Gitar, parmakla yada penayla çalınan ve "8" şekline benzeyen uzun saplı telli bir çalgıdır.Genelde altı telli olmakla birlikte farklı ağaç türlerinden yapılmaktadır. İlk örnekleri İspanya' da 17. yy da görülmüş ve o dönemlerde 4 telli olarak kullanılmıştı. Gitarın telleri bağırsak yapılma tellerdi ve parmakla çalınırdı. Bunun yanında kemanda tellerinde de zamanında hayvan bağırsağı kullanılmıştır. Daha sonra tel sayısı beş, perde sayısı on perdeye çıkarıldı.18 yy da en kalın tel olan mi teli eklendi.Antonio de Torres enstrumana burgular taktı,perde sayısını arttırdı. Enstruman süreç içerisinde şekil olarak değişimlere uğradı ve hepinizinde bildiği, gördüğü gibi bugünkü şeklini aldı.1976 yılında da Erkan OĞUR' un Türk müziği seslerine olan ihtiyacından ilk perdesiz gitarı ürettiğini gururla söylemek isterim.

Perde sayıları her gitarda birbirinden farklı olabilmektedir 19-23 arası sayılaşı değişmektedir.Klasik gitarda teller yoğunlukla plastik kullanılır.Genelde kullanılan şekli üst üç tel metal, alt üç tel ise plastiktir.Enstrumandan eller ve parmaklar yardımıyla ses çıkarabiliriz ancak "pena" dediğimiz şekli üçgeni andıran küçük plastik parçası da gitar çalımında kullanılan bir araçtır. Penaların üstünde küçük numaralar görürsünüz işte bu numaralar size penanın kalınlığını göstermektedir. Kalın veya ince penayla gitar çalımı elbette çalımı ve sesi değiştirecektir. Bu daha çok sizin tercihiniz ama benim tercihim her zaman yumuşak pena kullanmaktan yana olmuştur.Ülkemizde iki türlü çalım özelliği vardır birincisi klasik çalım yani direkt olarak nota okumayla başlar ve gerçekten büyük uğraş ve yetenek ister. İkincisi ülkemizde özellikle amatör olarak uğraşanların tercihi pop gitar çalımıdır. Bu çalım sol eli akorlarda düzenlemek ve sağ elide ritmsel amaçla kullanmaktır. Tabi bu çalımda şarkı söylemenizde gerekecek.

Tel sıralaması kalından inceye: mi,la,re,sol,si,mi olarak teller akortlanmalıdır.En çok kullanılan gitar akordu bu sistemdir.

Öncelikle çaldığımız enstruman hakkındaki bilgi donanımımız çok önemli. Çaldığınız enstrumanın en azından kimler tarafından yapıldığını, nasıl bir süreçten geçtiğini bilmeniz enstrumanınızın bir günde meydana gelmediğini öğrenecek ve çalgınıza daha çok saygı duymanızı sağlayacaktır. Bu etki tabiki enstrumanı sevmekle ve öğrenme merakıyla eşittir. Kısacası çaldığınız enstrumanı kim yada kimler bulmuş lütfen bunu bilmeden sadece gitar diyerek elinize almayın çünkü müzik sadece ses çıkarmak değil, seslerin yarattığı bir kültürdür. Ve elbette kültürü var eden ve yaşatacak olan insanoğludur.

Konu başlığının altında "Klasik mi O da ne???" ifadesi dikkatinizi çekmiştir sanırım. Evet bahsetiğimiz gitarın adı klasik gitar ancak biz genel olarak gitar olarak tabir etmekteyiz. Kişiye soruyorum "enstruman çalar mısın ?" yanıt: "evet GİTAR çalıyorum." klasik mi, akustik mi, elektro mu, bas mı, lap steel mi hangisi? Avrupa da bizim üniversitelerimizde çalınan eserlerin 7 yaşında çocuklar tarafından çalındığını düşünecek olursak, çaldığımız enstrumanın en azından adını tam olarak bilmemizin bizlere büyük bir yük olmayacağı kanısındayım.
Alıntılar: Ders notları