİR TAHTA UCUNDA BİR ÇİVİ ÇIKARIŞINI İZLERDİK.CUMATRESİ PAZAR GÜNLERİ ŞİMDİ DURUYORMU BİLMİYORUM ŞEHİTLİK VARDI ESKİ YOL ÜZERİNDE ORAYA GİDİLİR ÇAY İÇİLİRDİ,HAFTA İÇİNDE KURDOĞLU KEBAP SALONUNUN KARŞISINDA MANAV İSMET ABİ VARDI ONA YARDIM EDERDİK YAZIN ORAYA GELEN BİZ ÇOCUKLAR.BAHÇEYE GİDEN AMCALAR VE TEYZELER O ZAMANLAR KATIRLAR VARDI ONLARIN ÜZERİNDEKİ KÜFELERE BİZLERİDE BİNDİRİRLER SAĞA SOLA YATA KALKA BAHÇELERE GİDERDİK.EN ÇOK BUNDAN KEYİF ALIRDIK.ŞİMDİ BAKIYORUMDA ÇOK DEĞİŞMİŞ ACABA DİYORUM YİNE SULARI GÜRÜL GÜRÜL AKAN ÇEŞMELERİ DURUYORMU SAYĞILARIMLA
iso's
metal 722 ahmet bey veya abi diyeyim size, o yıllara ait beleni çok güzel akıcı bir dille anlatmışsınız yüreğinize sağlık, bahsettiğiniz şehitlik abidesi ..evet hala duruyor. orada çam ağaçlarının gölgesinde hala çay sefası yapılıyor muhteşem manzarasıyla...yalnız suları akan çeşme konusunda ne yazıkki olumlu gelişmeler olmadı 3-4 sene öncesine kadar belenin suyu deyim yerindeyse dillere destan, şiirlere konuydu, ama artık içme suyu pek iyi değil bu aralar yeniden getirileceği söyleniyor ama doğruluk payını bilmiyorum..birde o yıllarda ordamıydınız bilmiyorum 90 yılların başlarında hacı amca vardı murat 124 taksici, meşhur bir havalı kornası vardı mutlaka o kornanın sesini duymadığım gün neredeyse yoktu smile.gif gurbete saygı selam
metal 722 ahmet
ALINTI(iso's @ 28-04-2007, 02:57 ) *

metal 722 ahmet bey veya abi diyeyim size, o yıllara ait beleni çok güzel akıcı bir dille anlatmışsınız yüreğinize sağlık, bahsettiğiniz şehitlik abidesi ..evet hala duruyor. orada çam ağaçlarının gölgesinde hala çay sefası yapılıyor muhteşem manzarasıyla...yalnız suları akan çeşme konusunda ne yazıkki olumlu gelişmeler olmadı 3-4 sene öncesine kadar belenin suyu deyim yerindeyse dillere destan, şiirlere konuydu, ama artık içme suyu pek iyi değil bu aralar yeniden getirileceği söyleniyor ama doğruluk payını bilmiyorum..birde o yıllarda ordamıydınız bilmiyorum 90 yılların başlarında hacı amca vardı murat 124 taksici, meşhur bir havalı kornası vardı mutlaka o kornanın sesini duymadığım gün neredeyse yoktu smile.gif gurbete saygı selam

Sevgili kardeşim mesajınızı aldım cevap vardiğiniz için teşekkür ederim.Ben 1979 senesinden beri istanbuldayım,yaşım 47 sizin bahsetmiş olduğunuz Hacı amcayı anımsayamadım,ama bu amca yazmış olduğum şoför abilerimizi muhakkak tanır.Su durumuna üzüldüm,inşallah düzelir.bir anımı anlatayım şimdi aklıma geldi,yol yeni yapılmıştı o aralar kamyon kamyon antakyaya karpuz gidiyor,biliyorsunuz yol rampa tekrar eski kamyonlar belene gelince bayılıyor zorlanıyorlar,arkadaşlardan bir kaçı hemen yola atlıyor hop kamyonun tepesine ne kadar karpuz atabilirse şoför amcalar bizlemi uğraşsın kamyonuylamı ne günlerdi onlar şimdi gülüp geçiyorum,benim çocuğum yapsa her halde kızardım.
tekrar yazışmak üzere hoşça kalın smile.gif
iso's
ben teşekkür ederim o güzel günlere götürdüğünüz için, kamyon dedinizde 1990'dan sonraki yıllarda, genelde kömür taşıyan çok eski müzelik mavi renkli bir kamyon vardı, hurda yığını resmen dökülüyo ama araziye geldimi banamısın demezdi..ismini Horhor koymuştuk laugh.gif ,her gördüğümüzde kahkahaya boğulurduk şoförüde matrak bir amcaydı zaten..üstelik o kamyona binmişliğim dahi var smile.gif saygılar...
cpcengiz
selamun aleyküm bahsettiğiniz adamların hepsini tanırım çoğu öldü, boynueğri ismet(emmi) hacı oldu, murat 124 lü hacıda lakabı bıyık hacı oda rahmetli oldu torunu yapıyor şimdi o işi, karpuz çalanların en meşhuruda arap(mehmet abi) sizin akranınız, yine belende kahvenin yanında ki wc de duruyor davul zurna kaset satar. katırlar yerini motorsiklet ve pikaplara bıraktı ahmet abi berberlerden kimi tanırsın
misafir
[
[/quote]
PlAYa_sTyYlZz_Boys
QUOTE(misafir @ 20-09-2008 - 21:04 ) *
[

ben dahaa 18 yasındayım belende yasıyorum sizin anlatııklarınızı düşündümde eskiden ne güzelmiş belen şimdi ise öyle deil mellow.gif
gizem
QUOTE(cpcengiz @ 22-12-2007 - 20:14 ) *
selamun aleyküm bahsettiğiniz adamların hepsini tanırım çoğu öldü, boynueğri ismet(emmi) hacı oldu, murat 124 lü hacıda lakabı bıyık hacı oda rahmetli oldu torunu yapıyor şimdi o işi, karpuz çalanların en meşhuruda arap(mehmet abi) sizin akranınız, yine belende kahvenin yanında ki wc de duruyor davul zurna kaset satar. katırlar yerini motorsiklet ve pikaplara bıraktı ahmet abi berberlerden kimi tanırsın

gizem
ismet amcayı tanırım ama öldügünü yeni duydum. ben belende oturuyorum.önce sadece yazın kalmak için taşınmıştık belene sonra havası suyu sakinligi tertemiz havası bagladı bizi belene. şuan tam 6senedir belendeyiz. artık ne suyun eski tadi var nede havasının eski sakinligide kalmadı kirlettiler belenimizi saat 8 den sonra akşamları kimse evden cıkamaz oldu ancak cesaretiniz varsa o saatlerde sakinken bulursunuz beleni. ve o saatlerde abidenin üstündeki kayalıga cıkıp sag tarafında iskenderunu sol tarafında beleni önünüzdede güzel yaylayı izlemenizi tavsiye ederim.
Asıl içeriğin sadece basit bir görünümüdür. Resimlendirilmiş tam halini görüntülemek için lütfen, buraya tıklayınız.
Invision Power Board © 2001-2018 Invision Power Services, Inc.