Yardım - FORUMDA ARAMA - Üyeler - Takvim
Tam Forum Görünümü: Yemeklerini, mekanını çok beğendiğiniz yemek yerleri hangileri?
iskenderunforum > İSKENDERUN FORUM > iskenderun Mekanlar, Cafeler, Yemek yerleri, Barlar...Gece hayatı..
hkn
iskenderunda balık yemek istiyorsanız kesinlikle şirinyer restaurant ta yemelisiniz..deniz ürünleri üzrerine bir numara.ayrıca kalamar ve karides burada ayrı bir lezzet...atatürk bulvarında ki saray lokantasını da unutmamak gerekir...kırmızı et ve tavuk için en iyi seçim karaağaç restaurant tır bence...
kardelen
kanatlı dönerin yerini kimse tutamaz,dönere ekmek içi ekliyor galiba

şirinyere alternatif arsuz da balık restaurantı var
garoja
piknik kebabı kesinlikle tavsiye ederim
aragorn
İskenderun başlı başına bir ziyafet şehridir.hele de işin içinde balık olunca.deniz ürünlerin de türkiye de ilk 9 şehir arasında iskenderun da bulunuyor.Ben kıbrısta yaşıyorum ama kopmadım daha o lezzetten.Arıyoruz her yerde iskenderunu.
İskenderunun bir yerinde değil bence heryerinde balık yenir.
TaZBoY86
tam üc yıl oldu görmeyeli ama cöplük lakaplı limanın orada kusbası yapan bir yer var ki anlatamam hem cok kebab isteyen belene kurtogluna gitsin tavsiye ederim haaaa birde efes döner var okuldan kacıp giderdik ne güzel yapardı ama
metal 722 ahmet
QUOTE(forum @ Sal,07 Kas 2006, 16:28:31 ) *
Yemeklerini , mekanını çok beğendiğiniz restaurantlar hangileri?
Sizce en iyi balık yemekleri nerelerde yenir?
Arkadaşınızı yemeğe götürdüğünüzde ilk aklınıza gelen yer neresi? O yeri tercih nedenleriniz?Tercih ettiğiniz yerlerdeki yemeklerinde ,hizmetlerinde , mekanın manzarasında çok farklı bulduğunuz neler var?

Değerli arkadaşlarım ben 26 senedir iskenderundan uzağım,istanbulda yaşıyorum.Yemek deyince bizim aklımıza önce kebap geliyor 70 senelerde oradayken bizim ailemizin favori kebap salonu BAHAR kebap salonuydu .Eski balıkhanenin oradaydı şimdi duruyormu bilmiyorum.birde bizim zamanımızın ulaşılmazı MEMO restaurant vardı , çocukken babam birdefa götürebilme şansına sahip oldum.Ayaklarım titremiştio zamanlar böyle salonlar yoktu,daha ziyade ufak dükkanlar vardı,birde unutuyordum meşhur ciğer kebebı yapan KEMAL AKKUŞ vardı yaşıyorsa allah selamet versin yaptığı ciğer kebabları hala gözümüzün önünde ,humus yapan dükkanlar vardı şimdi kaldımı acaba ? eğrisiyle doğrusuyla o zamanların yemek kültürü bir başkaydı.Çocukken her çarşıya çıkışımızda babama muhakkak kebab yemek için BAHAR a yada onun karşısındaki KERİM amcanın nefis kebebını yemeden eve dönmüyordum.iskenderun sporun şaşaalı döneminde maça giderken stadın etrafındaki seyyar kebabçıların yaptığı dürüm değme restaurantların yemeklerinden daha iyi idi.Ben biraz nostalji yaptım tabi zamanla her şey değişmiştir.bu değişiklikleri benimle paylaşırsanız sevinirim .Şimdiden teşekkürederim.
samisevincli
QUOTE(metal 722 ahmet @ Çrş,27 Ara 2006, 18:17:11 ) *
Değerli arkadaşlarım ben 26 senedir iskenderundan uzağım,istanbulda yaşıyorum.Yemek deyince bizim aklımıza önce kebap geliyor 70 senelerde oradayken bizim ailemizin favori kebap salonu BAHAR kebap salonuydu .Eski balıkhanenin oradaydı şimdi duruyormu bilmiyorum.birde bizim zamanımızın ulaşılmazı MEMO restaurant vardı , çocukken babam birdefa götürebilme şansına sahip oldum.Ayaklarım titremiştio zamanlar böyle salonlar yoktu,daha ziyade ufak dükkanlar vardı,birde unutuyordum meşhur ciğer kebebı yapan KEMAL AKKUŞ vardı yaşıyorsa allah selamet versin yaptığı ciğer kebabları hala gözümüzün önünde ,humus yapan dükkanlar vardı şimdi kaldımı acaba ? eğrisiyle doğrusuyla o zamanların yemek kültürü bir başkaydı.Çocukken her çarşıya çıkışımızda babama muhakkak kebab yemek için BAHAR a yada onun karşısındaki KERİM amcanın nefis kebebını yemeden eve dönmüyordum.iskenderun sporun şaşaalı döneminde maça giderken stadın etrafındaki seyyar kebabçıların yaptığı dürüm değme restaurantların yemeklerinden daha iyi idi.Ben biraz nostalji yaptım tabi zamanla her şey değişmiştir.bu değişiklikleri benimle paylaşırsanız sevinirim .Şimdiden teşekkürederim.

Sayın Ahmet bey'ciğim ben de tahminen sizin yaşlardayım sizin anlattığınız o eski iskenderun'u ben de çok iyi hayal ediyorum. ve halen iskenderun'da yaşamaktayım ve emekli bankacıyım.sizin anlattığınız gibi bahar kebap salonu halen duruyor ama üzülerek söylüyorum ilk bahar kebap salonunu çalıştıran ve leziz kaplarını yediğimiz SÜLEYMAN BEKFELAVİ rahmetli oldu.Rahmetli olalı yıllar oldu.Şimdi Samandağlı bir vatandaşımız yine aynı ad altında kebapçı dükkanını çalıştırıyor.Tabi ki o lezzetli kebabı verebilmesimümkün değil.Benim işyerimin karşısında BAHAR kebap salonu her gün karşımda görüyorum.Etrafındaki humusçular hepsi şehir planı gereği yıkıldı.Biliyorsunuz oralar harabe idi.Belediye hepsini istimlak ederek şehir planı gereği düzenleme yaptı.Ama Bahar kebap salonu olduğu gibi restore edilmiş vaziyette duruyor.Hatırlarsanız humusçu BEHZAT usta vardı (meşhur humuslarını yediğimiz) o da bahar kebap salonunun yirmi metre yakınına taşınmış orada faaliyetlerini sürdürüyor.Memo Restorana gelince o da antakya yolu üzerinde sahibi MEHMET MEMO benim çok yakın değerli bir abimiz,MEMO RESTORANT ve düğün salonu olarak ikinci bir yeri açtı(açalı yıllar oldu tabi)sahildeki restorant yeri saray lokantası adı altında çalışıyor.Birde MEHMET MEMO bey Arsuz yolu üzerinde nezih sahile yakın bir Restorant yeni açtı .Orayı da herkese tavsiye edebilirim.
Güzelim İskenderun'daki seyyar kebapçılar halen mevcut bulunmakta çok inanın çok leziz kebaplar yapmaktalar.hem ucuz hem leziz halen ben o leziz kebapları şehir içinde yemekteyim.
İskenderun'umuz 26 yıl öncesinden bu güne kadar çok değişime uğradı sağolsun Belediye başkanımız şehrimizi güzelleştirmek için elinden gelen her şeyi yapıyor ve yapmaya devam ediyor.Sahilimiz fevkalade çok güzel oldu.Esasında şehrimiz Turizm bölgesi olması gerekmektedir.
Sayın Ahmet'beyciğim sitemizden İskenderun'umuzun resimlerini ve VİDEO görüntülerini yeni haliyle görebilirsiniz.
Umarım yeterince sizi bilgilendirmiş oldum.Saygılarımı sunuyorum.
dentali
QUOTE(samisevincli @ Prş,28 Ara 2006, 11:17:32 ) *
............................
Güzelim İskenderun'daki seyyar kebapçılar halen mevcut bulunmakta çok inanın çok leziz kebaplar yapmaktalar.hem ucuz hem leziz halen ben o leziz kebapları şehir içinde yemekteyim.
İskenderun'umuz 26 yıl öncesinden bu güne kadar çok değişime uğradı sağolsun Belediye başkanımız şehrimizi güzelleştirmek için elinden gelen her şeyi yapıyor ve yapmaya devam ediyor.Sahilimiz fevkalade çok güzel oldu.Esasında şehrimiz Turizm bölgesi olması gerekmektedir.
Sayın Ahmet'beyciğim sitemizden İskenderun'umuzun resimlerini ve VİDEO görüntülerini yeni haliyle görebilirsiniz..

Ahh Sami bey,
Hayal dünyasında yaşıyorsunuz bence...
halen seyyar kebapçılar mı mevcut?
Yok Sami bey nerdeler?
birisini söyleseniz de eski günlerimi yad etmek için gitsem , bir dürüm yesem tabureye oturarak ya da ayakta..

Seyyar satıcılar , şehire ayrı bir hareketlilik katarlar....
Çoğu caddeler üzerinde bulunan seyyar satıcılar sayesinde hareketlidir. İnsanlar seyyar satıcıyı bilerek o caddede yürüyüşe giderler.... yolda yürürken seyyar satıcıdan bir şalgam suyu içmek, aşırı sıcak havalarda bicibici yemek, buzlu limonlu dondurma yemek çok ayrı bir keyiftir... Şehri şehir yapan unsurlandandır seyyar satıcılar...
Bunları tamamen kökten silmek yerine,
çeşitli kurallarla belediye kontrolü altına alınabilirlerdi.. Bu şekilde başıboşluktan kaynaklanabilecek çirkinliğin önüne geçilebilirdi..
Ben özledim Sami bey sahilde yürürken şalgam suyumu içmeyi, ya da dürüm kebabımı yemeyi...
Bu tür şeyler turistleri de çeker.. Turistlerin temiz caddeler , üzerinde hiç bir nesneyi barındırmayan kaldırımlar umurunda değil.... Bir kaldırımda bulunan bir seyyar satıcıdan içeceği bir sahlep turistin o şehirde unutmayacağı bir anısının oluşmasına neden olabilir. geçen Adanaya gittiğimde baraj yolunda bulunan seyyar bir sahlepçiden içtmiştim .. O seyyar satıcıdan içtiğim sahlep sayesinde baraj yolu caddesi , çevresi , manzarası hala aklımda.. Seyyar satıcının sıcak misafirperver yaklaşımı, o bölgeyi tanıtması, sahleple ilgili en ince ayrıntıları söylemesi.. Tüm bunlar şehrin kafamda güzelleşmesini sağladı....
Misafir
QUOTE(aragorn @ 23-11-2006, 22:42 ) *
İskenderun başlı başına bir ziyafet şehridir.hele de işin içinde balık olunca.deniz ürünlerin de türkiye de ilk 9 şehir arasında iskenderun da bulunuyor.Ben kıbrısta yaşıyorum ama kopmadım daha o lezzetten.Arıyoruz her yerde iskenderunu.
İskenderunun bir yerinde değil bence heryerinde balık yenir.

[size=7][color=#FF0000][i]

ben cede size biryer önerririmsahilde balılçı barınagının yanın da iskele cafe var şindi ne alaka diyergibi dediğinizi duyar gibiyim ama nefiz çupra ,levrek ızgara yapıyorlar aynızamanda işletmecisin abisisnin de iskenderunun en büyük balıkçı gırgır ve tirol ları olması iskenderun migros gibi kaliteden ödün vermiyen zincir markettin de balık reyonlarının işletmeşisi olması en taze balıgı satması için sizce iyi neden değilmi
sezer

oncelikle sunu belirteyim.. tarafımdan bizzat denediğim yerleri yavas yavas yazmaya calısacağim..

1. cisi şirinyer...gayet hos bir ortamı olmakla birlikte nezih bir ortam sunuyor.. ailelerinizle birlikte sohbet de edip bir seyler( rakı.. sarap....) içebileceginiz bir yer.. sıcak bir ortamı var.. hele ki yazın deniz karsısında ozellikle gun batımında arkadaşınızla birlikte guzel zaman gecirebilirsiniz.

2.şirinyerin biraz ilerisinde saray restaurant.. burada deniz urunleri bulunmamaktadır. fakat mezeler gayet iyi.. fiyat bakımındana da şirinyer ile aynı sayılır.. burası da yine aile ile gidilebilecek bir yer olusturmakta.

3.cusu. kucuk kervan belediyenin hemen arkasında bulunuan bu yer.. içkisiz olmakla birlikte en onemli ozelliği( en azından benim begendiğim..) mutfagının müşterilerce gezilebilmesi.. kontrol edilebilmesi... yemekleri de lezzetlidir ayrıca.. yogunlukla kabap urunleri mevcuttur.
4.cusu.. kurtoglu restaurant; belen de bulunan bu işletme, farklı bir yerde olması bakımından bir secenek olusturabilir. pek aaliz edemedim dogrusu bir iki defa gidersem daha iyi bilgilendirebilirim sanırım.

daha ilerki zamanlarda diğer alternatifleri de deneyip sizlere ulaştıracağım.
free_young87
SEVGİLİ OKURLAR BEN SİZE İSKENDERUNUN BİR NUMARALI RESTORANTI OLAN ŞİRİNYER RESTORANTTAN BAHSETMEK İSTİYORUM.DENİZE SIFIR YAZLIĞI İLE GÖZLER HİTAP EDEN BİR GÜN BATIMI,MÜKEMMEL BALIKLARI,MEZELERİ VE İZGARA ÇEŞİTLERİYLE KALİTELİ DİSİPLİNLİ MÜŞTERİSİNE DEĞER VEREN PERSONELİYLE TAM GAZ YOLUNA DEVAM ETMEKTEDİR.EN BÜYÜK İLGİ ÇEKİCİ ÖZELLİĞİ ARASİNDA YER ALAN BATIK GEMİNİN MANZARA BAKIMINDAN ROLÜ BÜYÜKTÜR.86 SENESİNDE YALNIŞ YÜKLEME SONUCU BATAN GEMİ O ZAMANDAN BU ZAMANA GELEN YERLİ VE YABANCI MÜŞTERİLERİN İLGİSİNİ ÇEKMİŞTİR.RESTORANT SAHİPLERİ İŞÇİLERİNE GÜVENEN SAĞLAM KAREKTERLİ BAŞARİLİ YÖNETİCİLERDEN OLUŞMAKTADIR.TOPLAM İŞÇİ SAYISI YANILMIYORSAM 45_50 CİVARII.BALIK YEMEK İSTEYEN OKURLAR SİZE TEK MEKAN OLARAK ŞİRİNYERİ TAVSİYE EDERİMMM.DENEMELİSİNİZ BALIKLAR GÜNLÜK GELMEKTEDİR.FİYATLARI ÇOK UYGUN HER KESİMDEN İNSANA HİTAP ETMEKTEDİR...ANLATTIKLARİMİ İYİ DÜŞÜNÜN AMA YANILMIYACAĞİNİZİ VE ŞİRİNYER RESTORANT DİĞECEĞİNİZE İNANIYORUM ŞİMDİDEN AFİYET OLSUNNN...
güller
evet bahar, küçük kervan belende ünal lokantası yeripekgüzeldegil ama KEBABI VE MASAYA GETİRDİKLERİ YEŞİLLİKLERLERİ,[b][font=Arial][font=Arial Black]SALATASI SOGAN PİŞMİŞ ACİLI ACISIZ SOGANI BELEN TAVASI VEDE YANINDA SICAK SUSAMLI EKMEGİ BİR HARİKA SÜPERSÜPER....... KISACASI LEZZETTEN YANAYSANIZ GİDİN YİYİN DERİM
yıldız
ben 4 senedir izmirdeyim.Ara da iskenderuna geliyorum ilk yediğim yemek kabap oluyor.izmirde güzel kabap yapan yer yok iiskenderunun kebabı çok güzel tercih ettiğim yer
küçük kervan harika yapıyorlar.
metal 722 ahmet
smile.gif
QUOTE(güller @ 25-02-2007, 19:11 ) *
evet bahar, küçük kervan belende ünal lokantası yeripekgüzeldegil ama KEBABI VE MASAYA GETİRDİKLERİ YEŞİLLİKLERLERİ,[b][font=Arial][font=Arial Black]SALATASI SOGAN PİŞMİŞ ACİLI ACISIZ SOGANI BELEN TAVASI VEDE YANINDA SICAK SUSAMLI EKMEGİ BİR HARİKA SÜPERSÜPER....... KISACASI LEZZETTEN YANAYSANIZ GİDİN YİYİN DERİM

Sayın Güller,eğer duruyorsa Sarımazıda Bıyıklı Nuri'nin yeri,Belende Kurdoğlu restoran,vede iskenderunda Bahar kebap, eğer yine duruyorsa baharın karşısındaki Yılbaşı fırının yanındaki Kebapçı Kerim amcanın nefis kebabı,lezzet arayanlar için iyi yerlerdir.
SARYA
İskenderun'da yemeklerin ilk adresi HASAN BABA restourantı iskender kebap , pizzada CÜNEYT PİZZA , döner çeşitleriyle ŞEVKİ USTA ,kebaplarıyla KÜÇÜK KERVAN, humusu da belediye binasının çevresinde bir ustamız vardı ismini hatırlayamıyorum yalnız muhteşem humus yapardı.

ve tüm zamanın ayrıcalığını bize tanıyan MEMO RESTOURANT...

ÖZLEMLERİME BİR YENİSİ DAHA EKLENDİ........ sad.gif smile.gif
ersan
iskenderun da iseniz mutlaka atik yaylasında bulunan zagorun yerine gidin.İskenderunda kaldığım yıllar boyunca orada aldığım yemek tadını hala unutamadım.Mutlaka gidilmeli
asasmaz
ak döner-şevki usta
Dolares
QUOTE(free_young87 @ 20-02-2007, 05:31 ) *
SEVGİLİ OKURLAR BEN SİZE İSKENDERUNUN BİR NUMARALI RESTORANTI OLAN ŞİRİNYER RESTORANTTAN BAHSETMEK İSTİYORUM.DENİZE SIFIR YAZLIĞI İLE GÖZLER HİTAP EDEN BİR GÜN BATIMI,MÜKEMMEL BALIKLARI,MEZELERİ VE İZGARA ÇEŞİTLERİYLE KALİTELİ DİSİPLİNLİ MÜŞTERİSİNE DEĞER VEREN PERSONELİYLE TAM GAZ YOLUNA DEVAM ETMEKTEDİR.EN BÜYÜK İLGİ ÇEKİCİ ÖZELLİĞİ ARASİNDA YER ALAN BATIK GEMİNİN MANZARA BAKIMINDAN ROLÜ BÜYÜKTÜR.86 SENESİNDE YALNIŞ YÜKLEME SONUCU BATAN GEMİ O ZAMANDAN BU ZAMANA GELEN YERLİ VE YABANCI MÜŞTERİLERİN İLGİSİNİ ÇEKMİŞTİR.RESTORANT SAHİPLERİ İŞÇİLERİNE GÜVENEN SAĞLAM KAREKTERLİ BAŞARİLİ YÖNETİCİLERDEN OLUŞMAKTADIR.TOPLAM İŞÇİ SAYISI YANILMIYORSAM 45_50 CİVARII.BALIK YEMEK İSTEYEN OKURLAR SİZE TEK MEKAN OLARAK ŞİRİNYERİ TAVSİYE EDERİMMM.DENEMELİSİNİZ BALIKLAR GÜNLÜK GELMEKTEDİR.FİYATLARI ÇOK UYGUN HER KESİMDEN İNSANA HİTAP ETMEKTEDİR...ANLATTIKLARİMİ İYİ DÜŞÜNÜN AMA YANILMIYACAĞİNİZİ VE ŞİRİNYER RESTORANT DİĞECEĞİNİZE İNANIYORUM ŞİMDİDEN AFİYET OLSUNNN...

herkes şirinyerden bahsediyor ama ben bir türlü göremedim bu yeri gitti.yeni geldim buyıl iskenderunda öğrenciyim neresi daha uygun ve ucuz yer sizce bana bu konuda bilgi verirseniz çok ama çok sevinirim:)
dentali
QUOTE(Dolares @ 18-09-2007, 18:49 ) *
herkes şirinyerden bahsediyor ama ben bir türlü göremedim bu yeri gitti.yeni geldim buyıl iskenderunda öğrenciyim neresi daha uygun ve ucuz yer sizce bana bu konuda bilgi verirseniz çok ama çok sevinirim:)

hoşgeldin,
genelde yerler arasında fiyat yönünden belirgin farklar yok, bence bir çok yeri yeri deneye deneye, ve de öğrenci arkadaşlarınızdan da denenen yerler ile ilgili fikir alışverişleriinizden sonra öğrenci için en uygun yeri siz belirleyebilirsiniz..
şirin yere gitmek için sanırım karaağaç 2 (sitelere giden) dolmuşlara biniyorsunuz... pacdan bu dolmuşlara binebilirsiniz..
hacimehmet
ARKADASLAR FORUMA YENI KATILDIM, ISKENDERUNLU OLMASAMDA TAM ANLAMI ILE BUNDAN SONRA TAMAMEN ORALI OLUCAM SANIRIM...YAKINDA EVLENIYORUM... KUCUK BIR SUPRIZ YAPMAK ISTIYORUM NISANLIMA YEMEK ESLIGINDE VE BUNUN ICINDE GUZEL VE KALITELI, DENENMIS UYGUN BIR YER BULMAK ISTEDIM...ARKADASLAR KONU USTUNDE BIR COK YORUM YAPMISLAR VE BUNLAR ICINDE "SIRINYER" DIKKATIMI CEKTI SANIRIM...YINE DE BU KONUDA SOYLEMEK ISTEDIGI VEYA ONERISI OLANLARDAN GORUSLERINI VE ONERILERINI ALABILIRIM...FAZLA BILMEDIGIM BU SEHIR HAKKINDA GERCEKTEN SITEDE GUZEL SEYLER OGRENDIM...AYRICA ILGILILERE VE UYELERE TESEKKUR EDERIM

ARKADASLAR FORUMA YENI KATILDIM, ISKENDERUNLU OLMASAMDA TAM ANLAMI ILE BUNDAN SONRA TAMAMEN ORALI OLUCAM SANIRIM...YAKINDA EVLENIYORUM... KUCUK BIR SUPRIZ YAPMAK ISTIYORUM NISANLIMA YEMEK ESLIGINDE VE BUNUN ICINDE GUZEL VE KALITELI, DENENMIS UYGUN BIR YER BULMAK ISTEDIM...ARKADASLAR KONU USTUNDE BIR COK YORUM YAPMISLAR VE BUNLAR ICINDE "SIRINYER" DIKKATIMI CEKTI SANIRIM...YINE DE BU KONUDA SOYLEMEK ISTEDIGI VEYA ONERISI OLANLARDAN GORUSLERINI VE ONERILERINI ALABILIRIM...FAZLA BILMEDIGIM BU SEHIR HAKKINDA GERCEKTEN SITEDE GUZEL SEYLER OGRENDIM...AYRICA ILGILILERE VE UYELERE TESEKKUR EDERIM
Ezogelincorbasi
Efes Döner Salonunun yeri tam olarak nerede arkadaslar.. Herkes cok övüyor ama ben bir türlü bulamadım yerini..
ebrar
MERABA BENDE ISKENDERRUNDAN UZAGIM VE NERDE NE YERSEM YEYIM O DAMAK TADINI BULAMIYORUM OGLE ARALARINDA YEDIGIM DONER PETEK PASTANESININ PASTASI MARAS DONDURMASI VEDE KRALIN KUNEFESI AMA BU ANLATDIKLARIM HER YERDE OLABILIR AMA O TAD AYRI INANIN DONER DEDIKLERI PIDE ARASI TATLI DIYE TABAK BUYUKLUGUNDE BIR TEPSIDE YAPIYOLAR AMA ZORDA KALINCA YIYORUM CUNKU ALMANYADAYIM VE 5 SENEDE 1KERE GELDIM VE NE YIYCEGIMI SASTIM YEMEKLERIMIZI SAHILIMIZI KISACA HER YERI OZLEDIM ORDA OLANLAR BUNLARIN KIYMETINI BILIN KAYBEDINCE ANLARSINIZ BEN BURDA HATAY YORESININ SUNU VAR DEDIKLERI ANDA TADINA BAKIYORUM AMA YERDEN TADDAN HAVADAN LEZZET ALMIYORUM EN COK OZLEDIGIM SEY BIR DURUM ALIP DENIZE BAKARAK YEMEK VE O DENIZ KENARINDAKI CAY BAHCESI ORDA COK GUZEL ANILARIM VAR ORDA BIR KAHVE ICMEK TURK KAHVESI AMA NE GUZEL OLURDU ORDAKILER BENIM YERIME YAPIN HOSCAKALIN TUGBA EBRAR

sad.gif
emrex
cnm arkadaşlarım öncelikle hepinizi beliyorum ben ordan çok döner yedim mükemmmeldir oranın döneri bide ustası war aytaç usta sıcaktan dolayı biraz gergindir..birde habib abimiz war mükemmbel bir insandır..gelen müşterileri espirileri ile bayıltır hele bide patronları wardır omer ve halıl aygan doğrusu bu tadı tatmak için yurt dışından bile insanlar gelio yeni şubemiz adanada açılıo seyhan belediye başkanı açılışı yapacaKtır hepinizi beklerim iskenderunda belediyenin karşısındadır
güller
hocanın yeri dürümü ve kebabı harika denemenizi öneririm
savas
Merhabalar,,,

Öncelikle görüş ve tavsiyelerini paylaşan arkadaşlara teşekkürler.
Ben, yaşım gereği o nefis kebapların yapıldığı dönemlerin maalesef sonuna yetişebildim.
O zamanlar -ki 1980 li yılların ortası/sonunda- bugünkü Bahar Kebap salonu civarında, birbirinden leziz kebap yapan yerler vardı. Kavaklı Kebap, Bahar Kebap,Munir Amca,Deniz Kebap ve adını anımsayamadığım yerler... ama artık yoklar (kimisi tabela olarak var ama içerik olarak yok)
Bugün ise İskenderun'da bir sürü kebapçı var ama "o" lezzet yok.

KAYBOLAN LEZZETLER YA DA BİZ BÜYÜDÜK VE KİRLENDİ DÜNYA

ESKİ DENİZ KEBAP ; O salaş köhne yerlerinde iken , öğle arasında iğne atsan yere düşmezdi . Çocuk halimizle büyüklerimiz bizi oraya götürse diye dua ederdik,,, ya şimdi ? sad.gif sebebini hepimiz biliyoruz ... aynı akibet Bahar Kebap Salonu için de geçerli.

HEYBET USTA VAKASI; Fener Caddesi'nin arka sokaklarında (o malum sinema civarında) bir usta idi, bildiğimiz kebap arabasında yapardı kebaplarını, kıyma, kuşbaşı vs hepsi mükemmeldi ama bir ciğer kebap yapardı ki inanılmayacak bir lezzetteydi, salçalı kebap ekmeği hafif kızartılır, domatesin, yeşil nane, soğan , maydonoz' un en tazeleri doğranır ve dürülür verilirdi ve ciğer kebap sabah saat 10-11 gibi biterdi,,, Şehirdışından gelen ve İskenderun 'u tanimayan arkadaşları sabah 10 da ciğer kebap yemeye götürdüğümde önce inanmazlar ama karşılaştıkları lezzet karşısında şaşarlardı,,, ayran hafif ekşimsi ve köpüklü olurdu,,, kebap arabalarının dışarıda durmasının yasaklanmasıyla ustamız o binbir lezzetin çıktığı arabayı bir dükkana soktu , sonra tarihi bir hata yaparak ocakbaşına işçisini geçirtti, kendisi ise patron olup kasaya oturdu, tabi o güzelim kebabın yerinde de yeller esmeye başladı.Sanıyorum ki hala aynı dükkanda ancak eski şöhretini kaybetti. Tarafımdan en son leziz kebabı 93-94 lü yıllarda yenilebildi sad.gif o tarihlerden sonra tarafımızdan ne arandı ne de soruldu...

BEŞ TEMMUZ ORTAOKULU CİVARINDAKİ KAVURMACI VE ŞALGAMCILAR; Beş Temmuz 'un henüz Ortaokul olduğu 86-87' li yıllardı... Okuldan çıkan -özellikle erkek öğrenciler- yarım ekmek arasına kavurma ve şalgam keyfi sürerlerdi... Bir hayli yaşlı bir amca dört tekerlekli kavurma arabasında piknik tüp üzerinde bir tencere içerisinde kavurma satardı, bu araba izdiham nedeniyle hemen hergün devrilme tehlikesi atlatırdı. Arabasının devrilme ihtimalinden endişelenerek adeta yalvarırdı. Yaşlı amca kavurma yetiştiremez , kim para verdi kim vermedi bakmazdı bile;
Kavurmayı kapan hemen şalgam arabasına hücum eder , Nuri veya İsmail ustadan bol acılı havuçlu şalgam alarak kavurma ile birlikte mideye indirirdi.

İSMAİL USTA; Beş Temmuz Ortaokulu civarında bir dükkan içinde şalgam ve kavurma arabası ile faaliyete devam ediyor. Şalgamı neyse de eski kavurma'nın K sı yok. Yağ o yoğunlukta ki , kavurma midenize inerken yemek borunuzda yağ donmuş oluyor. Fakat şalgam ve bicibicisi eski lezzetine yakın olduğunu söyleyebilirim.

ESKİ KAHKELER ; Eski kahkeler - ki sert, zor parcalanan ve caya batirilip yenilesi şey- neredeler ? Bir ip'e dizilip bisikletin arkasına bir çubuğa asılıp satılırdı sokak sokak, yemeye doyum olmazdı,,, geçen gün aklıma geldi, aramadığım fırın, sormadığım büyük kalmadı,,, yok yok, olanlar da lezzet sıfır,,, nihayetinde Fener Caddesi-Makzume Lisesi civarında bir fırın yapıyormuş eski usül, oraya gittim,,,evet dediler biz nohut unundan yaparız kahkeyi, heyecanla aldım...sonuç koca bir sıfır...

NAÇİZANE BENİM TAVSİYELERİM;
Öncelikle dürüm yapan ve oldukça ekonomik yerleri yazayım ;
GAZİ USTA ; Peynirciler pasaji içinde, eski usulün yerini tutmasa da ona yakın kebap yapan, ve belli bir standardı olan zamana hala direnen bir kebapçımız,ucuz olması ayrı bir artı,,, tavsiye ederim.
FADIL USTA ; İş Bankası Ulucami Şb yanındaki pasaj içinde bir kebapçımız, oldukca ucuzdur, ciğer kebabı denenebilir, diğerlerini pek tavsiye etmem.
CANER 'İN YERİ ; Arsuz yolu üzerinde , Karaağaç Belediye binası geçip Has Unlu Mamüllerinden sola Karaağaç iç kesimlerine doğru ilerliyorsunuz, aşağı yukarı 300 m sonra sol yanınızda geniş bir boşluk ve Belediye Düğün Salonu yanında bir konteynırda hizmet veren yere ulaşıyorsunuz, her turlu kebap oldukca leziz ama ben ozellikle tavuk izgara tavsiye ediyorum, salata ve mezeler süper ve taze,,, Kebabınızı dürüm olarak ta isteyebilirsiniz, içenler için alkol bulunduruyorlar.Fiyatlar oldukca ekonomik.
BEYAZ SARAY RESTORAN; Mezeler ve yemekler oldukca lezzetli tavsiye olunur.
ŞİRİNYER RESTORAN ; Herşeyin en iyisini yapmaya çalışan müsessese, özellikle deniz mahsulu cok iyi.Fiyatlar haliyle biraz yuksekce ama herkese aynı hesap gelmesi takdire şayan. Yemek yerken deniz kiyisinda gun batimini izlemek harika.

GELELİM FAVORİME
ANTAKYA KUZEYTEPE BELDESİ ;
Kuzeytepe Antakya ya varmadan 10 Km önce sağ tarafta bir beldedir. Bu Belde'deki kendin pişir kendin ye kebapçılarını bilen bilir; Harbiye 'den daha leziz ve daha ekonomiktir. Burada bir yer vardır ki ;
ALİ YOLCU 'NUN YERİ ; Bireysel ve bilinçli tarihimde en güzel kıyma ve kuşbaşını yediğim mekandır, anlatılmakla tarif edilemez. Kişi sayısına göre kilo ile kebap söylenir, kuşbaşısı ve kıymasının terbiyesi ve etin kalitesi inanılmazdır. Kuşbaşı dişlerinizle savaşmaz adeta pamuk gibidir, mezeleri de iyidir, isteyene içki servisi de vardır. Bence tek eksikleri el yapımı şalgam bulundurmamalarıdır. Fiyatlar abartılı değildir, lüks bir mekan olmamasına rağmen önünde lüks araçlar görebilirsiniz, sebebi ; KALİTE.

Son olarak; Güzel İskenderun'umuzda kendim gidebileceğim, şehirdışından gelen misafirlerimi götürebileceğim bir tek kebapçı yoktur. ( Bu beyanıma yurtçapında ünlü , markalı lüks kebapçılarda dahildir)
Kebapçıyım diye geçinenlere ; İskenderunlu damak zevki sahibidir, hasta yemeği gibi tatsız tuzsuz şeyler yiyen, sırf karındoyurmak için yiyengillerden değildir. Lüften yaptığınız işi iyi yapın, biliyorum bu potansiyel sizde var. Başta zarar ediyor gibi görünebilirsiniz ama hakkı verildiğinde İskenderunlu sizi taşıyacaktır.
Bir sözüm de Dönercilere; İskenderun döneri lezzet olarak iyi, ancak et oranı çok düşük, adeta soba borusu kalınlığında ekmek ve zerzevat yiyoruz, ben birkaç kez, döner içinde et görebilek için, 1,5 kişilik söylememe rağmen , dönerdeki ekmek miktarı arttı ancak et miktarında bir değişiklik göremedim,,, buradan etin gramajla dönere konmasını tavsiye ediyorum...
İskenderun da yapsam yasam ne yatırımı yapsam diyenlere; Kuzeytepe'de olduğu gibi kaliteli kebap yapan bir işyeri açın ve zengin olun, bizlerde yıllar sonra adam gibi kebap yiyeceğimiz bir mekan var diyerek sevinelim.
Herkese saygılar ve sevgiler
Savaş YILDIR
duyguseli
Sandıwıch i tek geçerim..Oradan gidin yiyin garanti veriyorum.. (: siz memnun kalın biz kazanalım.. (:
KOSOVALI
QUOTE(samisevincli @ 28-12-2006 - 13:54 ) *
Sayın Ahmet bey'ciğim ben de tahminen sizin yaşlardayım sizin anlattığınız o eski iskenderun'u ben de çok iyi hayal ediyorum. ve halen iskenderun'da yaşamaktayım ve emekli bankacıyım.sizin anlattığınız gibi bahar kebap salonu halen duruyor ama üzülerek söylüyorum ilk bahar kebap salonunu çalıştıran ve leziz kaplarını yediğimiz SÜLEYMAN BEKFELAVİ rahmetli oldu.Rahmetli olalı yıllar oldu.Şimdi Samandağlı bir vatandaşımız yine aynı ad altında kebapçı dükkanını çalıştırıyor.Tabi ki o lezzetli kebabı verebilmesimümkün değil.Benim işyerimin karşısında BAHAR kebap salonu her gün karşımda görüyorum.Etrafındaki humusçular hepsi şehir planı gereği yıkıldı.Biliyorsunuz oralar harabe idi.Belediye hepsini istimlak ederek şehir planı gereği düzenleme yaptı.Ama Bahar kebap salonu olduğu gibi restore edilmiş vaziyette duruyor.Hatırlarsanız humusçu BEHZAT usta vardı (meşhur humuslarını yediğimiz) o da bahar kebap salonunun yirmi metre yakınına taşınmış orada faaliyetlerini sürdürüyor.Memo Restorana gelince o da antakya yolu üzerinde sahibi MEHMET MEMO benim çok yakın değerli bir abimiz,MEMO RESTORANT ve düğün salonu olarak ikinci bir yeri açtı(açalı yıllar oldu tabi)sahildeki restorant yeri saray lokantası adı altında çalışıyor.Birde MEHMET MEMO bey Arsuz yolu üzerinde nezih sahile yakın bir Restorant yeni açtı .Orayı da herkese tavsiye edebilirim.
Sayın Ahmet'beyciğim sitemizden İskenderun'umuzun resimlerini ve VİDEO görüntülerini yeni haliyle görebilirsiniz.

SAYIN Ahmet Turhan GÜNEY Ve Sayın Sami SEVİNÇLİ Beyefendiler.....ne güzel söylediniz....o güzelim kebapçı dükkanlar-hummusçular-tatlıcılar-Balık restoranları-Çay bahçeleri o devirlerde..yani yokluk fakirlik dönemlerinde Tv. nin siyah beyaz olduğu ve TRT nin haftada 3 gün yayın yaptığı dönemlerde ve o Tv lerde mahallenin en zengin insanının evinde yani koca mahallede bir bilemediniz iki evde vardı..tüm mahalle o eve tv seyretmeye gidilirdi...yani o güzelim eski nostalji yerler ya yıkıldı ya sahipleri rahmetli oldu..yada şu anki işleten yeni nesil o havayı kebaba veremiyor..niye orda samimiyet vardı-dürüstlük vardı-yalan yoktu-hile yoktu-dostluk vardı ve en önemlisi yüreğini sevdasını katmıştı-kültürünü katmıştı o yemeklere ama yok o insanlar vefat edince veya devredince,genç nesillere devredince genç nesiller sadece müşteriden gelecek paranın hesabını yapıyorlar..verdiği kebap güzel olmuş,yağlı olmuş,sinirleri almadan çekip müşteriye vermeler,müşteriyi sadece para makinesi gibi gördüklerinden...o nostaljinin yerini şimdi hazır fast-food ve dönerciler aldı..bol ekmekli,turşulu,mayonezli,soslu dürümler aldı...kısaca nostalji bitti-sanat yok -kültür yok-sevda yok o kebabın içinde...Şu an nerde adam gibi bay bayan misafirini-eşini-dostunu-sevgilini alıp gideceğin nostalji yer neresi derseniz..Karaağaç da Şekip Beyin yeri...SAHİL RESTORAN var diyebilirim..servis,güleryüz,işyeri sahibinin olgunlukla müşterisinin masasına gidip hoşgeldiniz demesi o yetiyor...iskenderun içinde de günlük öğle yemeği ara öğün olarak atıştırabileceğiniz leziz kebap yapan..iskenderu ilçe emniyet müdürlüğünün yanındaki arada kuaförün yanındaki..mardinli kebapçı ustası sayın A hmet Beyefendi gerçekten temiz ve müşteriye ilgi gösteren bir anlayışla hizmet etmektedir...Sağlık ve huzurla kalmanızı temenni eder..selam ve saygılarımı sunarım.......KOSOVALI.....
hande hastürk
ben saray lokantasının yeni yerini çok begendim hem ferah hemde lezzeti hiç deişmemiş karağaç yolu üzeri bence gidip bir denemekte yaravar
KOSOVALI
QUOTE(hande hastürk @ 24-08-2008 - 00:09 ) *
ben saray lokantasının yeni yerini çok begendim hem ferah hemde lezzeti hiç deişmemiş karağaç yolu üzeri bence gidip bir denemekte yaravar

Günlük damak lezzeti ise ve amaç sadece karın doyurmak ve yemek yiyip kalkmaksa iskenderun içindeki dönerciler yeter..1-2 saatlik sohbet ortamı,iş görüşmesi,arkadaş buluşması ise iskenderundaki küçük kervan-bahar-deniz restoran-saray lokantası kafi......ammma konu kaçamaksa,sevgiliyle buluşmaksa ve nostalji yaşamaksa,Karaağaç restorandan başlayın,şirinyer,Karaağaç sahil restoran,nergizlik doğayla içiçe küçük restoran,soğukoluk kınalıtepe muhtar uğurun yeri,arsuz deniz manzaralı küçük sahil restoranlar bu işe odaklanmak için ve kaçamak buluşmalar için birebir...yani amaç yemek yemek mi,karın doyurmakmı,sevgiliyle kaçamakmı,arkadaşınla buluşmamı,aileyle güzel bir haftasonu yemek yemekmi..yani hande hanım önce ne için restoran ve yemek yeme yeri aranıyor onu belirtirlerse herkes o ihtiyaca göre yer ve mekan belirler....yani nebze göre şerbet misali..ha burda istanbulda deseniz benim öyle bir mekan yer sorunum yok heryer nostalji...KOSOVALI...
KOSOVALI
İstanbulun değil Türkiye'de tüm Avrupa'da eşi benzeri yok...heryer nostalji.........KOSOVALI....

iskenderunda hangi ortamlarda yemek yemek için restoranlar aranıyorsa o isteğe göre iskenderunda çok mükemmel yerler var..çorbacıda var..dönercide var...nostalji yaşayacak yerde var......Sen derdini söyle o derdine göre restoran bulunur.......KOSOVALI.....
hande hastürk
iskenderunlular slm duyduguma göre saray lokantası ramazan boyunca iftar yemegi sunuyomuş vallahi o müthiş çorbası ve yemeklerini tatmak için hiç zaman kaybetmeyin bence adresi veriom :inönü mah uğur mumcu cad. no:154\a karaağaç\iskenderun mehmet memo
KOSOVALI
QUOTE(KOSOVALI @ 24-08-2008 - 14:07 ) *
Günlük damak lezzeti ise ve amaç sadece karın doyurmak ve yemek yiyip kalkmaksa iskenderun içindeki dönerciler yeter..1-2 saatlik sohbet ortamı,iş görüşmesi,arkadaş buluşması ise iskenderundaki küçük kervan-bahar-deniz restoran-saray lokantası kafi......ammma konu kaçamaksa,sevgiliyle buluşmaksa ve nostalji yaşamaksa,Karaağaç restorandan başlayın,şirinyer,Karaağaç sahil restoran,nergizlik doğayla içiçe küçük restoran,soğukoluk kınalıtepe muhtar uğurun yeri,arsuz deniz manzaralı küçük sahil restoranlar bu işe odaklanmak için ve kaçamak buluşmalar için birebir...yani amaç yemek yemek mi,karın doyurmakmı,sevgiliyle kaçamakmı,arkadaşınla buluşmamı,aileyle güzel bir haftasonu yemek yemekmi..yani hande hanım önce ne için restoran ve yemek yeme yeri aranıyor onu belirtirlerse herkes o ihtiyaca göre yer ve mekan belirler....yani nebze göre şerbet misali..ha burda istanbulda deseniz benim öyle bir mekan yer sorunum yok heryer nostalji...KOSOVALI...

İster saray lokantası..ister sahil restoran..ister iskenderun içinde tavuk dönerciler..ne amaçla yemek yeri aranıyorsa..yani orada ne anlatılacak-yaşanacaksa ona göre mekan-restoran aranmalıdır....KOSOVALI...
miracle77
karaağaç restaurant diye biyer varmış iskenderunda telefon numarasını bilen varmı acaba?
dentali
QUOTE(miracle77 @ 04-09-2008 - 19:10 ) *
karaağaç restaurant diye biyer varmış iskenderunda telefon numarasını bilen varmı acaba?

selam, bu numarayı dener misin
6184174
unallokantası
QUOTE(güller @ 25-02-2007 - 19:11 ) *

TEŞEKKÜR EDİYORUZ ÜNAL LOKANTASI www.unallokantasi.azbuz.com
-turgay-
QUOTE(kardelen @ 17-11-2006 - 00:53 ) *
kanatlı dönerin yerini kimse tutamaz,dönere ekmek içi ekliyor galiba

şirinyere alternatif arsuz da balık restaurantı var

kanatlı dönerin sahibi benim dedem di orayı almadan önce site sinemasının onünde ufak bi arabayla satış yapardı hatta döneri iskenderuna ilk getirende kendisi günümüzdeki insanlarda eskiyi biliyor ve o lezzetin o dönerin üstüne döner tanımadıklarını sölüyolar
-turgay-
QUOTE(emrex @ 04-11-2007 - 14:30 ) *
cnm arkadaşlarım öncelikle hepinizi beliyorum ben ordan çok döner yedim mükemmmeldir oranın döneri bide ustası war aytaç usta sıcaktan dolayı biraz gergindir..birde habib abimiz war mükemmbel bir insandır..gelen müşterileri espirileri ile bayıltır hele bide patronları wardır omer ve halıl aygan doğrusu bu tadı tatmak için yurt dışından bile insanlar gelio yeni şubemiz adanada açılıo seyhan belediye başkanı açılışı yapacaKtır hepinizi beklerim iskenderunda belediyenin karşısındadır

Evet ömer abiyle halil abiyi tanıyorum efes döneri işletyolar bide eniştem vaar ciğerci sami onu bilirmisiniz
-turgay-
QUOTE(Ezogelincorbasi @ 31-10-2007 - 16:09 ) *
Efes Döner Salonunun yeri tam olarak nerede arkadaslar.. Herkes cok övüyor ama ben bir türlü bulamadım yerini..

efes dönerin yeri sahilde site sinemasının yan tarafı bütün dönerciler orda zaten
osman-1959
sahil restauranta gitmek lazım gerçekten bütün yemekleri muhteşem balığıyla balık buğlamasıyla şaraplı mantarlı bonfilesi ile tam denize sıfır yemek yerken deniz dalgarı tam ayaklarınızın altıdan geçiyor. mutlaka deneyin
Guest
belende koca yusuf restaurant. özellikle belen tavasını süper yapıyorlar arkadaşlar. tavsiye ederim.
-yusuf-
karaağaçtaki geniş yol üzerinde plaja ulaşmadan istasyon var, orası da fena değil
RAMCO
QUOTE(hkn @ 16-11-2006 - 13:28 ) *
iskenderunda balık yemek istiyorsanız kesinlikle şirinyer restaurant ta yemelisiniz..deniz ürünleri üzrerine bir numara.ayrıca kalamar ve karides burada ayrı bir lezzet...atatürk bulvarında ki saray lokantasını da unutmamak gerekir...kırmızı et ve tavuk için en iyi seçim karaağaç restaurant tır bence...

BAŞKA KALDI MI Kİ ARKADAŞIM HEPSİNİ SÖYLEDİN smile.gif
Asıl içeriğin sadece basit bir görünümüdür. Resimlendirilmiş tam halini görüntülemek için lütfen, buraya tıklayınız.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.